پنج شنبه, ۲۳ فروردین , ۱۴۰۳ Thursday, 11 April , 2024 ساعت ×
اعتراض مقامات به برداشت غیرمجاز از معدن طلای اندریان
12 تیر 1400 - 12:40
شناسه : 14676
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه مشترک شورای معدن کشور و شورای معدن آذربایجان شرقی با دستور بررسی آخرین وضعیت فعالیت معدن اندریان گفت: با توجه به وضعیت موجود تعداد زیادی از افراد به برداشت‌های غیرمجاز در محدوده معدن طلای «اندریان» شهرستان ورزقان از توابع آذربایجان‌شرقی روی آورده‌اند.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، اسدالله کشاورز معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت در این جلسه، اظهار داشت: متاسفانه برخی اهالی منطقه با شناسایی رگه‌های معدنی در جنگل‌ها، به این مواهب طبیعی نیز رحم نکرده و با تخریب طبیعت به برداشت و استحصال مواد ارزشمند معدنی پرداخته‌اند.

وی با بیان اینکه توسعه سرمایه‌گذاری‌های معدنی از مهم‌ترین اولویت‌های وزارتخانه است، افزود: سرمایه‌گذاران خارجی در معادن ایران، مکلفند که تمامی قوانین جمهوری اسلامی ایران را در این زمینه رعایت کنند. لذا زمانی که سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در چهارچوب قوانین، وزارت صنعت، معدن و تجارت حرکت کنند. از آن‌ها حمایت می‌شود.

برداشت غیرمجاز از معدن اندریان

اللهوردی دهقانی نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه از بی‌توجهی شرکت بهره‌بردار معدن اندریان انتقاد کرد و گفت: متاسفانه مسائل زیست‌محیطی و حفاظتی در این معدن رعایت نمی‌شود و از این رو تعداد بسیار زیادی به برداشت‌های غیرمجاز در منطقه روی آورده‌اند.

وی ادامه داد: بر اساس قانون، واگذاری معادن به اشخاص خارجی خلاف قوانین است. لذا لازم است باید در سرمایه‌گذاری‌های خارجی در بخش معدن نیز حساسیت بیشتری به خرج داد.

آمادگی قرارگاه خاتم‌الانبیا برای بهره‌برداری

محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی نیز برخورد با کم‌کاری‌ها در معدن طلای اندریان را خواستار شد و عنوان کرد: قرارگاه خاتم الانبیا(ص) نیز برای بهره‌برداری در معدن طلای اندریان اعلام آمادگی کرده است که انتظار می‌رود مورد توجه مدیران ارشد استان قرار گیرد.

لزوم برخورد جدی با قاچاقچیان مواد معدنی

محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: باید با تلاش تمامی دستگاه‌های مسئول و همچنین بهره‌بردار معدن طلای اندریان، با قاچاقچیان مواد معدنی در این منطقه مقابله و برخورد قانونی کرد.

وی با بیان اینکه توسعه بهره‌برداری از معادن استان همواره از مهم‌ترین اولویت‌های مدیریت استان است، یادآرو شد: رعایت مسائل زیست‌محیطی و جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز نیز از دیگر اولویت‌ها مدیریت استان بوده که نیازمند عزم جدی و هم‌افزایی بین دستگاهی است.

استاندار آذربایجان شرقی با انتقاد از بهره‌بردار فعلی معدن طلای اندریان به دلیل بی‌توجهی به برخی موضوعات حفاظتی و تعامل ضعیف بهره‌بردار خارجی این معدن با مدیریت استان، عنوان کرد: اقدامات خوبی در این معدن صورت گرفت، اما مصوبات جلسات پیشین، آن چنانکه باید و شاید اجرا نشده و انتظارات ما را برآورده نکرده است.

محمدی‌پور توجه بهره‌بردار، عوامل انتظامی و سایر دستگاه‌های نظامی و امنیتی برای جلوگیری از حفر و برداشت‌های غیرمجاز از معدن طلای اندریان را خواستار شد و بیان کرد: تاراج انفال و منافع عمومی در روز روشن، مایه خسران کشور و وهن مسئولان می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ترویج وضعیت فعلی در اندریان، باعث برداشت و قاچاق بیشتر شده و افزایش ناهنجاری‌های اجتماعی را به دنبال خواهد داشت، افزود: این شرکت باید برای سهولت در کارها و تعامل آسان با دستگاه‌های مسئول، از نیروهای بومی، متخصص و متعهد استان به عنوان مدیر و یا مدیرعامل معدن طلای اندریان انتخاب کند.

استاندار آذربایجان شرقی تقویت و تجهیز تیم‌های حفاظت از محدوده معدن اندریان برای مقابله با برداشت‌های غیرمجاز را خواستار شد و تصریح کرد: شرکت حفاظت و حراست از معدن باید تعهد دهد که با برداشت‌های غیرمجاز در اندریان برخورد می‌کند وگرنه تصمیم دیگری در استان گرفته خواهد شد.

پورمحمدی اذعان داشت: مشارکت اجتماعی و تلاش برای توسعه بیشتر در روستاهای محدوده تمامی معادن استان نیز از جمله موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

عدم اجرای بهره‌بردار اندریان به مسئولیت‌های اجتماعی

بابک محبوب علیلو دادستان عمومی و انقلاب تبریز نیز در پایان ضمن انتقاد از عدم ایفای کامل تعهدات شرکت بهره‌بردار معدن طلای اندریان، خاطرنشان کرد: به رغم پیگیری‌های متعدد، این شرکت به تعهدات خود در زمینه مشارکت در مسئولیت‌های اجتماعی، الزامات زیست‌محیطی و… عمل نکرده و دغدغه‌های مردم و مسئولان استان را مرتفع نساخته است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.