یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 23 June , 2024 ساعت ×
اولویت‌های اقتصاد ایران پس از رفع تحریم‌ها
09 شهریور 1401 - 17:54
شناسه : 31398
رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی ایران گفت: اقتصاد کشور باید خود را آماده کند تا در صورتی که تحریم‌ها کنار رفتند، امکان استفاده حداکثری از این فضا را به دست آورد.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، محمد قاسمی بیان کرد: یکی از اصلی‌ترین اولویت‌هایی که باید در این حوزه به آن توجه داشت، موضوع تولید است. هر چند در سال‌های گذشته نیز بحث‌های زیادی درباره حمایت از تولید مطرح شده بود اما موضوعی که بیشترین اهمیت را دارد، حمایت از تولید رقابت‌محور است.

وی درباره اهمیت این نوع از حمایت، افزود: در صورتی که ما فضا را برای رشد تولید رقابت‌محور فراهم کنیم، امکان افزایش کیفیت محصولات داخلی و حضور در عرصه صادراتی فراهم خواهد شد و در نهایت به نفع اقتصاد ملی تمام می‌شود.

رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی ایران، جذب سرمایه را دیگر اولویت مهم اقتصاد ایران دانست و گفت: ما در سال‌های گذشته با توجه به شرایطی که بر اقتصاد ایران حکم فرما بوده است، نتوانسته‌ایم در جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی موفق عمل کنیم و همین موضوع، توسعه زیرساخت‌ها و آماده‌سازی اقتصاد برای استفاده از فرصت‌های جدید را محدود کرده است. از این رو در صورت رفع یا کاهش تحریم‌ها، باید یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های اقتصاد ایران، جذب سرمایه‌های جدید باشد.

قاسمی مطرح کرد: برای فراهم شدن شرایط برای جذب سرمایه، یکی از اصلی‌ترین بخش‌هایی که باید آمادگی خود را افزایش دهد و مقدمات لازم برای ارتباط با اقتصاد جهانی را فراهم کند، نظام بانکی کشور است. در واقع سومین اولویت اقتصاد ایران در صورت احیای برجام، باید بهبود شرایط نظام بانکی کشور باشد.

وی با بیان اینکه فاصله میان عملکرد بانکی ایران و جهان افزایش یافته است، تاکید کرد: توسعه تولید و جذب سرمایه‌های جدید نیاز، به توسعه روابط بانکی و ارتباط شبکه بانکی ایران و جهان دارد. ما در این سال‌ها شرایط حضور در این عرصه را نداشته‌ایم اما باید برای بهبود شرایط و کاهش محدودیت‌ها خود را آماده کنیم.

رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی ایران در پایان خاطرنشان کرد: اصلاح شرایط نظام بانکی کشور، تنها موضوع داخلی نیست. پس از اینکه شرایط در داخل فراهم شد، باید تلاش کرد که موضوعاتی مانند FATF و لوایح پول‌شویی تعیین تکلیف شود تا با برطرف شدن نگرانی‌ها درباره اقتصاد ایران، امکان حضور در عرصه‌های بین‌المللی فراهم شود.

انتهای پیام//

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.