پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳ Thursday, 18 July , 2024 ساعت ×
احداث کارخانه آهن اسفنجی در نزدیکی منطقه قره‌حسنلو
23 مرداد 1401 - 20:34
شناسه : 31152
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با مطالعات باستان‌شناسی در منطقه قره‌حسنلو، احداث کارخانه آهن اسفنجی هیچ منافاتی با این منطقه حفاظتی ندارد.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، علی نیکزاد در ارتباط با احداث کارخانه آهن‌اسفنجی در نزدیکی منطقه قره‌حسنلو، بیان کرد : شستا و ایمیدرو، دو مجموعه سرمایه‌گذاری عظیم در کشور هستند که تا به امروز هیچ‌گونه واحد صنعتی در استان راه‌اندازی نکرده‌ بودند.

وی افزود: ظرفیت معادن استان اردبیل در بخش معدن سنگ‌آهن بی‌نظیر است که قرار شد ایمیدرو و شرکت‌های سرمایه‌گذاری این سازمان، احداث کارخانه آهن‌اسفنجی را با ظرفیت یک میلیون تن و سرمایه‌گذاری چهار هزار میلیارد تومان در دستور کار قرار دهند.

نماینده مردم اردبیل و سرعین در مجلس شورای اسلامی، ضمن اشاره به ضرورت تولید محصولات متنوع مانند آهن‌اسفنجی، شمش، ورق، تیرآهن و میلگرد را با حضور سرمایه‌گذاران استان، عنوان کرد: برای کارخانجات فعال استان در تولید آهن، راه‌اندازی کارخانه آهن‌اسفنجی از ضرورت‌ها به شمار می‌آید.

نیکزاد به واگذاری سه هزار مترمربع زمین برای احداث این کارخانه با سهام ۱۰۰ درصدی دولتی اشاره کرد و گفت: با تعیین محدوده مورد نظر، سازمان میراث فرهنگی کاوش‌ها و مطالعات خود را در محدوده سه هکتاری آغاز کرد و بنا بر اظهارات مسئولان میراث فرهنگی، جنازه، خنجر و آثاری از شهر قدیمی بیرون کشیده شد.

وی اضافه کرد: رئیس پژوهشکده میراث فرهنگی، صیانت از حدود چهارگانه این منطقه را یادآوری کرده است تا این محدوده مورد حفاظت و صیانت قرار بگیرد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، ظرفیت‌های معدنی استان اردبیل را در مشگین‌‌شهر و قزل‌اوزن خلخال یادآور شد و مطرح کرد: مباحث پیرامونی مطرح‌ شده در مورد منطقه قره‌حسنلو بیشتر شایعه است و مسئولان استانی با تعصب خاص در کنار حفظ مواریث تاریخی و فرهنگی سعی دارند تا این کارخانه به عنوان حق مسلم استان احداث شود.

نیکزاد در پایان تاکید کرد: تلاش بر این است تا در کنار حفظ این محدوده با خشت خام و آجرنما، کارخانه آهن‌اسفنجی در سه هزار مترمربع زمین عملیاتی‌ شود تا به توسعه و پیشرفت استان کمک کنیم.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.