دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
امسال با قطعی گاز مواجه نخواهیم بود
27 دی 1400 - 14:12
شناسه : 23208
وزیر نفت با دعوت مردم به مصرف بهینه گاز گفت: با تلاش همکاران در هیچ‌کدام از استان‌های کشور با قطعی گاز یا مشکل در تأمین سوخت صنایع روبه‌رو نیستیم.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، جواد اوجی وزیر نفت در بازدید از مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، اظهار داشت: خوشبختانه امروز در بازدیدای سرزده از این مرکز در جریان روند تولید گاز کشور قرار گرفتیم.

وی مقدار تزریق گاز شیرین به خطوط سراسری کشور را روزانه ۸۴۰ تا ۸۵۰ میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: بر اساس گزارشی که امروز ارائه شد روزانه بیش از ۵۸۰ میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی، صنایع غیرعمده و حمل‌ونقل مصرف شده و بیش از ۱۲۵ میلیون مترمکعب گاز در اختیار نیروگاه‌ها قرار گرفته است. حجم گاز تحویلی به نیروگاه‌ها امسال نسبت به سال گذشته روزانه ۲۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته که افزون بر کاهش مصرف سوخت مایع به محیط‌زیست هم کمک کرده است.

وزیر نفت با بیان اینکه با تلاش همکاران در هیچ‌کدام از استان‌های کشور با قطعی گاز یا مشکل در تامین سوخت صنایع روبه‌رو نبودیم، گفت: از مردم تقاضا داریم همان‌گونه که تاکنون کمک کردند در ادامه مسیر هم خادمان خود در شرکت ملی گاز ایران را یاری کنند.  

اوجی به کاهش شدید دمای هوا در  ۲۱ استان اشاره و با تأکید بر اینکه شبکه گاز کشور هم اکنون پایدار است، بیان کرد: سال گذشته در دی‌ماه نیروگاه‌ها به‌دلیل تامین نشدن سوخت با خاموشی روبه‌رو شدند، اما امسال چنین اتفاقی رخ نداده است.

برداشت ۲۵ میلیون مترمکعب گاز  از ذخایر شوریجه  و سراجه

وزیر نفت مقدار برداشت از ذخایر شوریجه و سراجه را بیش از  ۲۵ میلیون مترمکعب اعلام کرد و اذعان داشت: همچنین سوآپ گاز در حال انجام است، هم‌اکنون روزانه ۴.۵ میلیون مترمکعب گاز از شمال شرق کشور از ترکمنستان دریافت می‌کنیم و با خط لوله شمال غرب کشور به آذربایجان تحویل می‌دهیم.

اوجی با بیان اینکه مردم نقش اساسی در مصرف بهینه گاز دارند و هر چقدر کم‌تر مصرف کنند، گاز بیشتری در اختیار صنایع و پتروشیمی‌ها برای تبدیل به ارزش افزوده قرار می‌گیرد و به رشد اقتصادی کمک می‌کند، تصریح کرد: البته مردم تاکنون نهایت همکاری را داشتند، اما جا دارد بیشتر با شرکت گاز همکاری کنند.

وی در پایان با اشاره به اینکه مصرف گاز در بخش‌های خانگی، نیروگاهی و صنایع ۱۰ تا ۱۲ درصد رشد داشته و متاسفانه به‌دلیل سرمایه‌گذاری نکردن، مقدار تولید گاز همانند سال گذشته است، خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی شرکت ملی نفت ایران توسعه میدان پارس شمالی، تکمیل میدان پارس جنوبی از جمله فاز ۱۱ و میدان گازی کیش در برنامه است و انشا‌الله ظرف دو سال آینده مقدار تولید گاز افزایش می‌یابد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.