سه شنبه, ۱۵ اسفند , ۱۴۰۲ Tuesday, 5 March , 2024 ساعت ×
صفحه اصلی » گروه » خبر » مس
افزایش ۷٫۸ درصدی تولید کاتد در مجتمع مس سرچشمه
28 تیر 1402 - 15:30
شناسه : 35082
مدیر امور پالایشگاه مجتمع مس سرچشمه رفسنجان از تولید 49 هزار و 720 تن کاتد در این مجتمع طی سه‌ ماهه نخست امسال خبر داد که این میزان با افزایش 7.8 درصدی نسبت‌ به مدت مشابه سال گذشته همراه بوده است.
ارسال توسط : منبع : شرکت ملی صنایع مس ایران
پ
پ

به گزارش «فلزات‌نیوز»، حمیدرضا نژادغلامعلی با اشاره به عملکرد سه‌ ماهه نخست امسال امور پالایشگاه، بیان کرد: در سه‌ ماهه نخست امسال، ۴۹ هزار و ۷۲۰ تن کاتد با درصد تحقق ۱۰۲٫۵۹ درصدی نسبت به برنامه پیش‌بینی تولید، یک هزار و ۲۷ کویل مفتول با تناژ پنج هزار و ۶۹ تن و ۱۶۹ تن لجن آندی در پالایشگاه مجتمع مس سرچشمه تولید شد.

وی با اشاره به رکوردهای ثبت‌ شده در این بازه زمانی، افزود: دستیابی به رکورد راندمان جریان ۹۶٫۵ درصد در فروردین ماه، دستیابی به رکورد راندمان زمان ۹۴٫۶۸ با راه‌اندازی ۱۲ ساعته سکشن در اردیبهشت ماه و دستیابی به تولید ۶۲ کویل مفتول در دو شیفت کاری، از جمله رکوردهای ثبت شده در امور پالایشگاه سه ماه نخست امسال است.

مدیر امور پالایشگاه مجتمع مس سرچشمه رفسنجان در ادامه به مقایسه تولیدات سه ماهه نخست امسال با مدت مشابه سال گذشته پرداخت و گفت: در سه ماهه نخست امسال با تولید ۴۹ هزار و ۷۲۰ تن کاتد، ۷٫۸ درصد افزایش نسبت به سه ماهه اول ۱۴۰۱ داشتیم و دستیابی به ۱۸۱ پولینگ در سه ماهه اول سال جاری، ۱۵ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‌دهد. همچنین کاتد قابل صادرات ۷۶ درصد در سال جاری بود که ۸ درصد افزایش داشته است. در مجموع محصولات تولیدی در پالایشگاه ۲٫۵۹ درصد بالاتر از برنامه پیش‌بینی تحقق یافتند.

نژادغلامعلی به بومی‌سازی تجهیزات پالایشگاه اشاره کرد و گفت: در راستای بومی‌سازی قطعات و استفاده از ظرفیت‌های داخلی و همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان، از سال گذشته اقدامات قابل توجهی صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: همکاری با شرکت‌های داخلی و دانش‌بنیان صرفه‌جویی حدود ۲۵ میلیارد تومانی را به همراه داشته که از جمله آن می‌توان به طراحی، تامین، نصب، اجرا و راه‌اندازی جرثقیل دوبل جنوبی، طراحی، ساخت و نصب فیلترپرس جهت جداسازی لجن آندی از الکترولیت، طراحی، تامین، ساخت، نصب، تست و راه‌اندازی یک دستگاه خردایش و خشک‌کن لجن آندی، طراحی، تامین و ساخت دستگاه «milling و lug press» مربوط به ماشین آماده‌سازی آند، اجرای «cell monitoring» جهت پایش ولتاژ سکشن‌ها اشاره کرد.

مدیر امور پالایشگاه مجتمع مس سرچشمه رفسنجان با بیان اینکه بومی‌سازی ۱۹ قطعه، صرفه‌جویی حدود ۱۳ میلیارد تومانی را در پی داشته است، اضافه کرد: از جمله این قطعات بومی‌سازی شده می‌توان به تامین آند سربی معمولی و نانو با صرفه‌جویی حدود چهار میلیارد تومان، سلول پلیمری با صرفه‌جویی حدود سه میلیارد تومان، کپینگ بورد با صرفه‌جویی حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان، ورق میانی مبدل حرارتی با صرفه‌جویی حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و غلطک‌های شیاردهنده استندهای ریخته‌گری با صرفه‌جویی حدود ۸۰۰ میلیون تومان، ساخت برج لیچینگ به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و ساخت زنجیرهای انتقال ماشین‌های «csm», کاتدشویی و ارایش آند به مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اشاره کرد.

هوشمندسازی امور پالایشگاه

نژادغلامعلی عنوان کرد: اجرای پروژه سل مانیتورینگ در راستای کمک به گروه بازرسی در جهت تشخیص دقیق و به موقع اتصال کوتاه بین آند و کاتد، رفع آن‌ها و جلوگیری از افت ولتاژ سکشن، تغییر نقشه آند استریپینگ در راستای کاهش ضایعات ورق و افزایش کارایی پرسنل، انجام چندین تغییر طرح بر روی دستگاه «csm» در راستای کاهش توقفات دستگاه، کاهش تعمیرات و در نتیجه افزایش تولید و صرفه‌جویی در هزینه و وقت واحدهای عملیات و تعمیرات، از جمله این اقدامات بوده است.

وی ادامه داد: نصب ماشین اسپیسینگ روی دستگاه‌های آماده‌سازی آند، برش لوب و برش اولیه به منظور کاهش زمان توقف دستگاه‌ها، افزایش ضریب ایمنی دستگاه و کاهش خطرات ناشی از عدم رعایت نکات ایمنی که موجب افزایش بهره‌وری بیشتر پرسنل شده است.

مدیر امور پالایشگاه مجتمع مس سرچشمه رفسنجان مطرح کرد: با هدف کاهش مشکلات فرایندی مربوط به آند، تسهیل فعالیت پرسنل بازرسی و افزایش اثربخشی، دستگاه جدید پرس آند نصب و پیگیری رفع مشکلات آند و برگشت دادن آندهای معیوب روزانه انجام می‌شود؛ همچنین شناسایی و جابه‌جایی بین واحدی نیروی انسانی به منظور استفاده مناسب از دانش، تخصص و تجربه پرسنل، از دیگر مواردی است که در راستای بهره‌وری بهتر از نیروی انسانی انجام می‌شود.

نژادغلامعلی در ادامه به افزایش دانش نیروی انسانی در این امور نیز اشاره کرد و گفت: با هدف افزایش دانش و تجربه پرسنل شاغل در پالایشگاه و در راستای افزایش بهره‌وری، هر کدام از واحدهای امور نسبت به درخواست برگزاری دوره اموزشی متناسب با نیاز کاری و معرفی پرسنل جهت حضور در آن دوره‌ها، در دو بخش دوره‌های عمومی و تخصصی اقدامات لازم را انجام داده‌اند.

وی ابراز کرد: دوره‌های سلامت روان، اصول ارگونومی، زبان عمومی، «ACDL» و دوره‌های تخصصی هیدرولیک، عمومی، شناخت و کاربرد پمپ‌ها، آشنایی با یاتاقان‌ها، آشنایی با الکتروموتورها و موتورهای الکتریکی AC، ارتینگ و صاعقه‌گیر، نقشه‌خوانی برق و ابزار دقیق، ایمنی برق فشار ضعیف و قوی، آشنایی با فرایند الکترولیز و تانک هاوس پالایشگاه، شناسایی با محلول فرایندی و مواد افزودنی، مراقبت کاری جداسازی ورق اولیه، مراقبت کاری جابه‌جایی آند و کاتد، برنامه‌ریزی و کنترل پروژه و… برای پرسنل برگزار شده است.

مدیر امور پالایشگاه مجتمع مس سرچشمه رفسنجان در خصوص فعالیت‌های پژوهشی در این امور، خاطرنشان کرد: با همکاری نخبگان دانشگاهی برخی موارد در این امور انجام گرفته که از مهم‌ترین آن می‌توان به بررسی روش‌های حذف آنتیموان از الکترولیت پالایشگاه و دستیابی به دانش راهبردی در مقیاس صنعتی، امکان‌سنجی فنی و اقتصادی بازیابی هیدرومتالورژیکی فلزات با ارزش لجن آندی، بررسی سینتیک مصرف و کاهش نوسانات غلظتی گلو و تیواوره در محلول الکترولیت، تحقیق و بررسی به منظور تهیه نقشه‌های «As Built» و مدل‌سازی خطوط لوله و تجهیزات سیالات موجود، تحقیق و بررسی مشکلات بلانک‌های تیتانیومی مورد استفاده در واحد استرپینگ و دستیابی به راه‌حل مناسب اشاره کرد.

نژادغلامعلی خاطرنشان کرد: از دیگر موارد پژوهشی امور پالایشگاه، تحقیق، عیب‌یابی و یافتن راه‌حل جهت کاهش تعداد موارد جدا شدن لبه پلاستیکی بلانک‌ها، تحقیق بر روی آند سربی تولید شده با تکنولوژی جدید، پروژه ممیزی انرژی پالایشگاه و تحقیق به منظور بازرسی فرایندی و بهبود عملکرد فرایندها در سالن الکترولیز بوده است.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.