یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 23 June , 2024 ساعت ×
افزایش ظرفیت بارگیری میعانات گازی پارس جنوبی
30 آبان 1400 - 11:29
شناسه : 20742
مجری فاز ۱۹ پارس جنوبی از بارگیری نخستین محموله یک‌میلیون بشکه‌ای میعانات گازی از طریق گوی شناور فاز ۱۹ پارس جنوبی خبر داد و گفت: با بهره‌برداری رسمی از چهارمین گوی شناور پارس جنوبی، ظرفیت بارگیری میعانات گازی از پالایشگاه‌های سایت ۲ این منطقه افزایش یافت.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، حسین عظیمی مجری فاز ۱۹ پارس جنوبی صبح امروز یکشنبه، ۳۰ آبان‌ماه پس از پایان بارگیری نخستین محموله میعانات گازی از موقعیت دریایی چهارمین گوی شناور پارس جنوبی در پهنه آبی خلیج فارس، اظهار داشت: با بهره‌برداری از گوی شناور چهارم پارس جنوبی افزون بر بالا رفتن ظرفیت بارگیری میعانات گازی در پایانه صادراتی سایت ۲، انعطاف‌پذیری عملیاتی افزایش می‌یابد و سبب تولید پایدار گاز و میعانات گازی در سایت ۲ پارس جنوبی در زمستان پیش رو خواهد شد.

وی با بیان اینکه فرایند انتقال نخستین محموله میعانات گازی از گوی شناور فاز ۱۹ سه شبانه‌روز  طول کشید، افزود: در این عملیات میعانات گازی از طریق یک رشته خط لوله ۳۶ اینچ از ایستگاه میترینگ به گوی شناور منتقل می‌شود.

مجری فاز ۱۹ پارس جنوبی با یادآوری اینکه احداث این خط لوله در نزدیک ساحل با روش حفاری افقی برای نخستین بار در کشور انجام شده است، گفت: امکان کنترل و پایش عملیات بارگیری از طریق سامانه‌های مستقر در ایستگاه میترینگ خشکی و بدون نیاز به حضور نفرات بر روی گوی شناور فراهم شده است.

راه‌اندازی چهارمین گوی شناور پارس جنوبی

عظیمی با اشاره به اینکه تا پیش از این میعانات گازی تولیدی از پالایشگاه‌های منطقه پارس ۲ فقط امکان بارگیری از طریق گوی شناور فاز ۱۲ پارس جنوبی را داشتند، بیان کرد: با راه‌اندازی چهارمین گوی شناور پارس جنوبی، امکان تعمیرات دوره‌ای هر دو گوی شناور مستقر در بخش فراساحل پالایشگاه‌های منطقه پارس ۲ نیز فراهم شده است.

وی ظرفیت بارگیری میعانات‌گازی از چهارمین گوی شناور پارس جنوبی را تا ۷ هزار مترمکعب در ساعت عنوان کرد و ادامه داد: بهره‌برداری از این سازه دریایی در فاصله تقریبی ۷ کیلومتری از ساحل و عمق حدود ۵۰ متری از بستر دریا امکان پهلوگیری نفتکش‌های عظیم‌الجثه در کنار گوی شناور فاز ۱۹ پارس جنوبی را میسر کرده است.

مجری فاز ۱۹ پارس جنوبی بهره‌برداری در پایان از چهارمین گوی شناور انتقال میعانات گازی پارس جنوبی به‌عنوان یکی از پروژه‌های اولویت‌دار و دارای حساسیت ویژه شرکت ملی نفت ایران نام برد و خاطرنشان کرد: راه‌اندازی گوی شناور چهارم پارس جنوبی سبب تنوع‌بخشی به مبادی صادراتی میعانات گازی پارس جنوبی می‌شود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.