چهارشنبه, ۱۵ تیر , ۱۴۰۱ Wednesday, 6 July , 2022 ساعت ×
استخراج ۱۳ میلیون تن ماده معدنی در زنجان
02 تیر 1401 - 11:53
شناسه : 29431
استاندار زنجان گفت: در حال حاضر ۲۶۶ معدن در استان زنجان فعال است که از این تعداد، سالانه ۱۳میلیون تن انواع ماده معدنی استخراج می‌شود.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، محسن افشارچی استاندار زنجان، در جلسه شورای معادن، مجموع ذخایر معدنی این استان را ۷۳۰ میلیون تن ارزیابی کرد و گفت: از این معادن، سالانه ۱۳میلیون تن کانی استخراج می شود که ۵.۷ میلیون تن آن قابل بهره‌برداری است. با تاکید بر لزوم استفاده حداکثری از ظرفیت‌های قانونی حقوق دولتی معادن، هم‌اکنون ۹۷ معدن نیز در این استان غیر فعال و ۹ معدن متروکه است.

وی افزود: بر اساس بند ۵ الف ماده ۴۳ قانون برنامه ششم توسعه، تا یک درصد فروش معادن و فعالیت‌های صنایع معدنی که در اثر فعالیت آن‌ها آسیب‌هایی به راه‌ها و زمین‌های کشاورزی مناطق تحت فعالیت این معادن وارد می‌شود، اختصاص پیدا می‌کند.

استاندار زنجان بیان کرد: در کنار این موضوع، مبلغ وصول شده در استان از این محل طی سال ۱۳۹۸ برای ۲۰ فقره معدن بالغ بر ۱۵۰ میلیارد ریال بود که این مبلغ جهت احداث مدرسه ۱۲ کلاسه در روستای کاکایی ماهنشان و بهسازی جاده پری-میانج هزینه می‌شود و در سال ۱۳۹۹ برای ۶۷ فقره معدن، مبلغ ۴۰ میلیارد ریال محاسبه شده است که پس از تخصیص در مناطق هدف هزینه خواهد شد.

افشارچی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت‌های قانونی در بودجه امسال، باید تلاش مضاعفی جهت وصول حقوق دولتی معادن صورت پذیرد. با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۵ محدوده امیدبخش زنجان در مرحله اکتشاف قرار دارد، باید این نکته را در نظر گرفت که بین ملاحظات زیست‌محیطی و توسعه معدنی استان، باید تعادل برقرار شود.​

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.