دوشنبه, ۱۸ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 8 July , 2024 ساعت ×
اجرای موفقیت‌آمیز پروژه گندله‌سازی فولاد خوزستان
17 خرداد 1401 - 20:09
شناسه : 28745
مدیر پروژه‌های مواد اولیه شرکت فولاد خوزستان گفت: پروژه رولر اسکرین فیلتر کیک از مجموعه پروژه‌های طرح بهینه‌سازی فولاد خوزستان است که با هدف کاهش توقفات تولید و افزایش کیفیت گندله تعریف و با موفقیت در دو واحد گندله‌سازی شرکت به اجرا در آمد.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی فولاد خوزستان
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، گندله گلوله‌های کوچک تولید شده از سنگ‌آهن و سایر مواد افزودنی است که طی فرایند تولید گندله سخت یا پخته می‌شود. برای بالا بردن کیفیت و رسیدن به ابعاد و استحکام مطلوب گندله‌های تولید شده همواره اقدامات مختلف فرایندی و پروژه‌های بهینه‌سازی انجام شده است. پروژه رولر اسکرین فیلتر کیک نیز از مجموعه پروژه‌های طرح بهینه‌سازی است که با هدف کاهش توقفات تولید و افزایش کیفیت گندله تعریف و با موفقیت در دو واحد گندله‌سازی شرکت فولاد خوزستان به اجرا در آمد. در همین‌ راستا رضا پیرعباسی، مدیر پروژه‌های مواد اولیه شرکت فولاد خوزستان طی گفت‌وگویی درباره چگونگی اجرای این پروژه توضیح داد. در ادامه متن کامل را می‌خوانید:

مشخصات پروژه

مواد فیلترکیک با کامیون یا واگن وارد شرکت فولاد خوزستان می‌شوند، این مواد معمولا دارای ناخالصی‌هایی شامل اشیا فلزی و غیر فلزی هستند که بعد از تخلیه در مخازن فیلتر کیک طی فرایند تولید باعث آسیب‌ به سیستم دبل‌ دک گندله‌سازی می‌شوند. چنین شرایطی، توقفات تولیدی و به تبع آن کاهش تولید و کاهش کیفیت گندله‌ تولیدی را به دنبال خواهد داشت. این پروژه به منظور جلوگیری از ورود اشیا فلزی و غیرفلزی از مخازن فیلتر کیک به درون میکسرهای گندله‌سازی با سرمایه‌گذاری ریالی و ارزی به مبلغ ۴۷ میلیارد ریال و ۴۸۰ هزار یورو، به مدت ۲۰ ماه تعریف شد. کار طراحی، تامین و نصب تجهیزات به شرکت فکور مغناطیس اسپادانا واگذار شد که در زمان توقف سالیانه گندله‌سازی ۲، در اسفند ماه ۱۳۹۹ مجموعه اول و در زمان توقف سالیانه گندله‌سازی ۱، در اردیبهشت ۱۴۰۱ مجموعه دوم نصب و راه‌اندازی شد.

ویژگی‌های پروژه

پروژه شامل دو مجموعه رولر اسکرین فیلترکیک بوده که در مجموع دارای ۵۲ تن سازه فلزی، ۹۰ تن تجهیزات مکانیک و ۱۸ هزار متر کابل‌کشی است. نحوه کار رولر‌ اسکرین فیلترکیک به صورت زیر است:
در این پروژه با احداث یک سرند به صورت رولر اسکرین بر روی نوار نقاله ورودی به میکسرهای گندله‌سازی، اشیا فلزی و غیرفلزی از مواد فیلترکیک جداسازی شده و از طریق شوت سر ریز به طبقه همکف انتقال پیدا می‌کنند. با نصب جک‌پلاور این امکان ایجاد شده که در صورت خرابی رولر اسکرین مسیر تولید متوقف نشده و مواد به صورت مسیر Bypass (جایگزین) به سمت میکسرها ریخته شوند. با افزایش عرض نوار نقاله قدیم امکان ارسال مواد فیلترکیک تا ۱.۵ برابر افزایش یافته است. اجرای این پروژه علاوه بر کاهش توقفات واحدهای گندله‌سازی و کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات، تاثیر به‌سزایی در افزایش کیفیت گندله تولیدی و پایداری تولید آهن اسفنجی در واحد احیاها خواهد داشت و بیش از پیش مسیر رسیدن به رکوردهای جدید تولیدی در واحدهای گندله سازی و احیا را هموار خواهد کرد.

سخن پایانی

شایان ذکر است که از حمایت‌های مدیرعامل، معاون برنامه‌ریزی و اجرای پروژه‌ها، همکاری مجموعه مدیریت بخش مواد اولیه و تلاش تیم پروژه، پیمانکار، مشاور و کارفرما تشکر و قدردانی می‌کنیم. یکی از راهبردهای اصلی شرکت فولاد خوزستان، تولید محصول با کیفیت است که با تعریف و اجرای پروژه‌های و اقدامات فرایندی مختلف، در حال حاضر تولید محصولات با کلاس جهانی و با در نظر گرفتن جنبه‌های زیست‌محیطی حاصل شده است.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.