جمعه, ۴ اسفند , ۱۴۰۲ Friday, 23 February , 2024 ساعت ×
اولویت‌های سه‌گانه «گل‌گهر» مورد توجه است
28 خرداد 1401 - 11:56
شناسه : 29109
رییس هیات‌عامل ایمیدرو در نشست با اعضای هییت‌مدیره شرکت گل‌گهر گفت: تمرکز بر اکتشاف، هدایت منابع به توسعه و هماهنگی با طرح جامع فولاد، جزو اولویت‌های این شرکت قرار گیرد.
ارسال توسط : منبع : روابط‌عمومی ایمیدرو
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، وجیه‌اله جعفری رییس هیات‌عامل ایمیدرو در جلسه کنترل مدیریتی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر که با حضور مدیرعامل و اعضای هییت‌مدیره این شرکت و همچنین معاون برنامه‌ریزی و توسعه و مدیران اقتصادی و سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و معادن ایمیدرو برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به برنامه‌های توسعه مجموعه گل‌گهر و نیازهای آتی آن منطقه، نیاز است که ذخایر جدیدی کشف شود. استفاده از پتانسیل‌های خارج از کشور و همچنین انعقاد قراردادهای بلندمدت، جزو روش‌های تامین سنگ‌آهن از خارج کشور است.

وی همچنین توجه به ایجاد یکپارچگی در طرح جامع فولاد را یادآور شد و افزود: این طرح به عنوان برنامه‌ای راهبردی در بالادست توسعه زنجیره فولاد قرار داشته و از این رو، ضرورت دارد که تمامی شرکت‌های این بخش، در چارچوب همین طرح حرکت کنند.

جعفری با بیان اینکه ایمیدرو دخالتی در نحوه اجرا نمی‌کند، گفت: باید مدیریت سود شرکت به گونه‌ای انجام شود که در تامین مالی طرح‌های توسعه، چالشی ایجاد نشود و به همین دلیل، هدایت منابع به سمت طرح‌های توسعه و جاری شدن نگاه بلندمدت، از اهمیت بالایی برخوردار است.

رییس هیات‌عامل ایمیدرو، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تفاهم‌نامه امضا شده با وزارت نیرو برای تامین برق حوزه معدن و صنایع معدنی، عنوان کرد: ایمیدرو راهبری ایجاد نیروگاه‌های این بخش را برعهده گرفته و تلاش می‌کند تولید و توسعه به سبب کمبود برق، دچار وقفه نشود.

وی تاکید کرد: برآوردها نشان می‌دهد بخش معدن و صنایع معدنی با قطعی برق، ۱۶۰ هزار میلیارد تومان عدم‌النفع دارد و باید با تامین پایدار برق، مانع از از دست رفتن این منافع شویم.

خریداری ۱۰ دستگاه حفاری توسط گل‌گهر

در این نشست، ایمان عتیقی مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، پس از ارائه گزارشی از برنامه‌های تولید و توسعه این شرکت، اعلام کرد: برای نخستین بار، گل‌گهر فناوری استخراج زیرزمینی سنگ‌آهن را کلید می زند. پیش‌بینی شده عملیات اجرایی این طرح، شهریور ماه در معدن شماره ۶ گل‌گهر آغاز شود. همچنین گل‌گهر ۱۰ دستگاه حفاری خریداری کرده که پنج دستگاه آن، بر اساس شرایط زمین‌شناسی ایران طراحی شده است.

عتیقی در ادامه به ایجاد تنوع در تولیدات این شرکت اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون در حال خروج از تولیدات تک‌محصولی است و تا یک سال و نیم آینده، پنج محصول جدید از جمله آنتیموان، در سبد فعالیت‌های گل‌گهر قرار می‌گیرد.

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر هم‌اکنون ۴۲ درصد تولید کنسانتره سنگ‌آهن، ۳۱ درصد گندله سنگ‌آهن، ۱۳ درصد آهن‌اسفنجی ۴ درصد تولید فولاد کشور را در اختیار دارد. سال گذشته تولید کنسانتره و گندله سنگ‌آهن این شرکت به ترتیب به ۱۵٫۴ میلیون و ۱۲٫۳ میلیون تن رسید. همچنین این شرکت معادل تولید ۱٫۳ میلیون تن کنسانتره و ۴۷۰ هزار تن گندله سنگ‌آهن را به سبب قطعی برق از دست داده است. ارزش طرح‌های گل‌گهر و شرکت‌های هم‌گروه ۲٫۶ میلیارد دلار (ارزی) و ۲۵٫۷ هزار میلیارد تومان (ریالی) است.

شایان ذکر است که در این نشست، امیر خرمی‌شاد معاون برنامه‌ریزی و توسعه به همراه سمیه خلوصی مدیر برنامه‌ریزی و نظارت استراتژیک و امیر صباغ مدیر اقتصادی و سرمایه‌گذاری ایمیدرو، نکاتی درباره اهمیت ایجاد یکپارچگی و توزان در طرح جامع فولاد و همچنین صادرات و تامین نیاز داخل ارائه کردند.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.