دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳ Monday, 22 July , 2024 ساعت ×
اقدامات «ومعادن» فراتر از معدن‌کاری پیش می‌رود
29 تیر 1402 - 9:44
شناسه : 35105
در حالی که شرکت‌های فعال در صنعت فولاد در بحبوحه گرما، با چالش محدودیت در تامین برق و کاهش تولید مواجهند، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات موفق شده است با ایجاد یک نیروگاه خودتامین، قطعی برق در واحدهای تولیدی هشت مجتمع صنعتی را به صفر برساند.
ارسال توسط : منبع : شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات
پ
پ

به گزارش «فلزات‌نیوز»، فولاد کشور هر سال با حجم بیشتری نسبت به سال گذشته تولید می‌شود؛ با این حال این صنعت اشتغال‌زا و ارزآور در مسیر افزایش تولید، با چالش‌هایی نیز رو‌به‌رو است که یکی از اصلی‌ترین آن‌ها، تامین انرژی در فصول اوج مصرف به شمار می‌آید. فولادسازان در زمستان با قطعی گاز و در تابستان با قطعی برق روبه‌رو هستند.

در این بین شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در جایگاه هلدینگی که قریب به سه دهه است در عرصه معدن‌کاری کشور فعالیت دارد، در اقدامی نوآورانه این مشکل را نه‌ تنها برای خود که برای شماری دیگر از واحدهای صنعتی کشور برطرف کرده است.

این شرکت موفق شده در قالب تفاهم‌نامه‌ای که میان وزارتخانه‌های صمت و نیرو شکل گرفته است، نخستین واحدهای نیروگاهی خودتامین کشور را احداث کند. بنابراین با احداث واحدهای ۳ و ۴ نیروگاه قدس سمنان، تعداد هشت مشترک صنعتی کشور مشتمل بر شرکت‌های فولاد قائنات، ذوب آهن غرب کشور، فولاد آذربایجان، معدنی و صنعتی گل‌گهر، توسعه معدنی و صنعتی صبانور، فولاد میانه، فولاد مبارکه و فولاد سنگان، بخشی از برق مورد نیاز خود را از طریق این نیروگاه تامین می‌کنند.

شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات این پروژه را در کنار سایر برنامه‌های توسعه‌ای خود در حوزه‌های اکتشافات، مس، زغال‌سنگ و عناصر نادر خاکی که همگام با توسعه زنجیره ارزش فولاد صورت می‌گیرد، پیش برده و با ایجاد شرکت پویا انرژی، رسما به جمع تولیدکنندگان برق کشور پیوسته است.

اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت «ومعادن» در همین راستا بیان کرد: سیاست اصلی هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، تکمیل زنجیره ارزش و برقراری توازن در زنجیره ارزش است؛ به عنوان مثال، هرچند که تامین برق مورد نیاز صنایع یک وظیفه حاکمیتی است اما کمبود برق و قطعی مکرر برق، موجب عدم‌النفع زیادی برای شرکت‌های گروه می‌شود. از این رو هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات خود را ملزم می‌داند با تاسیس نیروگاه برق در حد توان این مشکل را تقلیل دهد؛ کما اینکه یک هلدینگ تخصصی در حوزه برق تحت عنوان شرکت پویا انرژی ذیل هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات ایجاد شده است.

شرکت پویا انرژی در سال ۱۳۹۶ فعالیت خود را آغاز کرد؛ البته پیش‌تر شرکتی بود که در زمینه معادن فعالیت می‌کرد اما با تغییر اسم و اساس‌نامه، شرکت تولید و توسعه پویا انرژی شکل گرفت. این مجموعه از زمان یاد شده با نیروگاه سمنان و ۲۴.۵ درصد سهام شرکت گهرانرژی سیرجان کار خود را در زمینه تولید برق آغاز کرد؛ پروژه توسعه نیروگاه گازی شهید باکری سمنان، یکی از مهم‌ترین پروژه‌هایی است که در دستور کار این شرکت قرار گرفته و در فهرست ۴۸ پروژه پیشران اقتصادی نیز قرار دارد.

این پروژه شامل دو توربین گازی با ظرفیت تولید در مجموع ۳۶۶ مگاوات برق است که به ظرفیت قبلی نیروگاه افزوده می‌شود؛ همچنین برای اجرای آن حدود ۸۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری شده و متخصصان توانمند داخلی، طراحی و اجرای آن را بر عهده ‌دارند.

گفتنی است طرح نیروگاه سمنان به‌ واسطه تحویل ۱۸۰ روز زودتر از موعد فاز نخست آن، به‌ نوعی رکوردشکنی در اجرای این دست پروژه‌ها به شمار می‌رود. تولید فعلی انرژی برق در کشور حدود ۱۲ هزار مگاوات کمتر از میزان مورد نیاز مصرف آن است و توسعه و ارتقای بهره‌وری نیروگاه‌ها در حال حاضر از نیازهای اصلی کشور به‌ ویژه در بخش صنعت به شمار می‌آید.

همچنین به گفته سید محمدزمان جلویان، مدیرعامل شرکت تولید و توسعه پویا انرژی، خریداران برق از نیروگاه شهید باکری سمنان از تضمین عدم قطع برق صنایع در تابستان برخوردار هستند و مشمول خاموشی تابستانی نمی‌شوند.

وی همچنین به این موضوع اشاره کرده است که تضمین عدم قطع در هیچ یک از نیروگاه‌های کشور وجود ندارد؛ چراکه این اولین نیروگاه از طرح ۱۰ هزار مگاوات تفاهم‌نامه بین وزارتخانه‌های صمت و نیرو است و نیروگاه‌های ذیل این تفاهم‌نامه، دارای تضمین عدم قطع و معافیت از پرداخت حق ترانزیت برق هستند. امروز تست‌های پایداری لازم در نیروگاه انجام شده و با چندین واحد فولادسازی، قرارداد دو جانبه فروش برق در تبادل و نهایی‌سازی شده است.

بخش بخار نیروگاه با سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات و فاینانس در حال برنامه‌ریزی و مطالعات اولیه است. راندمان اسمی نیروگاه‌های گازی تا ۳۶ درصد برآورد می‌شود اما راندمان عملی این واحدها حداکثر به ۳۳ تا ۳۴ درصد می‌رسد که با اجرای بخش بخار و تکمیل سیکل ترکیبی، بازدهی اسمی نیروگاه از ۳۶ به ۵۴ درصد افزایش پیدا می‌کند و این مهم (تولید بخش بخار) بدون مصرف سوخت و از محل حرارت خروجی اگزوز توربین گازی تامین می‌شود.

واحد‌های گازی با تبدیل‌ شدن به سیکل ترکیبی، بازدهی خود را افزایش می‌دهند و این امر با توجه به نیاز کشور به انرژی در صنایع و موضوع محدودیت تامین سوخت گاز، نقش کلیدی دارد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.