دوشنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۳ Monday, 27 May , 2024 ساعت ×
افزایش احتمالی قیمت نفت
27 خرداد 1400 - 9:57
شناسه : 13875
کارشناسان معتقدند سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک پلاس) باید برای قیمت‌ها سقفی مشخص کند، زیرا خطر کمبود عرضه نفت و شوک‌های بالقوه قیمتی در سال‌های آینده همچنان وجود دارد. در این راستا پیش‌بینی شد که ممکن است قیمت نفت امسال به ۱۰۰ دلار برای هر بشکه برسد.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، جف کوری مدیر تحقیقات کالای بانک آمریکایی گلدمن ساکس در کنفرانس مجازی جهانی مدیران صنعت نفت پلتس، اظهار داشت: در راستای بهبود شرایط قیمت نفت نیاز است که سه رقمی شود. لذا پایان سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بلندمدت نفتی پیامدهای خوبی برای قیمت‌ها نخواهد داشت.

در حالی که گلدمن ساکس پیش‌بینی کرده است قیمت نفت به ۸۰ دلار برای هر بشکه می‌رسد، کوری احتمال رسیدن قیمت‌ها به بالاتر از ۱۰۰ دلار برای هر بشکه را تا پایان سال ۲۰۲۱ دور از انتظار ندانست.

وی افزود: شرایط بازارها نشان از احتمال افزایش ۱۰ درصدی قیمت نفت در کوتاه‌مدت دارد؛ بدان معنا که قیمت نفت ممکن است از هم‌اکنون تا پایان سال ۲۰۲۱ به بیش از ۱۰۰ دلار برای هر بشکه برسد.

جرمی وایر مدیر تجارت کالای ترافیگورا از این دیدگاه کوری حمایت و در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است قیمت نفت به‌دلیل محدودیت‌‎های احتمالی عرضه در پی کاهش سرمایه‌گذاری طی سال‌های آینده به ۱۰۰ دلار در هر بشکه برسد، گفت: این احتمال وجود دارد؛ زیرا برای ایجاد انگیزه در تولید، به قیمت‌های بالاتر و جذب سرمایه در این تجارت نیاز داریم و احتمال دارد وجود هزینه، سرمایه این صنعت افزایش یابد.

راسل هاردی مدیرعامل شرکت تجارت کالای ویتول نیز هشدار داد که عقب‌نشینی بخش‌های صنعتی از پروژه‌های سوخت فسیلی، شکافی میان عرضه و تقاضا ایجاد می‌کند و این مسئله جهان را با کمبود احتمالی عرضه نفت در یک دهه آینده روبه‌رو خواهد کرد.

وی ادامه داد: قیمت نفت تا پایان سال ۲۰۲۱ در محدوده ۷۰ تا ۸۰ دلار برای هر بشکه می‌ماند، زیرا تولیدکنندگان اوپک پلاس محدودیت عرضه خود را به‌دلیل انتظار بازگشت صادرات نفت ایران به بازار حفظ می‌کنند.

حلیمه کرافت مدیر استراتژیست ارشد کالای موسسه آربی‌سی کپتال مارکتز در این خصوص گفت: تنها در صورتی که شوک شدیدی بر بازار نفت وارد شود شاهد نفت ۱۰۰ دلاری خواهیم بود.

مایکل کوهن اقتصاددان آمریکایی شرکت بی‌پی خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت مازاد تولید عربستان و دیگر اعضای اوپک و احتمال افزایش تولید این کشورها طی ماه‌های آینده، بعید است شاهد نفت ۱۰۰ دلاری باشیم.

شایان ذکر است که تحلیلگران پلتس انتظار دارند قیمت نفت خام برنت در تابستان امسال در محدوده ۷۰ دلار برای هر بشکه باقی بماند، اما در سال ۲۰۲۲ به محدوده ۶۰ دلار برای هر بشکه بازگردد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.