سه شنبه, ۱۵ اسفند , ۱۴۰۲ Tuesday, 5 March , 2024 ساعت ×
اجرای موفقیت پروژه محیط‌‌‌زیست‌محور فولاد خورستان
16 خرداد 1401 - 8:46
شناسه : 28673
در سال‌های اخیر شرکت فولاد خوزستان به منظور کاهش غبار صنعتی و سالم‌سازی محیط‌زیست، پروژه‌های مختلفی را در راستای اهداف راهبردی تعریف و اجرا کرده که از جمله این پروژه‌ها، اجرای موفقیت‌آمیز پروژه‌ غبارگیر جدید ۰۴-۲۰ است.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی فولاد خوزستان
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، کاهش قابل ملاحظه غبار برای قسمت حمل مواد شرکت فولاد خوزستان از نتایج قابل توجه پروژه غبارگیر بوده که در این راستا، مهدی زارعی مدیر پروژه‌های زیست‌محیطی گفت‌وگو انجام داده است که در ادامه متن کامل را می‌خوانید.

توضیحاتی در خصوص این پروژه بفرمایید.

پروژه غبارگیر جدید ۰۴-۲۰ حمل مواد فولاد‌سازی، به منظور جمع‌آوری غبار از محل ریزش آهن‌اسفنجی در نوار نقاله‌های برج‌های ۱۵۹ و ۰۲-۲۰ (سیلوی دو هزار مترمکعبی آهن‌اسفنجی) تعریف شده است. این پروژه با هزینه‌ ۱۳ میلیارد تومان و ۳۲۰ هزار یورو به مدت ۳۰ ماه تعریف و کار طراحی، تامین و نصب آن به شــرکت نوآوران صنعت سبز واگذار شد. محدوده کاری این پروژه، احداث یک مجموعه غبارزدایی شامل سازه غبارگیر و یک دستگاه غبارگیر تر به ظرفیت تقریبی ۳۶ هزار نرمال متر‌مکعب در ساعت و اجرای شبکه داکتینگ از مبادی تولید غبار در محل‌های ریزش مواد و شوت‌های خروجی است.

ویژگی‌های این پروژه  شامل چه مواردی است؟

در این پروژه از فناوری شرکت TREMA آلمان استفاده شده و دارای ۸۰ تن سازه فلزی، ۵۰ تن تجهیزات مکانیک، یک هزار و ۲۰۰ متر پایپینگ و ۹ هزار متر کابل‌کشی است. از ۲۲ نقطه مكش مشخص شده، غبارگیری انجام می‌شود و اجرای پروژه به دلیل کمبود فضا تنها در ۳۰۰ متر مربع اجرا شد.

نحوه کار غبارگیر به صورتی است که غبار جمع‌آوری شده از نقاط مکش، ابتدا وارد سيكلون شده و يک غبارگيری مقدماتی بيشتر برای ذرات بزرگ‌تر، انجام و غبار جمع‌آوری شده به محفظه زير سیکلون انتقال داده شده و سپس با يک شوت آكاردئونی به كاميون تخلیه صورت می‌گیرد. پس از غبارگيری مقدماتی، غبار وارد ونتوری شده و به همراه تزریق آب به آن، به‌ صورت لجن درآمده و سپس وارد سپریتور شده و غبارگيری تكميلی انجام می‌شود.

نتيجه‌ این فرایند خروج هوای پاک از استاک خواهد بود. لجن تولید شده را پمپ‌های تصفیه‌خانه به پساب صنعتی می‌ریزند. جهت انجام عمليات غبارگيری، فن با ظرفيت ۴۴ هزار مترمكعب در ساعت و هد ۱۴۶ میلی‌بار استفاده شده كه اين فن توسط يک موتور با توان ۳۱۵ کیلو واتی تغذيه می‌شود. تغذيه آب اسكرابر با استفاده از يک خط لوله ۶ اينچ با حجم ۷۲ مترمکعب بر ساعت انجام شده و آب برگشتی (لجن) نيز، با يک خط ۴ اينچ لوله پلی‌اتيلن منتقل می‌شود.

سخن آخر…

گفتنی است، در پایان از حمایت‌های مدیرعامل، معاون برنامه‌ریزی و اجرای پروژه‌ها، همکاری مجموعه مدیریت بخش فولادسازی، مدیریت زیست‌محیطی و تلاش های تیم پروژه پیمانکار، مشاور و کارفرما تشکر و قدردانی کرده و امیدوارم با تکمیل سایر پروژه‌های زیست‌محیطی، شاهد موفقیت‌های روزافزون شرکت فولاد خوزستان باشیم.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.