پنج شنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 20 June , 2024 ساعت ×
ارزآوری و اشتغالزایی به دنبال توسعه صنعت گوهرسنگ
30 بهمن 1401 - 14:51
شناسه : 33509
وجیه الله جعفری، رئیس هیئت‌عامل ایمیدرو بر ضرورت روان‌سازی و تسهیل‌گری برای توسعه صنعت گوهرسنگ توسط بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: ایمیدرو مشارکت با بخش خصوصی و بسترسازی برای پیشبرد اهداف سند توسعه این صنعت را در شمار برنامه های خود قرار داده است.
ارسال توسط : منبع : ایمیدرو
پ
پ

به گزارش فلزات نیوز، وجیه الله جعفری در جلسه شورای راهبری توسعه صنعت گوهرسنگ که با حضور نمایندگان سازمان و دستگاه‌های ذیربط برگزار شد، افزود: ایمیدرو هماهنگ کننده و به دنبال بسترسازی برای توسعه این صنعت است.

وی اعلام کرد: توسعه صنعت گوهرسنگ می تواند زمینه ارزآوری و اشتغالزایی فراگیر را برای کشور فراهم کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: هماهنگی و همگرایی سازمان‌های متولی(دولتی و خصوصی) برای پیشبرد اهداف سند توسعه صنعت گوهرسنگ، از اهمیت بالایی برخوردار است.

جعفری با بیان اینکه بخش خصوصی باید محور اجرای برنامه‌ها قرار بگیرد، اظهار داشت: وظایف و نظرات کارشناسی شده دستگاه‌ها و سازمان‌های ذیربط در سند توسعه صنعت گوهرسنگ لحاظ خواهد شد تا فرآیندهای هر مجموعه‌ای به تناسب وظایف و اختیارات عملیاتی شود.

وی تاکید کرد: آموزش؛ موضوعی راهبردی در این صنعت است و ایمیدرو آمادگی دارد تا در این زمینه حمایت‌های لازم را داشته باشد.

برنامه افزایش سهم ایران در بازار جهانی گوهرسنگ

در ادامه این نشست مجری طرح سند گوهرسنگ با اشاره به اهداف تعیین شده در سند توسعه این صنعت، گفت: با حمایت و راهبری ایمیدرو، به دنبال افزایش سهم ایران در تجارت جهانی گوهرسنگ هستیم.

ابومحمد هاشمی افزود: در این زمینه هدف افزایش سهم ایران در بازار جهانی(یک درصد تا پایان سال ۱۴۰۵ و ۲ درصد تا پایان سال ۱۴۱۰) هدفگذاری شده است.

وی توسعه مراکز آموزشی تخصصی گوهرسنگ به ویژه در مناطق دارای پتانسیل را از برنامه‌های طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور خواند.

همکاری ایمیدرو و سازمان فنی‌حرفه ای کشور

هاشمی افزود: ایمیدرو و سازمان فنی و حرفه ای کشور به منظور آموزش کارآموزان؛ دارای تفاهمنامه در حال اجرا هستند.

مجری طرح سند گوهرسنگ “تدوین سند حرفه”، “سنجش و استانداردسازی آزمون ها” و “مسابقات ملی مهارت گوهرتراشی” را از دیگر اقدامات مشترک با سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور عنوان کرد.

هاشمی احداث مرکز ملی ارزیابی و اعتبارسنجی گوهرسنگ ایران مطابق سند توسعه این صنعت را از دیگر برنامه های ایمیدرو اعلام کرد.

در این جلسه نمایندگان معاونت معادن و فرآوری مواد و دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، سازمان ملی استاندارد ایران، گمرک جمهوری اسلامی ایران، شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) و اتاق اصناف ایران حضور داشتند و به بیان نظرات خود در جهت پیشبرد اهداف سند توسعه صنعت گوهرسنگ پرداختند.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.