جمعه, ۱۸ خرداد , ۱۴۰۳ Friday, 7 June , 2024 ساعت ×
فاز دوم و سوم خط انتقال آب خلیج فارس افتتاح می‌شود
18 بهمن 1399 - 10:07
شناسه : 6475
جعفری در جلسه پایش خط انتقال آب خلیج فارس خبر داد: رییس هیات عامل ایمیدرو در جلسه پایش خط انتقال آب خلیج فارس از کلنگ‌زنی و شروع عملیات اجرایی خط دوم و سوم طرح ملی انتقال آب خلیج فارس تا اوایل اسفند ماه سال جاری خبر داد و گفت: این طرح با میزان سرمایه‌گذاری 470 هزار میلیارد ریالی، در مدت 60 ماهه احداث می‌شود که در دوران ساخت برای حدود 30 هزار نفر، اشتغال مستقیم ایجاد خواهد کرد.
ارسال توسط : منبع : ایمیدرو
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، وجیه‌اله جعفری در جلسه پایش طرح ملی انتقال آب از خلیج فارس به صنایع شرقی اظهار داشت: این پروژه جزو طرح‌های زیرساختی مهم و اولویت‌دار کشور برای دسترسی پایدار صنایع شرق به آب است. به نظر می‌رسد با تکمیل آن، دغدغه صنایع مذکور به این نیاز استراتژیک، برای همیشه رفع خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر، پیشرفت فیزیکی خط یک این طرح به حدود ۹۵ درصد رسیده و به احتمال زیاد تا پایان امسال افتتاح می‌شود.

رییس هیات عامل ایمیدرو درباره جزئیات خط دوم انتقال آب خلیج فارس تا مشهد مقدس گفت: طول این خط۱۵۵۰ کیلومتر است که ۲۳۰ میلیون متر مکعب آب خلیج فارس را انتقال خواهد داد. در طول مسیر این خط، ۲۲ ایستگاه پمپاژ احداث خواهد شد.

جعفری ادامه داد: این طرح با میزان سرمایه‌گذاری ۴۷۰ هزار میلیارد ریالی، در مدت ۶۰ ماهه احداث می‌شود که در دوران ساخت برای حدود ۳۰ هزار نفر، اشتغال مستقیم ایجاد خواهد کرد.

گامی بزرگ در راستای توسعه متوازن فلات مرکزی و شرق کشور

رییس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه طرح ملی انتقال آب خلیج فارس، گامی بزرگ در راستای توسعه متوازن فلات مرکزی و شرق کشور محسوب می‌شود، عنوان کرد: این طرح با هدف تامین منابع آبی پایدار صنایع و معادن، حفظ ذخایر آب‌های زیرزمینی و محیط‌زیست برای استان‌های کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و صنایع معدنی خواف (سنگان) اجرایی خواهد شد.

جعفری یادآور شد: طرح فوق با سرمایه‌گذاری شرکت‌های معدنی تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت، شامل ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه، چادرملو، گل‌گهر، فولاد خراسان، فولاد اپال پارسیان و سنگ‌آهن گهرزمین عملیاتی می‌شود.

دانش بومی حاصل شده؛ در خدمت اجرای خطوط دوم و سوم

در این جلسه، میرعلی یاری، مدیرعامل شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس با اشاره به بومی‌سازی دانش فنی و فناوری بخش عمده‌ای از خط یک در داخل، گفت: با توجه به تجربه حاصل شده، آمادگی تولید قطعات و تجهیزات و اجرای خطوط دوم و سوم طرح انتقال آب خلیج فارس را با بهره‌گیری از توان مهندسان و سازندگان داخلی داریم.

کاهش حدود ۴۰ درصدی هزینه سرمایهگذاری و قیمت تمام شده آب

اسدی، مدیرعامل شرکت تامین آب صنایع و معادن (IMWASCO) اذعان داشت: وجود زیرساخت‌های ایجاد شده در اجرای خط اول انتقال آب خلیج فارس به صنایع معدنی گل‌گهر، سرچشمه و چادرملو، زمان اجرای خط دوم، هزینه سرمایه‌گذاری و قیمت تمام شده آب را ۳۵ تا ۴۰ درصد کاهش خواهد داد و عملا می‌توان به پیشرفت فیزیکی ۳۵ درصدی خط دوم در آغاز عملیات اجرایی اشاره کرد.

وی افزود: وجود مسیر خط انتقال مشترک تا سرچشمه برای خط دوم و سوم، لزوم فعالیت همزمان مشاور و پیمانکار طرح پس از شروع اجرای این خطوط، به سرعت بخشیدن طرح کمک می‌کند. ویژگی خطی بودن این طرح، فرصت تعریف قطعات مختلف را خواهد داشت که می‌توان با ایجاد جبهه‌های کاری همزمان، زمانِ اجرای طرح را کاهش داد.

لازم به ذکر است که این طرح ملی با دستور اکید ریاست محترم جمهور و عزم و اراده راسخ وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت برای تحقق این طرح عظیم ملی است که به حول و قوه الهی و در پرتو عنایات حضرت ثامن الحجج، علی ابن موسی الرضا علیه‌السلام با همت و سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ صنایع معدنی اجرایی خواهد شد‌. بنا به این گزارش، خط نخست طرح انتقال آب خلیج فارس تا صنایع فولادی اردکان است. خط دوم تا صنایع معدنی خواف سنگان و مشهد مقدس و خط سوم تا اصفهان امتداد خواهد یافت.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.