شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 22 June , 2024 ساعت ×
افزایش عمق اکتشافات زمین‌شناسی
17 اردیبهشت 1401 - 15:16
شناسه : 27409
برای نخستین بار در خراسان جنوبی؛ رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: عمق اکتشافات زمین‌شناسی کشور با اجرای طرح تحول زمین‌شناسی ایران در خراسان جنوبی، برای اولین بار به یک در پنجاه هزار افزایش یافت.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، عباس جرجانی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوب، اظهار داشت: به دلیل نبود تجهیزات پیشرفته در اثر تحریم‌های اقتصادی، تمام اکتشافات زمین‌شناسی کشور تا کنون تا عمق یک در دویست و پنجاه هزار و یک در صد هزار انجام شده بود اما اکنون با اجرای طرح تحول این طرح در خراسان جنوبی، اکتشافات برای اولین بار در کشور در عمق یک در ۵۰ هزار انجام شد.

وی افزود: برای انجام اکتشافات عمیق‌تر در طرح تحول زمین‌شناسی ایران، با مشارکت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و همچنین سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، ۲۰۰ متخصص زمین‌شناسی کشور از هفت ماه گذشته در خراسان جنوبی مستقر شدند و کار پی‌جویی و پیمایش در عرصه‌ای به مساحت ۱۵ هزار کیلومتر مربع در استان انجام شد. در این پیمایش و اکتشاف در عمق یک در ۵۰ هزار، از تمام مکان‌هایی که امکان وجود معدن و یا ماده معدنی در آن بود، نمونه‌برداری و به آزمایشگاه زمین‌شناسی ایران در تهران ارسال شد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی، گفت: با انجام مرحله اول اکتشافات طرح تحول زمین‌شناسی ایران در خراسان جنوبی، نقشه‌ زمین‌شناسی شهرستان‌های خوسف، بیرجند، درمیان و سربیشه تا عمق یک در ۵۰ هزار، تهیه و آنالیزهای مختلف روی آن انجام شد.

جرجانی، بیان کرد: با اتمام تحقیقات بر روی نمونه‌های ارسال شده در اکتشافات خراسان جنوبی به آزمایشگاه زمین‌شناسی تهران، به زودی خبرهای خوشی به مردم استان و کشور در خصوص شناسایی ذخایر معدنی بیشتر و جدید در خراسان جنوبی داده خواهد شد.

لازم به ذکر است که خراسان جنوبی با توجه به ساختار زمین‌شناسی، از ذخایر غنی معدنی با تنوع قریب به ۵۰ نوع ماده معدنی از مجموع ۶۵ نوع ماده معدنی شناخته شده در کشور برخوردار است که با دارا بودن ۶۹۸ معدن، با ذخیره قطعی حدود هفت میلیارد تن و اشتغال بیش از ۱۳ هزار نفر در این بخش، یکی از پنج استان معدنی کشور محسوب می‌شود.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.