پنج شنبه, ۶ بهمن , ۱۴۰۱ Thursday, 26 January , 2023 ساعت ×
افزایش ۳۰۰۰ مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی
29 خرداد 1401 - 17:06
شناسه : 29202
وزارت نیرو برای توسعه ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی و کمک به کاهش خاموشی‌ها در تابستان 1401، برنامه افزایش پنج هزار و 300 مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی برای دوره اوج بار سال جاری را در دستور کار قرار داده که تاکنون بیش از سه هزار مگاوات از این برنامه محقق شده است.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، دولت سیزدهم در حالی فعالیت رسمی خود را از اواخر تابستان سال گذشته آغاز کرده بود که کشور در روز‌های اوج مصرف پیک تابستان ۱۴۰۰، به دلیل ناترازی ۱۵ هزار مگاواتی میان تولید و مصرف برق با بروز قطعی و خاموشی در نقاط مختلف روبه‌رو شده و همین امر مشکلات اقتصادی و اجتماعی فراوانی را ایجاد کرده بود.

با توجه به حساسیت این موضوع، وزارت نیرو از همان روز‌های ابتدایی شروع به کار خود، برنامه مدون و منسجمی را جهت افزایش ظرفیت تولید برق کشور برای کاهش ناترازی یاد شده و بروز قطعی برق در دستور کار قرار داد. بر اساس برنامه پیش‌بینی شده این وزارتخانه مقرر شده است تا در طول چهار سال فعالیت دولت سیزدهم، حدود ۳۵ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های کشور افزوده شود که این رقم از طریق ساخت ۱۵ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی توسط بخش دولتی و خصوصی، ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر و ساخت ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه توسط صنایع بزرگ محقق خواهد شد.

این میزان افزایش ظرفیت طی سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است و به نوعی با تحقق این مهم، شاهد رکوردشکنی در افزایش ظرفیت نیروگاهی کشور خواهیم بود.

تامین ۹۲ درصد برق کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی

با توجه به اینکه هم‌اکنون حدود ۹۲ درصد انرژی سالانه تولیدی کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی تامین می‌شود، از این رو برنامه ۱۵ هزار مگاواتی در نظر گرفته شده برای بخش دولتی و خصوصی از اهمیت دو چندانی برخوردار است. نگاهی به آخرین وضعیت طرح‌های در حال ساخت این بخش نشان می‌دهد که به جهت توسعه ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی، کمک به کاهش خاموشی‌های تابستان سال جاری و افزایش ظرفیت شبکه سراسری برق کشور، برنامه ساخت ۲۸ واحد نیروگاهی به ظرفیت چهار هزار و ۲۷۰ مگاوات برای دوره اوج بار سال ۱۴۰۱، در دستور کار شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی قرار گرفته که از این میزان، تاکنون ۱۳ واحد نیروگاهی به ظرفیت دو هزار و ۳۲۴ مگاوات به بهره‌برداری رسیده است.

بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان خرداد ماه امسال، در مجموع ۵۲۰ مگاوات و تیر ماه سال‌ جاری ۶۱۲ مگاوات واحد‌های حرارتی جدید وارد مدار خواهد شد و مابقی واحد‌ها نیز تا انتهای تابستان امسال به بهر‌ه‌برداری خواهند رسید. در همین راستا، حدود یک‌ هزار و ۱۱۳ مگاوات برنامه افزایش توان عملی واحد‌های گازی و سیکل‌ ترکیبی در دستور کار این شرکت مادرتخصصی قرار دارد که تاکنون ۷۵۴ مگاوات از این برنامه تحقق یافته است و ۳۵۹ مگاوات دیگر نیز در روز‌های آتی به بهره‌برداری خواهد رسید.

ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی ۳۰۰۰ مگاوات افزایش یافت

بر این اساس، در راستای طرح‌های افزایش توان تولید برق برای روز‌های اوج مصرف تابستان امسال، در مجموع تاکنون بیش از سه هزار مگاوات از طریق ساخت دو هزار و ۳۲۴ مگاوات نیروگاه جدید، ۶۵۴ مگاوات ارتقای توان عملی واحد‌های گازی و سیکل‌ ترکیبی و ۱۰۰ مگاوات رفع محدودیت نیروگاه‌های بخاری به ظرفیت تولید برق حرارتی کشور افزوده شده است و بقیه ظرفیت پیش‌بینی شده در این بخش نیز تا انتهای تابستان عملیاتی خواهد شد.

قابل ذکر است، صنعت برق حرارتی جهت آمادگی کامل نیروگاه‌های حرارتی سراسر کشور برای تولید برق پایدار در پیک تابستان امسال، حدود ۹۵ هزار مگاوات نیز برنامه تعمیراتی برای واحد‌های تولید برق حرارتی پیش‌بینی کرده است که با اتمام اقدامات صورت گرفته در این بخش، نیروگاه‌های حرارتی در روز‌های اوج مصرف برق تابستان امسال با آمادگی کامل در مدار تولید خواهند بود. صنعت برق حرارتی کشور در این روز‌های سال، در تلاش است تا با افزایش ظرفیت و آمادگی نیروگاه‌های حرارتی، کمک موثری به تولید برق پایدار و مطمئن برای مشترکان سراسر کشور کند.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.