پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳ Thursday, 18 July , 2024 ساعت ×
احداث بزرگ‌ترین نیروگاه متمرکز خورشیدی کشور با سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه
05 بهمن 1401 - 16:19
شناسه : 33102
مدیرعامل فولاد مبارکه خبر داد: مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه از برگزاری آیین کلنگ‌زنی و آغاز ساخت بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی کشور، با ظرفیت ۶۰۰ مگاوات و با سرمایه‌گذاری گروه فولاد مبارکه در پایان هفته جاری خبر داد.
ارسال توسط : منبع : شرکت فولاد مبارکه
پ
پ

به گزارش فلزات نیوز، محمدیاسر طیب‌‎نیا در این خصوص بیان کرد: این نیروگاه در زیربنایی به وسعت یک هزار و ۲۰۰ هکتار طی سه سال با استفاده از پیمانکاران داخلی ساخته می‌شود و تا پایان سال آینده حدود ۱۰۰ مگاوات از آن به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: با توجه به اینکه فولاد مبارکه به دنبال توسعه صنعت سبز در کشور است، با برنامه‌ریزی‌های انجام شده احداث این نیروگاه می‌تواند از انتشار ۸۱۰ هزار تن دی‌اکسید کربن در سال جلوگیری کند.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه عنوان کرد: با توجه به شرایط آلودگی هوا در کشور، این روش بهترین گزینه جایگزین برای نیروگاه‌های با راندمان پایین بوده که بسیاری از کشورهای دنیا نیز به احداث چنین نیروگاه‌هایی روی آورده‌اند. با در نظر گرفتن ظرفیت این نیروگاه، ۳۵۰ میلیون متر مکعب گاز نیز در سال صرفه‌جویی می‌شود.

طیب‌‎نیا با بیان اینکه اجرای این پروژه اشتغال‌زایی بیش از ۶۰۰ نفر را در زمان ساخت و ۷۰ نفر را در زمان بهره‌برداری به صورت مستقیم به همراه خواهد داشت، مطرح کرد: همچنین با توجه به اینکه بسیاری از تجهیزات این نیروگاه از تولیدکنندگان داخلی تامین می‌شود، شاهد اشتغال‌زایی غیرمستقیم و رونق صنعت برق کشور در حوزه تجدیدپذیر خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون ظرفیت نیروگاه‌های خورشیدی کل کشور، حدود ۴۵۰ مگاوات است. در حالی که این پروژه به تنهایی ۶۰۰ مگاوات انرژی تجدیدپذیر به برق خورشیدی کشور اضافه می‌کند که البته با توجه مطالعات و برنامه‌ریزی‌های انجام شده، امکان توسعه ظرفیت این نیروگاه تا یک هزار مگاوات نیز وجود دارد.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اظهار داشت: آیین آغاز به ساخت این نیروگاه در شرق اصفهان و با سرمایه‌گذاری اولیه ۳۵۰ میلیون یورو با حضور معاون وزیر نیرو و برخی دیگر از مسئولان کشور انجام خواهد شد. البته این پروژه، تنها سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه در این زمینه نیست و برای کاهش وابستگی به شبکه، نیروگاه ۹۱۴ مگاواتی سیکل ترکیبی فولاد مبارکه در حال احداث است که بیش از ۶۰ درصد پیشرفت داشته و در سال آینده دو واحد گازی در مجموع به ظرفیت ۶۱۴ مگاوات وارد مدار می‌شود.

بر اساس این گزارش، هم‌زمان با کلنگ‌زنی این پروژه زیست‌محیطی ارزشمند توسط فولادمبارکه، با پیگیری مسئولان استانی اصفهان، کلنگ‌زنی و عملیات اجرایی ۶۰۰ مگاوات انرژی تجدیدپذیر دیگر نیز در استان اصفهان از جمله شهرستان‌های اصفهان، شاهین‌شهر، ورزنه، شهرضا، نجف‌آباد، نطنز، کاشان، تیران و کرون و دهاقان آغاز خواهد شد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.