دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 15 July , 2024 ساعت ×
اولین تور گردشگری معدنی کشور کلید خورد
26 بهمن 1399 - 12:32
شناسه : 7040
بعد از گذشت 7 ماه از صدور اولین مجوز گردشگری معدنی کشور، نخستین تور به میزبانی مجتمع سرب و روی انگوران به نام خبرنگاران کلید خورد.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، اولین تور گردشگری معدنی در کشور با اولین گردشگران آن یعنی خبرنگاران در استان زنجان و با بازدید از مجتمع سرب و روی انگوران کلید خورد. بی‌تردید راه‌اندازی طرح بازدید عمومی از معدن انگوران، فرصتی استثنایی برای گردشگران است تا در کنار استخراج ماده معدنی برای کارخانه‌های سرب و روی کشور، جذابیت‌های بصری این معدن در معرض دید عموم قرار گیرد. همچنین با توجه به اینکه بسیاری از مردم به دنبال جلوه‌ها و تجربیات ویژه‌ و جدیدی برای بازدید و گردشگری هستند، گردشگری معدنی می‌تواند در این راه گام‌های موثری برداشته و این ظرفیت‌ها را معرفی نماید.

بی‌شک یکی از مهم‌ترین توانمندی‌های شهرستان ماه‌نشان، فعالیت‌های معدنی آن است که غنی‌ترین معدن سرب و روی خاورمیانه و تنها معدن طلای فعال استان زنجان در آن وجود دارد. همچنین هم‌جواری معدن انگوران با ۲ جاذبه طبیعی منحصربه‌فرد، ییلاق ماه‌نشان و پایگاه میراث جهانی تخت سلیمان، از دیگر مزایای این معدن به حساب می‌آید. معدنی که قرار است از این به بعد به همان میزان که خاک روی را از دل زمین استخراج می‌کند، گردشگران را به دل این سرزمین فرا بخواند تا از نزدیک با این جاذبه آشنا شوند.

دامپتراک‌های غول‌آسا، پیت منحصربه‌فرد و خیره‌کننده معدن، تونل زیرزمینی یک هزار و ۲۰۰ متری، تله‌کابین‌هایی که گنجینه ارزشمند را از دل این سرزمین جابه‌جا می‌کنند، سنگ‌های بزرگی که گاهی تمایل به ایستایی نداشته و دوست دارند از عرش به فرش سقوط کنند، همه بیانگر آن است که جاذبه در اماکن تاریخی خلاصه نشده است و پیرامون کشور جاذبه‌هایی از جنس دیگر وجود دارد که شاید گذشتگان نیز چون نیک به آثارشان معطوف نشده‌اند، امروز ما آن‌ها را دستاویزی برای برگزاری تور گردشگری خود قرار داده‌ایم. مشاهده نحوه استخراج ماده معدنی، چگونگی برداشت محصول توسط کشاورزان زحمتکش و هزاران فعالیتی که به سادگی از کنار آن می‌گذریم، می‌تواند تلنگری برای نسلی باشد که شاید دلشان را فقط به داشته‌های کهن این سرزمین خوش نکنند. بی‌تردید حضور در چنین مکان‌هایی نه فقط به لحاظ گردشگری، بلکه بهانه‌ای است تا نسل امروز از نزدیک با ظرفیت‌هایی که شاید تا چند سال آینده به فراموشی سپرده خواهد شد، آشنا شوند و خود راوی آنچه که دیده‌اند، برای نسل‌های بعدتر باشند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.