جمعه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۳ Friday, 12 April , 2024 ساعت ×
اولین صادرکننده کاتالیست ایران، دانش‌بنیان است
20 تیر 1401 - 10:01
شناسه : 30097
مدیرعامل شرکت گسترش کاتالیست ایرانیان گفت: کاتالیست به عنوان یکی از محصولات مهم مورد نیاز صنایع کشور، سال‌ها از محل واردات تامین شده است اما با رشد صنایع زیربنایی ازجمله صنعت پتروشیمی، این حلقه حساس مورد توجه قرار گرفت و خوشبختانه با تکیه بر متخصصان داخلی، بخش زیادی از نیاز کشور توسط شرکت‌های داخلی فعال در عرصه صنعت کاتالیست تولید و حتی بازارهای صادراتی نیز به روی این محصولات گشوده شده است.
ارسال توسط : منبع : روابط‌عمومی ومعادن
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، محمدحسین مولوی‌زاده مدیرعامل و نایب رییس هییت‌مدیره شرکت گسترش کاتالیست ایرانیان، در ارتباط با صنعت کاتالیست در ایران، اظهار داشت: شرکت گسترش کاتالیست ایرانیان در سال ۱۳۹۰ به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان از شرکت‌های تابعه هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، با توجه به شرایط اقتصادی کشور و در زمینه تحقیق و تولید کاتالیست و بومی‌سازی دانش تولید کاتالیست به منظور مقابله با تحریم‌های ظالمانه و تامین نیاز داخلی این محصول و جلوگیری از خروج ارز از کشور، شروع به فعالیت کرده است. این شرکت تولیدکننده انواع کاتالیست‌های صنایع نفت، گاز و پتروشیمی بوده است که با بهره‌‌مندی از یک دهه تجربه و توان تخصصی، به تازگی وارد باشگاه تولیدکنندگان کاتالیست احیای مستقیم آهن شده است.

وی افزود: این شرکت هم‌اکنون سه محصول کاتالیست احیای آهن فعال، نیمه‌فعال و خنثی که قابل کاربرد در صنعت فولاد هستند و دو محصول کاتالیست پنتا اکسید وانادیم با وانادیم بالا و وانادیم پایین که قابل کاربرد در صنایع شیمیای هستند را در سبد محصولات خود دارد.

مدیرعامل و نایب رییس هییت‌مدیره شرکت گسترش کاتالیست ایرانیان، بیان کرد: این شرکت در حال حاضر، پنج محصول در حوزه‌های پتروشیمی و سایر مصارف فولادی در حال توسعه به فاز نیمه‌صنعتی و یک محصول در حال تبدیل به تولید صنعتی را نیز در دست اقدام دارد.

مولوی‌زاده، گفت: در سال ۱۳۹۳ مفتخر بودیم که به عنوان اولین صادرکننده کاتالیست در ایران شناخته شویم و هم‌اکنون نیز با حضور قدرتمند در نمایشگاه‌های بین المللی داخلی و خارجی، در تلاش هستیم تا سهم صادرات محصول خود را افزایش دهیم.

وی اضافه کرد: مهم‌ترین درخواستی که از مسئولان داریم، فراهم‌آوری تسهیلات در خصوص ایجاد فرصت مطالعاتی خارج از کشور و همچنین تسهیل‌سازی تامین تجهیزات آزمایشگاهی و تجهیزات با فناوری بالا است. اگرچه شرایط کشور را به خاطر تحریم‌های ظالمانه و مشکلات در واردات برخی تجهیزات و مواد اولیه کلیدی مانند نیکل و برخی مواد اولیه معدنی که در کشور تولید نمی‌شود، درک می‌کنیم و انتظار داریم دولت نیز حساسیت این صنعت را متوجه شود.

مدیرعامل و نایب رییس هییت‌مدیره شرکت گسترش کاتالیست ایرانیان اذعان کرد: ارزش بازار کاتالیست در حوزه فولاد با احتساب پروژه‌های جاری، حدود ۱۰۰ میلیون یورو است که با ظرفیت و پتانسیل‌های ایجاد شده، تمامی این مقدار توسط تولیدکنندگان داخلی قابل تامین است. البته اگر حجم مبادلات مالی صنعت کاتالیست را با صنایع مرتبط با آن چون فولاد یا پتروشیمی مقایسه کنیم، شاید به نظر کوچک باشد، اما از اهمیت بالایی برای همه صنایع برخوردار است. در صورت نبودن کاتالیست، صنایع پتروشیمی و فولاد در ایران با مشکل مواجه خواهند شد و به همین خاطر باید بدانیم مسیر اقتصاد مقاومتی و خودکفایی از صنایع کوچکی چون کاتالیست می‌گذرد.

مولوی‌زاده تاکید کرد: در حال حاضر محصولات شرکت گسترش کاتالیست ایرانیان در شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان و فولاد خوزستان بارگذاری شده است و یک محموله نیز به شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر تحویل داده شده که قرار است در اولین بارگذاری مورد استفاده قرار بگیرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: سرفصل برنامه‌های شرکت در سال جاری شامل مواردی ازجمله افزایش کیفیت محصولات و تطابق با استانداردهای کیفی جهانی، برآورده‌سازی الزامات و افزایش رضایت‌مندی مشتریان، افزایش تنوع تولید و منبع‌یابی جهت گسترش بازار، افزایش سطح آگاهی کارکنان و حفظ منابع انسانی، افزایش اشتغال‌زایی پایدار و افزایش ظرفیت خطوط تولیدی می‌شود.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.