شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 20 April , 2024 ساعت ×
افزایش بهره‌وری در حوزه محیط‌زیست با طرح تحول دیجیتال
17 خرداد 1400 - 16:42
شناسه : 13339
مدیر بهداشت حرفه‌ای ایمنی و محیط‌زیست شرکت فولادمبارکه با اشاره به اهمیت آینده‌پژوهی در حوزه فولاد و به مناسبت روز جهانی محیط‌زیست گفت: طرح تحول دیجیتال فولادمبارکه در راستای همین مسئله رخ داد. این طرح شاه کلید بحث مصارف انرژی، منابع و حفظ محیط‌زیست است. لذا گسترش این طرح در صنایع فولاد، تقریبا افزایش 90 درصدی بهره‌وری در حوزه‌های یادشده را به دنبال خواهد داشت.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی فولادمبارکه
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، حسین مدرسی‌فر مدیر بهداشت حرفه‌ای ایمنی و محیط‌زیست شرکت فولادمبارکه، اظهار داشت: از آنجایی که معقوله محیط‌زیست از اهمیت زیادی برخوردار است از این رو ۱۵ خرداد ماه را روز محیط‌زیست نام‌گذاری کرده‌اند.

وی افزود: فولادمبارکه نیز از ابتدای تاسیس با درک این اهمیت، همواره به دنبال فناوری‌های مربوط به محیط‌زیست یا به بیان دیگر فناوری‌های سبز بوده و در انتخاب فناوری‌های موردنیاز خود دقت بسیاری داشته است. استفاده از فناوری احیای مستقیم در تولید آهن‌اسفنجی، استفاده از کوره‌های ویژه برای فرایند پیش‌گرم در نورد گرم و ایجاد تصفیه‌خانه با فناوری‌های‌ تک در بخش نورد سرد به‌منظور تصفیه پساب ناشی از واحدهای گالوانیزه و ورق رنگی ازجمله این موارد است.

مدیر بهداشت حرفه‌ای ایمنی و محیط‌زیست شرکت فولادمبارکه گفت: استفاده از تصفیه‌خانه‌ها برای بازیافت آب یا به بیان دیگر بازچرخانی آب به‌منظور کاهش مصرف آب تازه و افزایش بهره‌وری در این حوزه یکی از استراتژی‌های فولادمبارکه در جهت صیانت از محیط‌زیست کارخانه، ایفای مسئولیت‌های اجتماعی خود در این حوزه و همچنین کاهش مصرف این نعمت ارزشمند بود.

 سرمایه‌گذاری ۱۲۰۰ میلیارد تومانی فولادمبارکه در جهت افزایش بهداشت منطقه

مدرسی‌فر بیان کرد: با این‌حال شرکت فولادمبارکه در مقایسه با دیگر فولادسازان مطرح و به‌نام جهان، رکورد کم‌ترین میزان مصرف به ازای تولید هر تن تختال را در اختیار دارد. اکنون نیز به‌منظور حفاظت از محیط‌زیست منطقه، کل فاضلاب شهرهای اطراف خریداری شده است که پس از تصفیه اولیه در مبدا به این شرکت منتقل و پس از انجام اقدامات تکمیلی به‌عنوان آب قابل‌استفاده در صنعت استفاده می‌شود. این اقدام کمک بزرگی در راستای حفظ محیط‌زیست و ارتقای بهداشتی منطقه به شمار می‌رود.

 وی ادامه داد: با سرمایه‌گذاری یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی شرکت فولادمبارکه، تاکنون در شهرهای اطراف شبکه فاضلاب ایجاد شده است. این آب در سال‌های گذشته با ورود به رودخانه، باعث آلودگی آن و مشکلات بهداشتی می‌شود. در نتیجه این اقدام، شرکت فولادمبارکه از سوی بنیاد جهانی انرژی به‌عنوان شرکت پیشرو در این زمینه طی سال ۲۰۱۸ مورد تقدیر قرار گرفت. به‌علاوه همین امر نیز باعث شد این روش توسط سایر فولادسازان ایران و حتی در سطح جهانی توسط فولادسازان مستقر در مرکز (جغرافیایی) کشورهایی مانند چین، مکزیک و هند استفاده شود.

مدیر بهداشت حرفه‌ای ایمنی و محیط‌زیست شرکت فولادمبارکه با اشاره به اقدامات این شرکت در زمینه حفاظت از هوا نیز تصریح کرد: یکی ازاین اقدامات ایجاد سیستم کنترل و جمع‌آوری غبار در همه مکان‌هایی است که احتمال انتشار گردوغبار در آن‌ها وجود دارد و در صورت انتشار هرگونه آلودگی، جلو انتشار آن گرفته می‌شود. همچنین همه دودکش‌های موجود به‌صورت آنلاین و لحظه‌ای توسط اپراتورهای شرکت فولادمبارکه و همچنین سازمان‌های محیط‌زیست اصفهان و تهران در حال رصد است.

سرمایه‌گذاری ۲ هزار میلیارد تومانی برای جلوگیری از انتشار غبار در فولادسازی

مدرسی‌فر با اشاره به تعریف و اجرای پروژه‌های متعدد در زمینه حفاظت از هوا، اذعان داشت: آخرین اقدام این شرکت، پروژه کنترل گردوغبار خروجی از سقف ناحیه فولادسازی است. ازآنجایی که شرکت فولادمبارکه تنها مجموعه فولادی در دنیا است که هشت کوره قوس الکتریکی زیر یک سقف دارد، سیستم کنترل گردوغبار مختص به این بخش با بودجه تقریبا دو هزار میلیارد تومانی، طی دو سال آتی اجرایی خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: شرکت فولادمبارکه در پنج سال گذشته بالغ‌ بر ۶ هزار میلیارد تومان در حوزه محیط‌زیست هزینه کرده است که از این مقدار سه هزار میلیارد تومان به‌صورت ریالی و مابقی به‌صورت ارزی بود. ازآنجایی که یکی از اهداف مهم شرکت فولادمبارکه بهبود مستمر عملکرد زیست‌محیطی این شرکت است، لذا عملکرد فوق در واحدهای این شرکت علاوه بر کنترل و پایش لحظه‌ای، به‌صورت ماهیانه نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

لازم به توضیح است که یکی از مهم‌ترین شاخص‌های این حوزه، شاخص گردوغبار محیطی شرکت است که استاندارد آن ۰٫۰۴ میلی‌گرم بر مترمکعب تعیین‌ شده؛ درحالی‌که این عدد در شرکت فولادمبارکه و در بدترین حالات ۰٫۰۳۸ میلی‌گرم بر مترمکعب و در سایر موارد حدود ۰٫۰۰۱ یا ۰٫۰۰۲ میلی‌گرم بر مترمکعب بوده است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.