دوشنبه, ۱۸ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 8 July , 2024 ساعت ×
افزایش تورم نقطه به نقطه در بخش معدن
31 مرداد 1402 - 15:45
شناسه : 35584
در پایان سه ماهه نخست امسال رقم خورد؛ در فصل بهار ١٤٠٢، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن نسبت به مدت مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۴۰.۷ درصد بوده است.
ارسال توسط : منبع : مهر
پ
پ

به گزارش «فلزات‌نیوز»، در فصل بهار ١٤٠٢، شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن ۱۶۵۸.۳ است که نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ١٣ درصد افزایش، نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ٤٠.٧ درصد افزایش و در چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) ٢٥ درصد افزایش داشته است.

کاهش تورم فصلی

در فصل بهار ١٤٠٢، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ۱۳ درصد است که در مقایسه با همین میزان در فصل قبل (٢٥.٨ درصد)، ١٢.٨ واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات معدنی به ازای تولید ماده معدنی در داخل کشور، در فصل بهار ١٤٠٢ نسبت به فصل قبل از آن، ١٣ درصد افزایش داشته است. در این فصل بیشترین تورم فصلی با ٢٠.٦ درصد، مربوط به گروه سایر معادن و کمترین تورم فصلی با ١١.٩ درصد، مربوط به گروه کانه‌های فلزی است.

افزایش تورم نقطه به نقطه

در فصل بهار ١٤٠٢، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۴۰.۷ درصد است که در مقایسه با همین میزان در فصل قبل (٣٣.٧ درصد)، هفت واحد درصد افزایش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات معدنی به ازای تولید ماده معدنی در داخل کشور، در فصل بهار ١٤٠٢ نسبت به فصل مشابه سال قبل، ٤٠.٧ درصد افزایش داشته است. در این فصل بیشترین تورم نقطه به نقطه با ٥٨ درصد، مربوط به گروه سایر معادن و کمترین تورم نقطه به نقطه با ٢٦.١ درصد، مربوط به گروه زغال‌سنگ است.

افزایش تورم سالانه

در فصل بهار ١٤٠٢، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن در چهار فصل منتهی به این فصل نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۵ درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٢١ درصد)، چهار واحد درصد افزایش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات معدنی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور، در چهار فصل منتهی به بهار ١٤٠٢ نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٢٥ درصد افزایش داشته است. در این فصل بیشترین تورم سالانه مربوط به گروه سایر معادن با ٥٩.٣ درصد و کمترین تورم سالانه مربوط به گروه کانه‌های فلزی با ٢١.٦ درصد است.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.