یکشنبه, ۶ اسفند , ۱۴۰۲ Sunday, 25 February , 2024 ساعت ×
امید از گل‌گهر به مس سرچشمه انتقال یافت
25 اسفند 1399 - 12:53
شناسه : 9090
وزیر صنعت، معدن و تجارت: وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح انتقال آب خلیج‌فارس و دریای عمان به استان‌های شرقی و فلات مرکزی ایران را یکی از روزهای ماندگار و تاریخی در تاریخ چند هزار ساله کهن ایران زمین نامید.
ارسال توسط : منبع : شاتا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: امسال با همه تنگناها و تحریم‌های ظالمانه دشمنان، با به ثمر نشستن رویایی ناباورانه انتقال آب از دریا به صحرا سالی ماندگار در تاریخ تابناک ایران به جای خواهد گذاشت.

وی با بیان اینکه قطعه اول خط انتقال آب از هرمزگان به معادن گل‌گهر در استان کرمان آبان ماه امسال افتتاح شد، افزود: امروز قطعه ۲ و ۳ این خط از شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به مجتمع مس سرچشمه به طول ۱۵۰ کیلومتر و از مس سرچشمه به اردکان به طول ۵۵۰ کیلومتر و در کل با طول خط انتقال ۸۲۰ کیلومتر از خلیج‌فارس تا اردکان افتتاح شد. این خط انتقال را باید امید کشور نامگذاری کرد و هدیه‌ای برای نسل آینده و اتفاقی بزرگ در تاریخ ایران دانست.

تحقق تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص انتقال آب

رزم حسینی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص انتقال آب، تصریح کرد: ایشان سال ۱۳۹۷ در سخنرانی خود فرمودند که انتقال آب از خلیج‌فارس به فلات مرکزی و شرق کشور اتفاق و کاری بسیار مهم و حائز اهمیت است و از مسئولان خواستند که به صورت جدی در این حوزه وارد شوند.

تحقق دستورات رییس جمهور در خصوص ورود بخش خصوصی در تولید آب

رزم حسینی همچنین با اشاره به تاکیدات رییس جمهور در خصوص این پروژه گفت: رییس جمهور همچنین از مسئولان خواسته بودند که بخش خصوصی را در تولید آب برای ایجاد بازار مبادله‌ای بدون دخالت دولت تشویق نمایند.

وی با بیان اینکه خدای سبحان را شاکریم که این رویایی ناباورانه محقق شده است ادامه داد: با انتقال ۸۲۰ کیلومتر (خط اول) همزمان خط دوم از مسیر هرمزگان به استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی به طول یک هزار و ۵۵۰ کیلومتر خواهد رفت. البته حدود ۳۵ درصد از این خط به طول ۴۰۰ کیلومتر انجام شده است.

وزیر صمت با اشاره به خط سوم از این انتقال گفت: خط سوم از استان هرمزگان به اصفهان به طول ۹۲۰ کیلومتر خواهد رفت که اقدامات اجرایی برای انجام آن صورت گرفته است.

رزم حسینی تصریح کرد: خط چهارم انتقال نیز برای استان سیستان و بلوچستان از مسیر چابهار تا زابل به طول ۸۲۰ کیلومتر خواهد بود که توسط شرکت‌های بزرگ صنایع معدنی و پتروشیمی انجام می‌شود.

دستاوردهای ابرپروژه مهم و استراتژیک انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان

وزیر صمت همچنین با اشاره به دستاوردهای این ابر پروژه مهم و استراتژیک اذعان داشت: تأمین آب پایدار و جدید، تحول اقتصادی با توجه به فعالیت شرکت‌های بزرگ معدنی و پتروشیمی در مسیر انتقال، محرومیت‌زدایی و توسعه متوازن، تثبیت جمعیت در شرق کشور و جلوگیری از مهاجرت و حاشیه نشینی، اشتغال پایدار و استفاده شهرک‌ها و نواحی صنعتی در طول مسیر از آب پایدار از دستاوردهای این ابر پروژه ملی می‌باشد.

آبادانی هر چه بیشتر سواحل مکران با خط ۴ انتقال آب

رزم حسینی همچنین با اشاره به توجهات مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری در خصوص توسعه سواحل مکران تصریح کرد: خط چهار این پروژه مهم سبب آبادانی هرچه بهتر سواحل مکران و استفاده پروژه‌های مهم مستقر در این منطقه ژئوپلتیکی از این آب می‌باشد.

ضرورت افزایش سهم کشورمان از شیرین‌سازی آب خلیج‌فارس

وزیر صمت با اشاره به الزامات اجرای این پروژه، گفت: کشورهای حاشیه خلیج‌فارس روزانه ۲۶ میلیون متر مکعب از آب شیرین دریا استفاده می‌کنند و سهم این پروژه مهم ۶۰۰ هزار متر مکعب در روز خواهد بود که فاصله زیادی با رقم استفاده کشورهای حاشیه خلیج‌فارس داریم، پس افزایش سهم کشور از این آب از الزامی است.

رزم حسینی در ادامه از همت استانداران هفت استان درگیر با این پروژه، به خصوص استان هرمزگان که در بدو شروع پروژه همکاری خوبی داشته است، تشکر کرد.

وی همچنین از پیگیری‌های نمایندگان هفت استان در مجلس شورای اسلامی، وزیر نیرو، رییس سازمان محیط‌زیست و صندوق توسعه ملی که مقدمات کار را فراهم آورده است، تقدیر به عمل آورد.

وزیر صمت در ادامه با تشکر از توجهات جدی رییس جمهور به این پروژه مهم، بیان کرد: رییس جمهور در سال ۱۳۹۶ از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای شروع کار ۴۰۰ میلیون دلار بودجه اختصاص داد که تاکنون ۲۸۰ میلیون دلار آن را استفاده کرده‌ایم و تاکیدات ایشان برای شروع عملیات اجرایی خطوط دوم و سوم و همچنین خط چهارم به سیستان و بلوچستان نیز قابل تقدیر است.

رزم حسینی در پایان با اشاره به دیداری که در سال ۱۳۹۸ با مقام معظم رهبری داشته است، گفت: در آن دیدار ایشان از اجرای پروژه انتقال آب بسیار خرسند بودند و دستور دادند که در این راستا تمامی اقدامات لازم و مورد نیاز انجام شود که به حول و قوه الهی این موضوع نیز به خوبی و با خرسندی ایشان در حال انجام است.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.