دوشنبه, ۱۸ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 8 July , 2024 ساعت ×
احداث کارخانه تولید شمش طلا با سرمایه‌گذاری ۳ هزار میلیارد ریالی
21 بهمن 1399 - 13:18
شناسه : 6766
مدیر مجتمع طرح‌های اکتشافی و معدنی خراسان جنوبی عنوان کرد: مدیر مجتمع طرحهای اکتشافی و معدنی خراسان جنوبی گفت: در راستای اجرایی شدن سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی، عملیات احداث واحد فراوری این معدن با بهره گرفتن از توان بخش خصوصی (شرکت گروه بینالمللی آبادراهان پارس) به ظرفیت تولید سالانه ۲۰۰ کیلوگرم شمش طلا از سال گذشته آغاز و تاکنون بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، علیرضا جلالیان در تشریح روند فعالیت این مجتمع در استان، اظهار داشت: این مجتمع با بررسی‌ها و مطالعات انجام شده در محدوده‌ها و پهنه‌های اکتشافی اخذ شده است. همچنین باید اشاره داشت که مجتمع فوق ضمن موفقیت در راستای اکتشاف ۱۰ محدوده امیدبخش با مساحت تقریبی یک هزار کیلومترمربع، دستاوردهای قابل توجهی را در این زمینه برای کشور به وجود آورده است که عمده این ظرفیت‌ها مرتبط با ذخایر پلی متال صورت می‌گیرد.

وی در خصوص اخذ پروانه بهره‌برداری برای ۳ معدن آهن حنار، طلای هیرد و روی ملوند خبر داد و افزود: مجتمع  طرح‌های اکتشافی خراسان جنوبی تاکنون موفق به اخذ پروانه اکتشاف ۶ محدوده و یک فقره گواهی کشف برای معدن طلای خونیک شده است.

مدیر مجتمع طرح‌های اکتشافی و معدنی گفت: طی چند سال اخیر با اجرای عملیات اکتشافی و انجام حدود ۲۳ هزار متر حفاری مغزه‌گیری در ۴ محدوده اکتشافی در قالب ۱۵۵ حلقه گمانه بالغ بر ۶ میلیون و ۵۸۸ هزار تن انواع ذخایر پلی متال شامل طلا، آهن و روی شناسایی شده است.

جلالیان بیان کرد: این معادن شامل سنگ‌آهن حنار با ذخیره یک میلیون تن از نوع مگنتیت با عیار متوسط ۳۷/۵۹ درصد، معدن هیرد با میزان ذخیره ۴ میلیون و ۹۱۰ هزار تن کانسنگ طلا با عیار متوسط  92/0 PPM گرم در تن، معدن ملوند با ۱۷۰ هزار تن کانسنگ روی با عیار متوسط ۳/۶ درصد و طلای خونیک با میزان ذخیره ۵۰۸ هزار تن کانسنگ طلا با عیار  8/0PPM  هستند که در حال حاضر با بهره‌برداری از این معادن بیش از ۱۰۰ فرصت شغلی به صورت مستقیم ایجاد شده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر این، مراحل نهایی اخذ پروانه بهره‌برداری معدن بیشه با میزان ذخیره یک میلیون تن کانسنگ آهن از نوع مگنتیت با عیار متوسط ۴۲ درصد در دست اقدام و در آینده نزدیک شاهد بهره‌برداری از این معدن نیز خواهیم بود.

مدیر مجتمع طرح‌های اکتشافی و معدنی خراسان جنوبی به فعالیت‌ها در معدن طلای هیرد اشاره کرد و گفت: با توجه به وسعت محدوده طلای هیرد و به منظور استفاده حداکثری از تمامی ظرفیت‌های موجود در این معدن در اکتشافات اولیه این منطقه، ۴ تارگت اکتشافی شناسایی شده است که در سال‌های گذشته اکتشافات فقط در تارگت ۳ آن تکمیل و در سایر تارگت‌ها در دست اقدام می‌باشد.

جلالیان حجم سرمایه‌گذاری برآوردی در پروژه احداث کارخانه تولید شمش طلا  را ۳ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: با راه‌اندازی این طرح در فاز نخست زمینه اشتغال ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم در بخش معدن و کارخانه فراهم خواهد شد که اولویت اشتغال نیز با مردم بومی منطقه خواهد بود.

وی تجهیز کامل کارگاه در بخش اداری، ساخت و راه‌اندازی سنگ‌شکن، راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه تخصصی آنالیز طلا در استان و در جوار کارخانه، ساخت و اجرای کامل سد باطله، نصب و راه‌اندازی باسکول ۶۰ تنی، اجرای بخش عمده‌ای از عملیات سیویل، ساخت و نصب استراکچر و تجهیزات مکانیکی کارخانه را از جمله مهم‌ترین اقدامات انجام شده در این طرح عنوان کرد.

جلالیان افزود: همچنین مراحل ثبت سفارش، انعقاد قرارداد و ساخت ماشین‌آلات کارخانه توسط سرمایه‌گذار با شرکت سازنده در کشور چین انجام شده و در حال حاضر مراحل انتقال تجهیزات به داخل کشور در دست اقدام است.

مدیر مجتمع طرح‌های اکتشافی و معدنی خراسان جنوبی، تامین زیرساخت آب و برق واحد فراوری را یکی از مهم‌ترین مشکلات پیش‌روی پروژه عنوان و تصریح کرد: علاوه بر این مشکلات ناشی از تشدید مباحث تحریم، شیوع بیماری کرونا و به دنبال آن عدم امکان انتقال ارز به کشور سازنده ماشین‌آلات (چین)، سبب ایجاد تاخیر در زمان بهره‌برداری از پروژه شده است اما با وجود همه موانع پیش ‌رو پیش‌بینی می‌شود در نیمه نخست سال آینده، شاهد بهره‌برداری از این طرح مهم معدنی در استان باشیم.

جلالیان درباره فعالیت‌های انجام شده در معدن روی ملوند اشاره کرد و گفت: با اخذ پروانه بهره‌برداری و با جذب سرمایه‌گذار (مجموعه فنی و مهندسی سبزیانی) فعالیت اجرایی در این معدن از آذرماه سال ۱۳۹۸ رسما آغاز و تاکنون حدود ۲۵ هزار تن ماده معدنی تولید شده است که با توجه به میزان ظرفیت اسمی مندرج در پروانه بهره‌برداری (۱۰ هزار تن)، این میزان تولید بسیار ارزنده و از مصادیق عملی جهش تولید به حساب می‌آید.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در معدن سنگ‌آهن حنار نیز ادامه داد: پس از برگزاری مناقصه عمومی و انتخاب پیمانکار، از مردادماه سال جاری فعالیت اجرایی در این معدن آغاز و تاکنون حدود ۱۹ هزار مترمکعب عملیات باطله‌برداری صورت پذیرفته است.

مدیر مجتمع طرح های اکتشافی و معدنی خراسان جنوبی برنامه اصلی شرکت در استان را بهره‌گیری از توان حداکثری بخش خصوصی در تکمیل طرح‌های اکتشافی و معدنی بیان و اضافه کرد: به یقین با ارائه محدوده‌های هدف جدید در زمینه‌های مختلف به خصوص طلا، مس، روی و سنگ‌آهن، کار ادامه می‌یابد و امید است این مشارکت در سرمایه‌گذاری، منجر به توسعه هر چه بهتر فعالیت‌های اکتشافی و معدنی در استان شود.

جلالیان فعالیت‌های اکتشافی در دست اقدام این مجتمع را شامل محدوده‌های اکتشافی آهن درح، پلی متال کودکان، پلی متال آبگرم و همچنین محدوده‌های اکتشافی اولویت دار پهنه حیدرآباد و بیشه بیان کرد. گفتنی است شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با هدف توسعه فعالیت‌های معدنی در استان‌های محروم و کمتر توسعه یافته کشور، از اواخر سال ۱۳۹۲ با ثبت محدوده‌های معدنی و متعاقب آن با تعریف طرح اکتشافی خراسان جنوبی و انتصاب مجری طرح در خرداد ماه سال ۱۳۹۳، به طور رسمی فعالیت‌های اکتشافی و اجرایی خود را در استان آغاز کرد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.