دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
اصلاح روند و کاهش الزامات صادرات مواد و محصولات معدنی
30 خرداد 1400 - 9:59
شناسه : 13985
مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: پیشنهاد حذف الزام به اخذ مجوز صادراتی از دفتر صنایع معدنی در راستای تسهیل صادرات مواد و محصولات معدنی در جلسه کارشناسی با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، میرابوطالب بدری مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه تجارت ایران، اظهار داشت: با توجه به پیامدهای منفی مترتب بر پیچیدگی و زمان‌بر بودن فرایند صادرات برخی مواد و محصولات معدنی به شکل الزام به اخذ مجوز از دفتر صنایع معدنی (اخذ تیک صادرات) از سال ۱۳۹۷ و بنا به مصوبه ستاد تنظیم بازار که عملا موجب طولانی شدن زمان و مسیر صادرات و همچنین تحمیل هزینه‌های سنگین دموراژ به صادرکنندگان شد، سازمان توسعه تجارت ایران از سال ۱۳۹۸ با پیگیری موضوع و ارائه گزارش به مقام عالی وزارت وقت خواستار اصلاح رویه صادرات اقلام معدنی بوده و به دنبال آن در سال ۱۳۹۹ نیز پیرو مکاتبه قبلی مجدد درخواست حل این مشکل را مورد تاکید قرار داد.

وی افزود: براین اساس پیشنهاد حذف اخذ مجوز صادرات از دفتر صنایع معدنی ضمن رعایت کف عرضه در بورس کالای ایران به منظور کنترل بازار داخلی و صادراتی اقلام مذکور را به شکل اخذ تایید این سازمان مبنی بر انجام قطعی معامله و پس از آن، کنترل عرضه در سامانه جامع تجارت طرح کرد؛ بدین ترتیب مجوز صادرات عملا پس از طی مراحل فوق از سوی سامانه جامع تجارت به گمرک ابلاغ می‌شود.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی، گفت: بدین ترتیب با اجرایی شدن فرایند پیشنهادی، مزیت‌هایی شامل شفاف‌سازی و رفع ابهامات، تسریع فرایند صادرات و جلوگیری از تحمیل هزینه اضافه به صادرکنندگان حاصل خواهد شد.

بدری بیان کرد: در نتیجه اطلاعات معاملات محصولات صادراتی (اعم از محصولات عرضه شده در رینگ صادراتی و…) که مستلزم رعایت کف عرضه در بورس هستند، توسط بورس کالای ایران به سامانه جامع تجارت ارسال می‌شود و سپس این سامانه مجوز صادرات را به گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام خواهد کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تعیین میزان کف عرضه همچنان برعهده دفتر صنایع معدنی بوده و ارائه گزارش رعایت کف عرضه در بورس کالا و اعلام به گمرک از سوی بورس کالا صورت خواهد گرفت.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.