پنج شنبه, ۱۰ اسفند , ۱۴۰۲ Thursday, 29 February , 2024 ساعت ×
امسال ۲۵۰ طرح نیمه‌تمام صنعتی پیشران تکمیل می‌شود
18 اردیبهشت 1400 - 12:54
شناسه : 11860
مطابق برنامه‌های ابلاغی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در سال جاری برنامه تکمیل ۲۵۰ طرح نیمه‌تمام بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در صنایع مهم پیشران از قبیل ورق‌های فولادی زیر سه‌ میلی‌متر و طرح‌های فناورانه، در دستور کار قرار خواهد گرفت. مطابق این برنامه، در سال ۱۴۰۰ به تعداد ۵۰ بنگاه بزرگ صنعتی، ۶۰ بنگاه معدنی و یک ‌هزار و ۵۰۰ واحد صنفی بازسازی و نوسازی خواهند شد. همچنین برای ۲۰۰ طرح نیز جذب سرمایه‌گذار انجام شده یا طرح‌های راکد تعیین ‌تکلیف خواهد شد.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، علیرضا هادی مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و امور طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت: سه ‌هزار و ۶۳۹ طرح نیمه‌تمام صنعتی بالای ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی با سرمایه‌گذاری حدود ۱۱۹ هزار میلیارد تومان و ظرفیت اشتغال‌زایی ۱۵۵ هزار نفر در کشور وجود دارد. در این راستا، علاوه بر فرصت‌های سرمایه‌گذاری، صنایع پیشران و صنایع اشباع نیز در سامانه بهین‌یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار داده شده است تا سرمایه‌گذاران جدید بتوانند از آن استفاده کنند.

بر اساس این گزارش، در سال جاری فعال‌سازی دو هزار واحد راکد در داخل یا خارج شهرک‌های صنعتی توسط سازمان صنایع کوچک در دستور کار قرار خواهد گرفت.

پیشرفت ۶۰ درصدی ۱۰ هزار بنگاه صنعتی

علی رسولیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت: نزدیک به ۱۰ هزار بنگاه اقتصادی با پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۰ درصد در شهرک‌های صنعتی وجود دارد که می‌توانند دستِ‌کم برای ۲۰۰ هزار نفر اشتغال ایجاد کنند.

وی افزود:‌ سال گذشته با تلاش مسئولان، حدود یک ‌هزار و ۵۵۷ واحد راکد و نیمه راکد در شهرک‌های صنعتی کشور به چرخه تولید بازگشت. مطابق برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، افزایش بازده تولید از طریق تکمیل ظرفیت‌های خالی واحدهای منتخب، با مسئولیت معاونت امور صنایع، معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارتخانه در کنار همکاری شهرک‌های صنعتی، به زودی اجرایی خواهد شد.

بر اساس این برنامه، معاونت امور صنایع وزارتخانه مسئولیت احصا و رفع مشکلات فرایند تامین مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی با رویکرد اصلاح فرایندها با سایر دستگاه‌ها را برای دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن ورق‌های فولادی زیر سه میلی‌متر و یک میلیون تن محصولات پلیمری با همکاری بانک مرکزی، وزارت نفت و بورس کالا پیگیری خواهد کرد.

توسعه زیرساخت‌ها در شهرک‌های صنعتی

در راستای توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل، امسال همچون سال‌های گذشته توسعه زیرساخت‌ها در شهرک‌های صنعتی برای رفع کمبودها اجرایی خواهد شد.

با همکاری وزارت نیرو، وزارت نفت، وزارت راه و شهرسازی و همچنین شهرداری‌ها، ۳۸۰ لیتر بر ثانیه آب و ۴۰۰ مگاوات برق در شهرک‌های صنعتی تامین خواهند شد که علاوه بر این، ۲۰ شهرک و ناحیه صنعتی از گاز برخوردار شده و ۱۰ تصفیه‌خانه و مدول فاضلاب به بهره‌برداری خواهند رسید.

در همین پیوند، ۴۰ خوشه کسب‌وکار صنعتی و صنفی با تعیین اثرات بر اقتصاد کشور توسط سازمان صنایع کوچک و مرکز اصناف و بازرگانان ایجاد خواهد شد. امسال همچنین توسعه ۲۵۰ صنایع کوچک و متوسط مستعد پیمانکاری فرعی در راستای تکمیل زنجیره تامین صنایع بزرگ با مسئولیت سازمان صنایع کوچک، در دستور کار قرار خواهد بود.

شایان ذکر است که وزیر صنعت، معدن و تجارت به تاریخ چهارم اردیبهشت‌ماه سال جاری مهم‌ترین برنامه‌های وزارتخانه در سال ۱۴۰۰ را به قائم مقام امور بازرگانی، معاونان و روسای سازمان‌ها، شرکت‌ها، صندوق‌ها و موسسه‌های وابسته ابلاغ کرد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.