چهارشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۳ Wednesday, 10 April , 2024 ساعت ×
اشتغال‌زایی با اجرای پروژه‌های آهن اسفنجی بیجار و فولاد قروه
24 بهمن 1401 - 16:41
شناسه : 33420
معاون فنی و نظارت بر اجرای طرح‌های شرکت صنایع فولاد کردستان ضمن تاکید به بهره‌گیری از ظرفیت‌های ویژه غرب کشور در راه‌اندازی این طرح‌ها، گفت: پروژه‌های فولاد کردستان این منطقه را به توسعه‌ای که سزاوار آن است، خواهد رساند.
ارسال توسط : منبع : شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات
پ
پ

به گزارش فلزات نیوز، شرکت صنایع فولاد کردستان فعالیت خود را تحت نظارت سهام‌داران خود یعنی ایمیدرو و شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات که از جمله هلدینگ‌های بزرگ توسعه‌ای در زمینه معدن و صنایع معدنی کشور هستند به پیش می‌برد. شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات یکی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری در ایران است که بیش از ربع قرن در عرصه توسعه بخش معدن و صنایع معدنی کشور حضور جدی داشته است. این مجموعه یک هلدینگ توسعه محور است که در بورس به نام «ومعادن» معروف است و با هدف ارتقا معدن و صنایع معدنی در کشور در حال فعالیت است.

پروژه‌های در دست اجرای شرکت صنایع فولاد کردستان به عنوان تکمیل‌کننده زنجیره فولاد در استان از جمله موثرترین پروژه‌های استان کردستان محسوب می‌شوند که قادر است در اشتغال‌زایی و تولید ثروت در استان و کاهش فقر و محرومیت این استان محروم اما شایسته توسعه، نقش به سزایی ایفا کند.

این طرح که با سرمایه‌گذاری مشترک ایمیدرو، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات و شرکت‌های تجلی توسعه معادن و فلزات و توسعه معدنی و صنعتی صبانور شکل گرفته است، در زمره ۴۸ پروژه بزرگ صنعتی کشور قرار دارد که سال گذشته عملیات اجرایی آن توسط گروه پیشرانان پیشرفت ایران در سراسر کشور آغاز شد.

محمد ابراهیم صبائی با اشاره به ظرفیت‌های معدنی غرب کشور و ظرفیت اولیه برای توسعه بخش فولاد در این منطقه از کشور، بیان کرد: پایه و اساس زنجیره فولاد کردستان طبعا بازمی‌گردد به معادن و ذخایر سنگ‌آهن و منابع تامین آب و برق موجود در استان. زمانی که این پروژه کلید خورد، بالغ بر ۱۰۰ میلیون تن ذخیره‌ی قطعی سنگ‌آهن تایید شده در استان کردستان وجود داشت و اکتشافات جدیدی هم در حال انجام است که قطعا در نتیجه اکتشافات جدید، با افزایش ذخایر مواجه خواهیم شد.

وی ادامه داد: در عین حال، تعدادی معادن کوچک‌تر هم وجود دارند که در حال فعالیت هستند. ۱۰۰ میلیون تن پایه‌ای برای شرکت‌هایی که به نوعی از ابتدای پروژه از سهام‌داران بودند و یک تفاهم‌نامه تامین خوراک ۲۰ ساله با ما دارند. پس گام اول اینکه آیا این پروژه اساسا براساس سنگ‌آهن درون استانی حرکت می‌کند؟ پاسخ مثبت است. به این ترتیب این پروژه برمحور سنگ‌آهن داخل استان پایه‌گذاری شده است. علاوه‌بر این برای ظرفیت‌های در نظر گرفته شده برای دو پروژه آهن اسفنجی بیجار و فولاد قروه، منابع لازم و کافی آب و برق نیز وجود دارد و وزارت نیرو تخصیص‌های لازم را در نظر گرفته و تعیین کرده است. بنابراین طرح تکمیل زنجیره فولاد کردستان بر پایه ظرفیت‌های موجود در استان پایه‌گذاری شده است.

معاون فنی و نظارت بر اجرای طرح‌های شرکت صنایع فولاد کردستان افزود: پروژه‌های فولاد کردستان به عنوان تکمیل‌کننده‌ی زنجیره فولاد کردستان است.؛ یعنی پیش از آن معادن سنگ‌آهن و کارخانه‌های تولید کنسانتره و گندله را در استان داریم. ماموریت فولاد کردستان شامل دو پروژه می‌شود؛ اول، پروژه آهن اسفنجی که احداث یک واحد آهن اسفنجی به ظرفیت یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن در سال در شهر بیجار است. دوم، پروژه فولادسازی قروه یا به اختصار؛ فولاد قروه که شامل ذوب و نورد پیوسته، تولید ورق گرم فولادی به ظرفیت یک میلیون تن در سال است.

صبائی ابراز کرد: این دو پروژه، زنجیره‌ی فولاد کردستان را با هدف ایجاد بیشترین ارزش افزوده ممکن کامل می‌کند. همچنین این دو پروژه‌ جزو ۴۸ پروژه‌‌ی مهم و ماندگار کشور است که به دفتر ریاست محترم جمهوری معرفی شده و در شهریور ماه سال ۱۴۰۰ در سالن همایش‌های صداوسیما با حضور ریاست محترم جمهور رونمایی شد و پیشرفت آن‌ها به طور مستمر از سوی معاونت محترم ریاست جمهوری و سهام‌داران محترم پیگیری می‌شود.

وی در مورد بازار آتی فولاد کردستان و فعالیت کشورهای همسایه در این حوزه، عنوان کرد: در حال حاضر ما این بازار را داریم و بخشی از این بازار با توجه به اینکه در غرب کشور هستیم حداقل برای پروژه ما وجود دارد. البته اگر با توجه به مشکلات ناشی از تحریم‌های حاکم بر کشور، زمان‌های پروژه به تاخیر بیافتد و باعث شود که پروژه هم به لحاظ اقتصادی گران تمام شود و اینکه در سال هدف به بهره‌برداری نرسد، با این خیزها و تحرکاتی هم که در بخشی از کشورهای منطقه برداشته شده، یک چالش‌ ایجاد می‌شود؛ در نتیجه این موضوع اهمیت پیدا می‌کند که پروژه‌ها به وقت خود اجرا شوند به ویژه با افزایش قیمت ارز که بخش قابل‌ توجهی از پروژه‌های ما هزینه‌های ارزی دارند. البته امید به این داریم که در سایه درایت‌های لازم، پروژه‌ها با چالش‌های سنگین مواجه نشوند.

معاون فنی و نظارت بر اجرای طرح‌های شرکت صنایع فولاد کردستان در مورد مسئولیت اجتماعی و سرمایه‌گذاری این پروژه‌ها اذعان کرد: در حوزه‌ی مسئولیت اجتماعی پروژه‌ها به دلیل اینکه پروژه‌های معدنی و صنایع معدنی عموما در نقاط محروم و کمتر توسعه‌یافته احداث می‌شوند و با توجه به اینکه اساسا استان کردستان خدمات کمتری را طی دهه‌های گذشته دریافت کرده، در لیست استان‌های کمتر برخوردار قرار می‌گیرد و دو شهرستان بیجار و قروه هم به همین ترتیب؛ جزو شهرهایی نیستند که از امکانات و تسهیلات مناسب و مطلوبی برخوردار باشند، سرمایه‌گذاری حدود ۳۰ هزار میلیارد تومانی دو پروژه مذکور، قطعا در افزایش نرخ اشتغال و بهبود زندگی مردم و توسعه شهرستان‌های یاد شده اهمیت بسزایی خواهد داشت.

صبائی مطرح کرد: در قیاس با بودجه‌هایی که پیش از این در استان کردستان هزینه شده است، این میزان سرمایه‌گذاری جز ارقام افسانه‌ای است؛ که محقق می‌شود و ما هم مامور به این هستیم که این دو پروژه را محقق کنیم. حدود چهار هزار میلیارد تومان برای احداث کارخانه تولید آهن اسفنجی قرارداد منعقد شده است. یک قرارداد حدودا ۱۶ هزار میلیارد تومانی با پیمانکار احداث کارخانه‌ی فولاد قروه منعقد شده است. در کل با احتساب هزینه‌های تامین، زیرساخت پروژه‌ها و افزایش قیمت‌هایی که با آن مواجه خواهیم شد اگر بخواهیم معادل‌سازی کنیم، حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان ارزش سرمایه‌گذاری ثابت این پروژه‌ها خواهد بود.

وی تصریح کرد: به طور کلی با توجه به این موضوع که این نوع پروژه‌ها در نقاط محروم کشور ایجاد می‌شوند، خدمات زیادی را می‌توانند به این نواحی منتقل کنند. علاوه‌بر بحث اشتغال و یک جریان نقدینگی که ایجاد می‌کنند، از حوزه مسئولیت اجتماعی هم که پروژه‌ها قانونا باید تعهدات خود را ایفا کنند، تمام این موارد به آباد کردن این محدوده‌ها کمک می‌کند که بتوانیم خدمات بیشتری را در این حوزه ارائه بدهیم کما اینکه هم‌اکنون در محدوده‌هایی که پروژه‌های ما درگیر اجرا هستند، به مرحله اجرایی در آورده‌ایم؛ البته این پروژه نقطه عطفی در اشتغال استان محسوب می‌شود.

معاون فنی و نظارت بر اجرای طرح‌های شرکت صنایع فولاد کردستان یادآور شد: پروژه‌ها دارای منافع اقتصادی بوده و محل درآمد هستند و جریان نقدینگی خوبی را در استان و کشور ایجاد می‌کنند و بخشی از ظرفیت فولادی کشور را تشکیل می‌دهند. به همین دلیل است که غیر از ایمیدرو که در قامت یک هلدینگ توسعه‌ای، نقش بسیار مهم و موثری در سطح کشور ایفا می‌کند و ۴۴ درصد سهام این پروژه را داراست، یک بخش خصوصی مثل هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات با مجموعه‌ی شرکت‌های تابعه‌ در پروژه‌ها، مشارکت داشته و ۵۶ درصد سهام شرکت صنایع فولاد کردستان را دارد. مشخص است زمانی که این میزان استقبال از سمت بخش خصوصی صورت می‌گیرد، یعنی پروژه‌ها، بسیار ارزشمند هستند و به همین دلیل در ردیف ۴۸ پروژه‌ی مهم دولت قرار گرفته‌اند. اشتغال مستقیم پروژه‌ی بیجار حدود ۵۰۰ نفر و فولاد قروه را حدود یک هزار و ۲۰۰ نفر ارزیابی می‌کنیم که موجب اشتغال غیرمستقیم حدود ۱۴ هزار نفر می‌شود. که عدد بسیار بزرگی برای اشتغال منطقه است و این را می‌توانیم به جرات بگوییم این سرمایه‌گذاری کمک می‌کند که مهاجرت معکوس در منطقه داشته باشیم.

صبائی تاکید کرد: تجربه در پروژه‌های دیگر نشان داده زمانی که چنین صنایعی در نقاط محروم ایجاد می‌شوند، در یک بازه‌ی سه تا چهار ساله مهاجرت معکوس صورت می‌گیرد به این علت که موقعیت‌های خوبی برای خانواده‌ها ایجاد می‌شود؛  اول اینکه مردم در همان منطقه در کارخانه مشغول به کار و دارای درآمد می‌شوند. بعضی از آن‌ها دامدار و بعضی کشاورز هستند و این شرایط کمک می‌کند آن درآمدی را که از محل کار در کارخانه دارند در کنار یک درآمد مضاعف قرار گیرد علاوه‌براین هزینه زندگی این افراد نیز کاهش پیدا می‌کند. زمانی که سرپرستان خانواده یا فرزندان از محیط خانواده خارج می‌شوند ممکن است در نابسامانی‌های اجتماعی یا اقتصادی گرفتار شوند. بنابراین با ایجاد این پروژه‌ها برای آن‌ها مهاجرت می‌تواند انتخاب باشد نه اجبار، چنین پروژه‌هایی در تحکیم خانواده‌ها نقش بسیار موثری دارند و علاوه‌براین موجب کاهش حاشیه‌نشینی در شهر‌ها به ویژه مراکز استان و کاهش بزه و افزایش امنیت اجتماعی می‌شوند.

وی اظهار کرد: تجربه‌ پروژه‌های معدنی و صنعتی که عموما در نقاط محروم هستند، نقطه‌ی بسیار درخشانی را در این زمینه‌ها نشان می‌دهد که چه بسیار خوب و با هزینه‌های بسیار کم، می‌تواند چنین جریان نیرومندی را ایجاد کند که از مهاجرت اجباری جلوگیری کنیم و به نوعی مهاجرت‌ها معکوس شوند و پایه‌های اقتصادی مناسب و عزتمندی را برای خانواده‌ها ایجاد کنیم.
معاون فنی و نظارت بر اجرای طرح‌های شرکت صنایع فولاد کردستان بیان کرد: زنجیره تولید از معدن تا تولید ورق که محصول نهایی است، وجود دارد. درنتیجه هدف، ایجاد بیشترین ارزش افزوده است که ما محصول نیمه تمامی را از استان خارج نکنیم و این باعث اشتیاق سهام‌داران شده که سرمایه‌گذاری کنند. کردستان امکانات زیادی دارد، ما از این امکانات متناسب با ظرفیت‌های موجود می‌توانیم استفاده کنیم به همین دلیل می‌گوییم که کردستان شایسته‌ی توسعه است.

صبائی ادامه داد: پیش از این شاید به عنوان مثال یک نگاه این بود که باید به توسعه استان کردستان کمک کرد اما زمانی که وارد پروژه‌ها شدیم، منابع به قدری زیاد است که از محل توسعه‌ی کردستان، این شایستگی کاملا در آن وجود دارد، می‌توان به توسعه‌ی کشور  هم کمک کند. بسیاری از افراد این استان تحصیل‌کرده و متخصص هستند؛ اگر این افراد شرایط مناسبی داشته باشند، می‌توانند به‌نوبه خود این زایش در توسعه و تخصص را تداوم دهند و این موضوع کمک می‌کند که همواره یک چرخ‌های از توسعه و اشتغال را در آن منطقه داشته باشیم. صنعت فولاد مانند یک موتور محرکه است؛ یک موتور پیشران و با توجه به نقش پیشرانی که صنایع فولادی دارند، این امر می‌تواند موجب توسعه شود، کما اینکه در حال حاضر ظرفیت یک میلیون تن فولاد را مدنظر داریم و ظرف سه تا چهار سال آینده محقق می‌شود. به موازات آن، برنامه توسعه آتی هم در حال بررسی است.

وی در رابطه با پیشی‌بینی فاز دوم این پروژه ابراز کرد: این بحث هم‌اکنون در ایمیدرو و هلدینگ شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه معادن و فلزات در حال بحث و بررسی است و روی آن کار می‌شود. در بخش سهام‌داری، ۴۴ درصد این سهام متعلق به ایمیدرو و ۵۶ درصد دیگر برای مجموعه «ومعادن» که ۶ درصد آن متعلق به هلدینگ سرمایه‌گذاری است، ۲۰ درصد آن برای شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات و ۳۰ درصد هم برای شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور. شرکت ملی فولاد ایران هم از سوی ایمیدرو ناظر بر حسن اجرای پروژه‌ها است.

معاون فنی و نظارت بر اجرای طرح‌های شرکت صنایع فولاد کردستان عنوان کرد:  حوزه سرمایه‌گذاری به دو بخش سرمایه‌گذاری مستقیم در احداث کارخانه‌ها و بخش زیرساختی تقسیم می‌شود. در پروژه فولاد بیجار، یک قرارداد حدود چهار هزار میلیارد تومانی موجود است که با پیمانکاری که طی یک قرارداد «EPC» کارخانه را احداث می‌کند. پیمانکار در پروژه‌ی آهن اسفنجی بیجار با مشارکت شرکت‌های فولاد تکنیک و شرکت «MME» است. این پروژه با تکنولوژی کاملا ایرانی پرد «PERED» احداث می‌شود و مستحضر هستید که تکنولوژی پرد متعلق به شرکت «MME» است. شرکت «MME» از جمله شرکت‌های زیرمجموعه ایمیدرو است، تکنولوژی پرد در کشور در ظرفیت‌های ۸۰۰ هزار تن برای تولید آهن اسفنجی اجرا شده است. برای اولین بار شرکت «MME» ظرفیت تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن آهن اسفنجی را در کشور و در پروژه احیا مستقیم بیجار محقق می‌کند. این موضوع از منظر ساخت داخل و ارتقا تکنولوژی وطنی اهمیت قابل توجهی دارد.

صبائی افزود: مشاور ما در این پروژه، شرکت آسه صنعت جزو شرکت‌های رتبه یک سازمان برنامه است. در پروژه فولاد قروه هم یک قرارداد حدودا ۱۶ هزار میلیارد تومانی با شرکت ایریتک برای احداث کارخانه به صورت «EPC» داریم. مشاور ما در این پروژه هم شرکت کاوشگران است که از شرکت‌های رتبه یک سازمان برنامه و بودجه است.
آب، برق و راه‌های ارتباطی مورد نیاز دوران ساخت هر دو پروژه تامین شده و در حال بهره‌برداری است. تامین زیرساخت‌های دوران بهره‌برداری پروژه‌ها شامل آب، برق، گاز و راه‌های ارتباطی که موضوعات مهمی هستند در دستور کار شرکت قرار گرفته و مطالعات آن‌ها توسط مشاوران تخصصی در حال انجام است.

وی ادامه داد: میزان آب مورد نیاز پروژه آهن اسفنجی دو میلیون مترمکعب در سال است و نکته جالب اینکه ما برای تامین آب این پروژه یک نگاه سبز به موضوع داشته‌ایم و با استفاده از امکاناتی که در شهرستان وجود دارد، برای این پروژه از تصفیه‌خانه‌ی فاضلاب شهری به میزان دو میلیون مترمکعب که مذاکرات آن انجام شده و از طریق وزارت نیرو به شرکت ما تخصیص داده شده است استفاده می‌کنیم. با انجام این اقدامات بسیار خرسند هستیم به دلیل اینکه در واقع از آب بازیافت‌ شده استفاده می‌کنیم. این می‌تواند یک چراغ سبزی به پروژه‌های دیگر هم نشان دهد که ایجاد چنین صنایعی برای تقویت بنیه مالی و ایجاد یا توسعه سیستم تصفیه‌ی فاضلاب‌های شهری کمک می‌کند که از آب موجود چندین و چند بار استفاده کنیم و مراقب ذخایر آب باشیم. این کار را در پروژه بیجار انجام می‌شود، خوشبختانه پروژه‌های دیگری هم که در زنجیره فولاد کردستان قرار دارند، شروع به مراجعه به شرکت آب و فاضلاب شهرستان بیجار کرده‌اند تا از این ظرفیتی که وجود دارد، استفاده کنند. این مسئله خود کمک می‌کند که شرکت آب و فاضلاب استان، این پروژه‌ها را توسعه بدهد. مزیت دیگر استفاده از پساب تصفیه‌خانه فاضلاب شهری این است که برخلاف آب‌های سطحی یا زیرزمینی که نوسان دارند و تقلیل پیدا می‌کنند، در اینجا به دلیل افزایش جمعیت با افزایش مصرف آب مواجه هستیم و با یک سرمایه‌گذاری اندک این آب را که پایدار است می‌توانیم در چرخه بیاوریم و مجددا استفاده کنیم.

معاون فنی و نظارت بر اجرای طرح‌های شرکت صنایع فولاد کردستان اذعان کرد: میزان آب مورد نیاز پروژه قروه چهار میلیون مترمکعب در سال است که تخصیص آن توسط وزارت نیرو انجام گرفته و از آب‌های سطحی ذخیره شده در سد قوچم در استان کردستان، در فاصله حدودی ۶۰ کیلومتری پروژه تامین خواهد شد. در رابطه با برق؛ پروژه بیجار ۳۰ مگاوات و پروژه فولاد قروه به ۱۸۸ مگاوات برق نیاز دارد. قرارداد واگذاری انشعاب با شرکت برق منطقه‌های غرب منعقد شده است. تامین انرژی آن هم در زمانی که کارخانه نزدیک به بهره‌برداری بوده، از چند محل قابل تامین است؛ احداث نیروگاه، یا خرید از بورس و یا اینکه مستقیما با بعضی از شرکت‌هایی که نیروگاه دارند. می‌توانیم از این سه محل نیاز خود را تامین کنیم. قرارداد تامین گاز به میزان ۴۰۰ هزار نرمال مترمکعب سالانه برای پروژه قروه منعقد شده و تخصیص ۴۴۰ میلیون نرمال مترمکعب در سال برای پروژه بیجار به عنوان خوراک کارخانه نیز از طریق وزارت نفت انجام گرفته است.

صبائی تصریح کرد: یکی از گزینه‌هایی که در حال بررسی و ارزیابی آن هستیم، بحث احداث نیروگاه است. بررسی‌های لازم بر روی این پروژه در حال انجام بوده و در هلدینگ «ومعادن» یک شرکت تخصصی به نام پویا انرژی در اختیار داریم که آمادگی برای فروش انرژی یا سرمایه‌گذاری برای ایجاد نیروگاه دارند. و طی جلسات متعددی که در رابطه با این موضوع برگزار شده است در حال رسیدن به یک توافق هستیم.

وی در رابطه با درصد پیشرفت پروژه‌ها مطرح کرد: در حال حاضر حدود ۱۴ درصد پروژه‌ی بیجار و حدود ۱۰ درصد پروژه قروه پیشرفت کرده است. به پروژه‌ی فولاد قروه ۹۰ هکتار زمین اختصاص داده شده است که اکنون در مرحله‌ی تجهیز کارگاه و خاک‌برداری‌ هستیم و تمامی این ۹۰ هکتار توسط دیوار بتنی پیش‌ساخته محصور شده است. در پروژه بیجار ۳۰ هکتار زمین اختصاص داده شده که این زمین هم در حال محصور‌سازی با دیوار بتنی پیش‌ساخته است.

معاون فنی و نظارت بر اجرای طرح‌های شرکت صنایع فولاد کردستان در خصوص زمان دقیق بهره‌برداری این دو پروژه خاطرنشان کرد: تنفیذ قراردادها با پیمانکاران «EPC» در مرداد ماه سال ۱۴۰۱ بوده و دوران ساخت پروژه بیجار سه سال و پروژه قروه چهار سال خواهد بود. در نتیجه بهره‌برداری پروژه بیجار در نیمسال دوم ۱۴۰۴ و پروژه قروه در نیمسال دوم ۱۴۰۵ می‌تواند اتفاق بیفتد. در عین حال هر کدام از این پیمانکاران مطابق قرارداد، موظف هستند که به مدت یک سال بهره‌برداری کارخانه‌ای که خود ساخته‌اند را انجام دهند و این کمک می‌کند که کارخانه اگر دارای هر مسئله‌ای باشد، توسط کسی که کارخانه را احداث کرده، کاملا آماده بهره‌برداری شود و نیروی انسانی‌ که برای بهره‌برداری کارخانه‌ها در نظر گرفته شده، آموزش‌های لازم را ببینند و تخصص‌های لازم را پیدا کنند که کارخانه‌ها با راندمان و کیفیت مناسب بتواند به بهره‌برداری برسد. پروژه‌هایی مانند راه‌های دسترسی اصلی، انتقال برق، انتقال گاز و انتقال آب پروژه‌هایی هستند که عملیات اجرایی‌ آن‌ها را در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ شروع خواهیم کرد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.