یکشنبه, ۱۶ بهمن , ۱۴۰۱ Sunday, 5 February , 2023 ساعت ×
اهمیت بلاک‌چین در معادن و صنایع معدنی
14 شهریور 1401 - 14:48
شناسه : 31541
بلاک‌چین، امنیت و شفافیت را در معاملات تجاری، تغییرات ایجاد شده در طرح‌‌‌ها، اسناد و سایر قراردادهای تجاری فراهم می‌کند و این جنبه‌‌‌ها می‌‌‌توانند بلاک‌چین را با صنعت معدن مرتبط کنند.
ارسال توسط : منبع : دنیای اقتصاد
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، یکی از مشکلات بزرگ شرکت‌های صنعتی و معدنی، ذخیره و دسته‌‌‌بندی اسناد شرکت و محافظت از آن‌ها است. اطلاعاتی که به‌ دست‌‌‌ آوردن آن‌ها برای شرکت‌ها مهم و محافظت از این اطلاعات در برابر دزدیده‌ شدن حیاتی ‌‌‌است. یکی دیگر از مشکلاتی که در این شرکت‌ها دیده ‌‌‌می‌شود، این است که گاهی فاکتورهای صادرشده با حساب شرکت همخوانی ندارد. چالش دیگر، عدم‌ نظارت بر فعالیت‌‌‌های انجام‌ شده در شرکت، معدن و کارخانه‌ها است. فناوری رمزگذاری بلاک‌چین، توانایی رفع تمام مشکلات مذکور را دارد.

این فناوری با ویژگی‌‌‌های خاص خود امکان ورود به هر صنعتی را دارد. معدن و صنایع معدنی نیز از بلاک‌چین برای برطرف‌ کردن چالش‌‌‌های خود استفاده می‌کنند. بلاک‌چین، امنیت و شفافیت را در معاملات تجاری، تغییرات ایجاد شده در طرح‌‌‌ها، اسناد و سایر قراردادهای تجاری فراهم می‌کند. این جنبه‌‌‌ها می‌‌‌توانند بلاک‌چین را با صنعت معدن مرتبط کنند.

کاربرد بلاک‌چین در معادن را در چند مورد زیر می‌‌‌توان بررسی کرد:

• مهندسی، برنامه‌ریزی و واگذاری: انجام عملیات مهندسی واگذاری اطلاعات مکانی و مراحل پیچیده بدون ساختار و بی‌نظمی ایجاد می‌کند. مدیریت این حجم وسیع اطلاعات هزینه‌‌‌های زیادی در بر دارد و البته پر اشتباه خواهد بود. از سوی دیگر، حفظ امنیت این داده‌‌‌ها بسیار دشوار است. بلاک‌چین به عنوان دفتر اسناد امن و منظم می‌‌‌تواند به‌ مراتب هزینه‌‌‌ها را کاهش دهد.

• انطباق و مدیریت قرارداد‌‌‌های معدنی: شرکت‌های معدنی باید تاییدیه‌‌‌های مستندات ایجاد شده در فرایندهای اکتشاف، برآورد ذخایر، طراحی معدن و فرایندهای برنامه‌‌‌ریزی را مدیریت کنند. آن‌ها به دنبال بهبود مکانیزم نگهداری و کنترل داده‌‌‌ها هستند. بلاک‌چین قابلیت ردیابی مستندات میزان ذخایر را برای گزارش‌‌‌دهی بهبود می‌‌‌بخشد. کاربرد داخلی آن را می‌‌‌توان این‌ گونه بیان کرد که اطلاعات دست‌ اول را می‌‌‌توان بدون خطا در اختیار سازمان بورس قرار داد تا سهامداران با خیال آسوده پیگیر قراردادها و فعالیت‌‌‌های شرکت شوند.

• امنیت سایبری: تغییرناپذیری و امنیت این شبکه باعث شده است تا در مقابل حملات سایبری، امن و پایدار باشد.

• رهگیری زنجیره ارزش: از بلاک‌چین می‌‌‌توان برای ردیابی مواد در زنجیره ارزش، از استخراج ماده معدنی تا محصول نهایی استفاده کرد. این اطلاعات را می‌‌‌توان به صورت مرحله به مرحله به مشتری نهایی نشان داد. از سوی دیگر، می‌‌‌توان از این داده‌‌‌ها برای پیش‌بینی روند تولید محصول نهایی در کشور استفاده کرد.

• نگهداری و تعمیر تجهیزات: پایگاه داده مدون و کامل از سن تجهیزات و نحوه عملکرد آن‌ها بر بستر بلاک‌چین می‌‌‌تواند بهترین ابزار برای تامین، نگهداری و تعمیر تجهیزات در معادن و کارخانه‌ها باشد. این فناوری نوین همچنین می‌‌‌تواند باعث افزایش ایمنی در معادن شود. افزایش ضرایب ایمنی هم از طریق رهگیری رفتار کارکنان در معدن و هم از طریق جمع‌‌‌آوری داده‌‌‌های تجهیزات و نحوه عملکرد آن‌ها امکان‌‌‌پذیر است. بلاک‌چین با ویژگی‌‌‌های بی‌‌‌شمار ناگفته خود می‌‌‌تواند تاثیرات چشمگیری بر توسعه معادن داشته باشد.

انتهای پیام//

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.