شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 18 May , 2024 ساعت ×
ایجاد خزانه‌داری شمش طلا برای انتشار اوراق سپرده
12 اردیبهشت 1401 - 14:42
شناسه : 27295
رییس هیات‌عامل ایمیدرو خبر داد؛ رییس هیات‌عامل ایمیدرو، در نشست ویدیوکنفرانسی با اعضای صندوق شمش طلای این سازمان، گفت: ایمیدرو با همکاری بانک ملت و سازمان بورس کالا، طرح تاسیس نخستین صندوق سرمایه‌گذاری با پشتوانه شمش طلا را در کشور اجرایی می‌کند.
ارسال توسط : منبع : ایمیدرو
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، وجیه‌اله جعفری رییس هیات‌عامل ایمیدرو، در نشست ویدیوکنفرانسی با اعضای صندوق شمش طلای ایمیدرو ضمن بیان خبر ایجاد خزانه‌داری شمش طلا برای انتشار اوراق سپرده، اظهار داشت: ایمیدرو با همکاری بانک ملت و سازمان بورس کالا، طرح تاسیس نخستین صندوق سرمایه‌گذاری با پشتوانه شمش طلا را در کشور اجرایی می کند.

وی افزود: با ایجاد خزانه‌داری در بانک ملت و نگهداری شمش تولیدی طلای زرشوران، به ازای شمش‌های نگهداری شده، اوراق سپرده طلا در مقیاس‌های کوچک ۰٫۱ گرمی، منتشر و در سامانه معاملات بورس کالا عرضه می‌شود.

اوراق سپرده، به عنوان تضمین

رییس هیات‌عامل ایمیدرو، گفت: عموم مردم می‌توانند اوراق خریداری شده را به عنوان تضمین و وثیقه استفاده کنند و با این اقدام، جامعه هدف برای خرید کالا بزرگ‌تر و روند فروش شرکت زرشوران نیز به صورت مستمر انجام می‌شود. با توجه به معاف بودن گواهی سپرده این صندوق از مالیات و ارزش افزوده، ورود عامه مردم به سرمایه‌گذاری‌های خرد در صندوق مذکور، جذاب خواهد بود. فعالیت این صندوق به عنوان یک الگوی موفق در دنیا، با فراهم کردن زمینه جمع‌آوری نقدینگی خرد و سرگردان، موجب پوشش نوسانات تغییر دلار در بازار شده و به کاهش قاچاق طلا نیز کمک می‌کند.

آزمایشگاه‌های استاندارد برای اصالت کالا

جعفری با بیان اینکه ظرفیت صندوق شمش طلا، ۲۵۰ کیلوگرم بوده و تا پنج تن قابلیت افزایش دارد، بیان کرد: در صورت درخواست مشتری، شمش بیشتر از یک کیلوگرم، از محل خزانه بانک در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد و در صورت نیاز به اطمینان از اصالت کالا با پرداخت هزینه از سوی خود مشتری، به یکی از دو آزمایشگاه زیر نظر موسسه استاندارد، معرفی خواهد شد. البته سازمان بورس کالا هر دو ماه به صورت تصادفی، اقدام به آزمایش شمش‌های ارسالی از کارخانه زرشوران می‌کند. در مراحل بعدی مسیر ورود مجتمع طلای موته نیز به این صندوق فراهم خواهد شد. همچنین، می‌توان این الگو را برای سایر فلزات گران‌بها همچون نقره پیاده‌سازی کرد.

در این نشست، علیرضا عابدین‌زاده مدیر کل اداره خزانه‌داری بانک ملت، ابوذر شکری سرپرست شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران، رضا محتشمی‌پور معاون عملیات و نظارت بر بازار شرکت بورس کالای ایران، معاون اقتصادی شرکت بورس کالا، عباس قنبری معاون مالی و اداری ایمیدرو، عبداله پورعباسی گل‌سفیدی مدیر حقوقی و امور قراردادهای ایمیدرو و همچنین امیر صباغ مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو، به صورت حضوری و ویدیوکنفرانسی حضور داشتند.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.