دوشنبه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۳ Monday, 15 April , 2024 ساعت ×
الزام رشد سهم تولید دانش‌بنیان در تولید ناخالص داخلی
29 فروردین 1401 - 18:40
شناسه : 26795
رییس پارک علم و فناوری استان مرکزی، گفت: استان مرکزی در جشنواره‌های مختلف مرتبط با حوزه دانش‌بنیان، عنوان‌های بسیار خوبی را کسب می‌کند و به نوعی، به دلیل برخورداری از پتانسیل‌های بسیار می‌تواند در این عرصه در کشور پیشتاز باشد.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، محمد رفیعی رییس پارک علم و فناوری استان مرکزی، اظهار داشت: خوشبختانه پارک علم و فناوری استان مرکزی، متشکل از شرکت‌های دانش‌بنیان و هسته‌های فناور، به نسبت میانگین کشوری در وضعیت و جایگاه خوبی است؛ شرکت‌های دانش‌بنیان استان مرکزی در رتبه ۹ کشور قرار گرفته‌اند. بنا است در سال ۱۴۰۱ علاوه بر ارتقای سطح کیفی محصولات، از لحاظ کمی نیز رتبه خود را در سطح کشور ارتقا دهیم.

وی با تاکید بر اهمیت مفهوم زیست‌بوم که در آن تمامی دستگاه‌ها و حتی مردم ملزم به همکاری و فعالیت به جهت تحقق شعار سال هستند، افزود: پارک علم و فناوری، وظیفه حمایت و تسهیل‌گری را بر عهده دارد که با افتخار آن را انجام می‌دهد، اما سازمان‌های دیگر مانند غذا و دارو، صنعت، معدن و تجارت، محیط‌زیست و دیگر سازمان‌هایی که در مسائلی نظیر ارائه مجوز و پروانه بهره‌برداری نقش دارند، ملزم به همکاری و ایفای نقش موثر هستند.

رییس پارک علم و فناوری استان مرکزی، گفت: در حال حاضر سهم تولیدات دانش‌بنیان در GDP کشور ۳ درصد بوده و این سهم در برآورد افق ایران در سال ۱۴۰۴، به ۵۰ درصد رسیده است که نشان از فاصله بسیار زیاد ما با این نقطه دارد. بنابراین باید سهم تولیدات و محصولات دانش‌بنیان در تولید ناخالص داخلی ارتقا پیدا کند. با پتانسیل و ظرفیت‌هایی که در کشور وجود دارد، توانایی ما برای تحقق این مهم زیاد و در استان مرکزی، پتانسیل موجود بسیار بالاتر از میزانی است که امروز مشاهده می‌کنیم.

رفیعی در خصوص چالش‌هایی که پارک علم و فناوری با آن‌ها روبه‌رو است، بیان کرد: تامین و تجهیز زیرساخت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان از سمت دولت بسیار مهم است؛ پارک‌های علم و فناوری نیازمند توجه و عنایت ویژه در زیرساخت‌های اساسی هستند. برای مثال خوشبختانه مشکلات اساسی آب، برق، گاز و تلفن با توجه استانداری و تمامی سازمان‌ها رو به بهبود است، اما پارک علم و فناوری استان مرکزی از نظر راه دسترسی با مشکل مواجه بوده و هنوز از لحاظ تسطیح اراضی، محوطه‌سازی جهت واگذاری اراضی به شرکت‌های دانش‌بنیان، استقرار R&D شرکت‌های مختلف در پارک و محوطه نیاز به حمایت جدی به خصوص از نظر بودجه‌های عمرانی دارد. پارک‌های علم و فناوری در کشور از جهت اشراف بر نرم‌افزار، تولید محتوا و پتانسیل‌های موجود در جایگاه خوبی قرار داشت و در صورتی که از لحاظ زیرساختی مورد حمایت قرار بگیرند، به میزان خوبی رشد می‌کنند.

وی در خصوص بومی‌سازی مباحث دانش‌بنیان، اذعان کرد: نقطه نظرات متفاوتی حول محور بومی‌سازی مباحث دانش‌بنیان در کشور وجود دارد، اما به طور کلی محصول دانش‌بنیان، محصول خدمات و برون‌دادی است که بر دانش تکیه دارد. البته شاید در برخی صنایع خلاق فرهنگی، مبحث بومی‌سازی حائز اهمیت باشد، اما در مباحث تولیدی و خدماتی، تولید کیفی و برخورداری از استانداردهای لازم مورد توجه است.

رفیعی در پایان خاطرنشان کرد: خوشبختانه میزان ایده‌پردازی و ارائه ایده‌ها روند افزایشی داشته و در ارتباط با رفع مشکلات کشور است که این امر از جای‌گیری کشور در مسیر مناسب حکایت دارد.

انتهای‌پیام​/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.