یکشنبه, ۲۹ بهمن , ۱۴۰۲ Sunday, 18 February , 2024 ساعت ×
انعقاد اولین قرارداد تولید لوله‌های نفت در کشور
07 دی 1399 - 5:27
شناسه : 4082
مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران با بیان برای اولین بار بعد از ۵۵سال توانستیم از ظرفیت واحدهای لوله سازی در جهت تولید لوله‌های جریانیِ صنعت نفت استفاده کنیم، گفت: هفته آینده اولین قرارداد منعقد و کشور در تأمین این نوع محصول بی نیاز می‌شود.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، نادر جعفر یوسفی با اشاره به اینکه شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران در سال ۱۳۴۲ به عنوان نخستین کارخانه نورد فولاد کشور به منظور تولید انواع میلگرد آجدار و نبشی در شهر اهواز تأسیس و در سال ۴۶ راه اندازی شده است، اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۶۳ این مجموعه صنعتی به نام گروه ملی صنعتی فولاد ایران نام گذاری شد و از ابتدای سال ۷۵ براساس صورت جلسه مجمع عمومی فوق العاده فولاد خوزستان و تصویب مجامع عمومی فوق العاده شرکت‌های ادغام شونده، شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران، مجمع فولاد اهواز و شرکت نورد کاویان تحت عنوان فولاد خوزستان متمرکز و تحت نظر مدیریت واحد تا پایان سال ۷۹ اداره شدند.
وی افزود: از ابتدای سال ۱۳۸۰ این شرکت از فولاد خوزستان منفک شد و به فعالیت‌های تولیدی و بازرگانی خود به صورت مستقل ادامه داده است. براساس آمار در آبان ۸۸ مادل ۹۵٫۲ درصد از سهام شرکت ملی صنعتی فولاد ایران از طریق مزایده به شرکت توسعه سرمایه گذاری امیرمنصور آریا واگذار و در اردیبهشت ماه ۹۶ حدود ۶۸٫۰۹ درصد از شرکت امیرمنصور آریا به بانک ملی ایران واگذار شده است.
یوسفی با بیان اینکه این مجموعه در سال گذشته ۲۲۰ هزار تن تولید داشته است، افزود: در ۴ماهه امسال با وجود تعدادی از مشکلات ۱۶۰ هزار تن تولید داشته ایم که این رقم نشان از آن دارد سرعت این واحد تولیدی افزایش یافته است و به راحتی به اهداف میزان تولید خود دست پیدا خواهیم کرد. در سال آینده هم می‌خواهیم طی سه سال به ظرفیت ۱۱۹ هزار تن برسیم.

جزئیات فروش سهام شرکت ملی صنعتی فولاد ایران

مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران به ارائه توضیحاتی در مورد خرید سهم ۶۸ درصدی شرکت ملی صنعتی فولاد ایران توسط بانک ملی پرداخت و گفت: بابت مطالبات دولت از مجموعه امیرمنصور آریا، ۲۷ درصد سهام به اموال تملیکی بانک‌ها انتقال و ۵ درصد سهام ترجیحی به کارکنان تعلق پیدا کرد به نوعی عملاً ۶۹ درصد بانک ملی، ۲۷ درصد اموال تملیکی بانک ها که متعلق به دولت است در قالب مطالبات دولت از مجموعه امیرمنصور آریا و ۵ درصد سهام ترجیحی کسب شد.
وی در پاسخ به این پرسش که گروه ملی فولاد را اگر بخواهیم به لحاظ شاخص عملکردی در دوره‌های مختلف تقسیم بندی کنیم دوره اوج آن چه زمانی بوده است؟ گفت: تقریباً می‌توان گفت دوران اوج این شرکت انتهای زمان مجموعه امیرمنصور آریا بود. بعد از سال ۹۰ تقریباً تا سال ۹۵ همینطور تنزل پیدا کرد یعنی تولیدات از ۱۶۰۰ هزار تن در سال کاهش و سال ۹۷ تقریباً کل تولید این مجموعه به ۹۸ هزار تن رسید.
یوسفی در خصوص کارخانه‌های زیرمجموعه این واحد تولیدی افزود: این مجموعه عملاً از چند کارخانه تشکیل شده است که یکی از این کارخانجات در تولید انواع میلگرد ساده و آجدار فعالیت می‌کند. واحد کوثر ظرفیت اسمی ۵۵۰ هزار تن تولید در سال را دارد. واحد تولیدی دیگر در بخش انواع میلگرد آجدار و ساده فعالیت می‌کند که ظرفیت آن هم بالغ بر ۴۱۰ هزار تن است. علاوه بر این بخش تیرآهن هم ظرفیت تقریباً ۳۸۰ هزار تن در سال دارد. یک بخش دیگر هم بخش لوله سازی است که در آن لوله‌های بدون دَرز یا مانیسمان زیر ۶ اینچ تولید می‌شود و باید تأکید کنم ما تنها تولیدکنندۀ لولۀ بدون درز یا مانیسمان در کشور هستیم و ظرفیت این واحد ۹۰ هزار تن است، جمعاً چیزی بالغ بر ۱ میلیون و ۴۳۵ هزار تن ظرفیت تولید محصولات نوردی در این مجموعه وجود دارد که به همراه یک واحد فولادسازی ظرفیت اسمی ۴۳۰ هزار تن انواع شمش فولادی در این این مجموعه فراهم شده است.
این تولیدکننده در رابطه با فعال بودن ظرفیت واحدهای تولیدی زیر مجموعه خود گفت: از سال ۹۷ با کمکی که بانک ملی در تامین سرمایه در گردش و حقوق و دستمزد و تامین مواد اولیه جهت راه اندازی کارخانه انجام داد بعضی از بخش‌ها راه اندازی شد. البته روند به رشد این مجموعه باعث شد تا در نیمه دوم سال ۹۸ تقریباً همۀ خطوط فعال شوند. در حال حاضر هم همۀ بخش‌ها فعال هستند و ما اگر به صورت مستمر مواد اولیه را داشته باشیم می توانیم همۀ بخش‌ها را به صورت فعال نگه داشته و محصولات را به بازار عرضه کنیم.
وی در پاسخ به این پرسش که شما در بحث تولید در میان کارخانه‌های فولادی در جایگاه چند هستید، افزود: در حال حاضر ظرفیت اسمی ما تقریباً ۱۵ درصد ظرفیت تولید محصولات نوردی کشور است به عبارتی یکی از بزرگترین شرکت های تولیدکنندۀ محصولات نوردی کشور هستیم.

تولید لوله‌های جریانیِ برای صنعت نفت بعد از ۵۵ سال

مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران در خصوص روند فعالیت این شرکت برای افزایش تولید، گفت: ما در کشورمان بالغ بر ۸۵ میلیون نفرجمعیت دارد، از یک طرف نزدیک به ۴۰۰ میلیون نفر هم در کشورهای اطراف هستند. بر همین اساس مهمترین مقوله ما دسترسی به بازار مصرف است، این یکی از مزایای مجموعه ما و شرکت‌های تولیدی دیگر است که باید از آن استفاده کنیم.
وی تصریح کرد: ما برای اولین بعد از ۵۵ سال توانستیم از ظرفیت واحدهای لوله سازی در جهت تولید لوله‌های جریانیِ صنعت نفت استفاده کنیم و لوله‌های جریانی مورد نیاز صنعت نفت را برای اولین بار داخل کشور تولید کنیم که این یکی از افتخارات مجموعه گروه ملی فولاد طی این چند ماه گذشته است. سال گذشته برای اولین بار توانستیم تجهیزات آن را نصب و به بهره برداری برسانیم به نحوی که تست ضخامت سنجی کل لوله‌ها انجام و در نهایت به تاییدیه وزارت نفت برای تامین لوله‌های جریانی رسید و تقریباً هفتۀ آینده اولین قرارداد منعقد و کشور را در تامین این نوع محصول بی نیاز می‌شود.
یوسفی در پاسخ به اینکه شما اولین فولادی هستید که با وزارت نفت تفاهنامه امضاء می کنید؟ گفت: شرکت‌های دیگر هم در بحث لوله های بالاتر از ۶ اینچ با وزارت نفت قرارداد دارند اما محصول ما استراتژیک است. در بخش لوله جریانی و هم لوله درون چاهی ما به عنوان تنها تولیدکننده در صنعت نفت پاسخگوی نیازهای صنعت نفت کشور خواهیم بود.
وی در خصوص روند تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی زیر مجموعه گروه ملی صنعتی فولاد ایران هم به ارائه توضیحاتی پرداخت و اظهارداشت: نوردی‌ها از دو طریق می توانند شمش را خریداری کنند، شمشی که مورد تایید بورس کالا باشد یا مستقیماً به بورس کالا ورود می کنند یا بعضی از شرکت‌ها شبیه شرکت ما از خارج از بورس براساس تاییدیه ای که وزارت صمت می‌دهد می‌توانیم با تامین کننده به صورت مستقیم ارتباط برقرار و شمش موردنیاز را خریداری کنیم.
این تولیدکننده اضافه کرد: در حال حاضر سهمیه شمش ما از ۲۰ هزار تن به ۶۰ هزار تن در ماه افزایش یافته است برهمین اساس برای خرید این میزان شمش نیاز به سرمایه در گردش داشتیم که بانک ملی به ما کمک کرد. هم اکنون ۶۰ هزار تن در ماه شمش از فولاد خوزستان تامین و از بورس یا خارج از بورس خریداری می‌کنیم. البته هنوز به این ۶۰ هزار تن نرسیده ایم دلیلش این است که شرکت بعد از آن مشکلاتی که گریبانش را گرفت، بعضی از تجهیزات و ماشین آلاتش دچار فرسودگی شد که نیاز به قطعات و تعمیرات داشت.
وی در ادامه این گفت وگو به فعالیت‌ها و دستاوردهای اخیر گروه ملی صنعتی فولاد ایران اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی کوثر بخش یک میلگرد و کلاف بخش دو تیر آهن و فولاد سازی لوله سازی صنایع فلزی بعد از چهار سال وقفه در تولید، تولیدات شرکت گروه ملی فولاد ایران در سال ۹۷ با ۹۷۸۷۸ تن به پایین‌ترین میزان طی ۱۰ سال گذشته رسیده بود که با برنامه ریزی‌های صورت پذیرفته تامین منابع مالی تخصیص شمس و آهن اسفنجی تعمیر تجهیزات و ماشین آلات این رقم در سال ۹۸ به ۲۲۴۵۵۶تن و در سال و در سه ماهه اول سال ۹۹ به ۱۲۲۷۸۰ تن رسیده که این روند رشد نویدبخش رسیدن تولیدات شرکت در پایان سال به نقطه اوج خود به نسبت به سال‌های گذشته خواهد بود.

رکورد تولید در گروه ملی صنعتی فولاد ایران شکسته شد

یوسفی تصریح کرد: ثبت رکورد تولید ۴۸۱۲۰ محصول در اردیبهشت ماه امسال که از آذرماه ۹۵ تاکنون بی سابقه است، ثبت رکورد تولید ۵۵۱۱۰ تن محصول در خرداد ماه ۹۹ از مهرماه ۹۴ تاکنون ، تولید میلگرد دوشاخ برای اولین بار در شرکت، تولید میلگرد ۸ و ۱۰ بعد از شاخ شدن کلاف در کارخانه صنایع فلزی بعد از چهار سال از زمان توقف، تدوین سند برنامه ریزی استراتژیک شرکت برای اولین بار در شرکت، اخذ مصوبه هیئت مدیره بانک ملی ایران جهت افزایش سرمایه شرکت از دو هزار میلیارد ریال به ۶۸ هزار میلیارد ریال به منظور اصلاح ساختار مالی شرکت و خروج از ماده ۱۴۱ قانون تجارت، احیای اعتبار و اعتماد نزد تامین کنندگان مواد اولیه و قطعات شرکت و امکان خرید اعتباری پس از سالها و مختومه نمودن تعداد ۹ فقره از مهمترین پرونده‌های قضایی به نفع شرکت از طریق مصالحه به صورت اقساط در چند مرحله و اخذ تخفیف به مبلغ بیش از ۱۶ میلیارد ریال مختومه گردیده از جمله دستاوردهای اخیر این واحد صنعتی به شمار می‌آید.
وی در رابطه با صادارت محصولات این واحد تولیدی گفت: شرکت ما یک شرکت خاص است چراکه به خاطر مشکلاتی که گریبان شرکت بود و دلایل متعدد دیگر کارت بازرگانی نداریم مثلاً یک بدهی مالیاتی داشتیم باید آن را تعیین تکلیف می‌کردیم، بدهی سازمان تامین اجتماعی هم داشتیم که باید آن را هم تعیین تکلیف می‌کردیم و یک بدهی به گمرک داشتیم که خوشبختانه در سال گذشته موفق شدیم با اداره دارایی و سازمان امور مالیاتی به جمع بندی رسیده و بدهی‌هایمان را به صورت بدهی‌های گذشته با جرایم نزدیک ۵۰۰ میلیارد تومان بود را براساس تمهیداتی که وزارت اقتصاد داشت و همکاری‌ای که سازمان امور مالیاتی استان انجام داد اصل بدهی‌مان را تقریباً به صورت ۵ ساله تقسیط کردیم. همچنین با سازمان تامین اجتماعی هم توافقی داشتیم که کل بدهی‌های گذشته بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان بود را به صورت ۵ ساله تقسیط کنند.
وی در خصوص بدهی‌های معوق این واحد تولیدی گفت: بدهی‌های معوق به همراه بدهی ها به بانک ها بالغ بر ۲۵۰۰ میلیارد تومان بود. یک بخشی از این بدهی به بانک ملی است که فکر می کنم بالغ بر ۱۳۵۰ میلیارد است، یک بخشی از آن برای بانک مسکن و صادرات است. اینها در قالب تسهیلاتی بودند که آن زمان سرمایه گذاری امیرمنصور آریا دریافت کرده بود که کماکان جزء بدهی‌های مجموعه است. البته ۱۳۰۰ میلیارد تومان اصل طلب در قالب سهام انتقال پیدا کرد.

با افزایش سرمایه در شورای پول و اعتبار و سرمایه در گردش شرایط شرکت بهتر خواهد شد

وی اضافه کرد: از ۲ میلیارد و ۵۰۰ هزار تومان، شاید حدود ۱۷۰۰، ۱۸۰۰ میلیارد آن بدهی‌های بانکی است که در صددیم از محل مطالبات بانک ملی و از محل تجدید ارزیابی تقریباً از ۲۰۰ میلیارد تومان به ۶ هزار ۸۰۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه دهیم. البته این موضوع با سه هدف انجام می‌شود نخست تعیین تکلیف مطالبات بانک ملی است. دوم ما برای اینکه بتوانیم از ظرفیت ۶۰ هزار تن شمش‌مان استفاده کنیم و علاوه بر آن مواد اولیه برای واحد فولادسازی خریداری کنیم نیاز به سرمایه در گردش داریم که در همین راستا با نگاه بخش خصوصی یک طرح تهیه کردیم. اگر موفق شویم هم افزایش سرمایه در شورای پول و اعتبار بانک مرکزی و هم سرمایه در گردش را کسب کنیم شرایط شرکت بهتر خواهد شد و برای تامین مواد اولیه دیگر دچار مشکل مالی نخواهیم بود و از رکوردهای ۵۵ هزار تنی به سمت ۸۰ هزار تن به بالا می رسیم چراکه ظرفیت تولید این مجموعه تقریباً ۱۲۰ ، ۱۱۹ هزار تن به صورت ماهیانه است.
وی با بیان اینکه در بخش فولادسازی ماده اولیه ما آهن اسفنجی است، افزود: البته در بخش‌هایی از قراضه هم استفاده می‌کنیم. در فرآیند تولید تقریباً با ضریب ۱۵ به ۸۵ ضایعات به اضافه آهن اسفنجی در کوره قوس الکتریکی ذوب شده و بعد ریخته گری می‌شود. یک کار خوب دیگری که انجام داده‌ایم این است که وزارتخانه ماهیانه ۲۰ هزار تن سهمیه آهن اسفنجی اختصاص داده که آن را از گلگهر می‌گیریم بر همین اساس گلگهر تامین‌کننده آهن اسفنجی ما است.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.