چهارشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 12 June , 2024 ساعت ×
ایران،دهمین فولادساز موفق جهان
10 مهر 1400 - 15:33
شناسه : 18570
براساس گزارش‌های منتشر شده، انجمن جهانی فولاد اعلام کرد تولید فولاد ایران در 8 ماه نخست سال 2021 به 20.4 میلیون تن رسیده است، همچنین طی مردادماه در حالی که تولید فولاد در جهان 1.5 درصد افت کرده بود، توانست جایگاه چهارمین کشور به لحاظ افزایش تولید را به خود اختصاص دهد.
ارسال توسط : منبع : خبرگزاری فارس
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، تولید فولاد ایران در ماه آگوست ۲۰۲۱  نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ با افزایش ۸٫۷ درصدی به ۲٫۵ میلیون تن رسیده است. همچنین تولید فولاد کشور در ۸ ماه نخست سال جاری میلادی به ۲۰٫۴ میلیون تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ افزایش ۹٫۷ درصدی را نشان می‌دهد.

ایران همچنان در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان

بر اساس این گزارش، ایران طی ماه فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)، در میان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان جایگاه دهم را به خود اختصاص داد که از آن ماه تاکنون توانسته جایگاه خود را کماکان حفظ کند.

چین با تولید ۸۳٫۲ میلیون تن، هند با ۹٫۹ میلیون تن و ژاپن با ۷٫۹ میلیون تن در رتبه‌های نخست تا سوم تولید فولاد در جهان قرار دارند. البته تولید چین نسبت به ماه آگوست سال گذشته ۱۳٫۲ درصد کاهش یافته است.

پس از این کشورهای مذکور، آمریکا با تولید ۷٫۵ میلیون تن، روسیه با ۶٫۳ میلیون تن، کره جنوبی با ۶٫۱ میلیون تن، آلمان با سه میلیون تن، ترکیه با ۳٫۵ میلیون تن، برزیل با ۳٫۱ میلیون تن و ایران با ۲٫۵ میلیون تن، جایگاه‌های چهارم تا دهم را به خود اختصاص داده‌اند.

با شروع همه‌گیری ویروس کرونا در جهان از ماه دسامبر سال ۲۰۱۹، صنایع، کارخانه‌ها و تقریبا تمامی کشورها در تعطیلی فرو رفتند و خسارات اقتصادی بی‌شماری در جهان به بار آورد، اما پس از گذشت بیش از یک سال از این وضعیت برخی کشورها در حال بازیابی نسبی خود هستند.

ایران بیش از ۶۹ درصد فولاد غرب آسیا را تولید می‌کند

براساس این گزارش، تولید فولاد در غرب آسیا با افزایش ۱۰٫۹ درصدی به ۳٫۶ میلیون تن رسیده است که با توجه به تولید ۲٫۵ میلیون تنی ایران در این ماه، ۶۹٫۴ درصد تولید فولاد غرب آسیا در اختیار ایران قرار دارد.

تولید فولاد آمریکا نسبت به ماه آگوست سال گذشته میلادی ۲۶٫۸ درصد افزایش یافته که بیشترین افزایش در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد در این ماه به شمار می‌آید. پس از آن تولید فولاد ژاپن و برزیل نسبت به ماه آگوست سال گذشته میلادی به ترتیب ۲۲٫۹ و ۱۴٫۱ درصد افزایش یافته و جایگاه دوم و سوم در این حوزه را به خود اختصاص دادند.

ایران چهارمین کشور به لحاظ افزایش تولید در ماه آگوست

در این ماه، تمامی ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان به جز چین نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ افزایش تولید داشتند، اما تولید فولاد چین نسبت به ماه آگوست سال گذشته ۱۳٫۲ درصد کاهش یافته است.

ایران با ۸٫۷ درصد، هند با ۸٫۲ درصد، ترکیه با ۷٫۱ درصد، آلمان با ۶٫۷ درصد، کره جنوبی با ۶٫۲ درصد و روسیه با ۴٫۴ درصد و چین با منفی ۱۳٫۲ درصد در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. لذا از زمان شیوع کرونا در جهان، علی‌رغم اینکه در دوره‌ای رشد تولید سایر کشورها منفی شد، رشد تولید فولاد ایران مثبت باقی ماند.

ایران در ماه فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹) با ثبت رشد ۱۱٫۵ درصدی تولید، بیشترین رشد را نسبت به ماه فوریه ۲۰۲۰  در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد به خود اختصاص داد. همچنین در تاریخ مذکور نیز بیشترین افزایش تولید را از آن خود کرد.

کاهش تولید فولاد در جهان نسبت به سال گذشته

بر اساس این گزارش، تولید فولاد جهان در ماه آگوست ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱٫۴ درصد کاهش یافته و به ۱۵۶٫۸ میلیون تن رسیده است.

تولید فولاد در کشورهای اتحادیه اروپا در ماه آگوست با افزایش ۲۷٫۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به  11.6 میلیون تن رسیده است، اما این رقم در ماه پیش از آن یعنی ماه جولای ۱۳ میلیون تن بود.

کشورهای آسیا و اقیانوسیه در ماه آگوست ۲۰۲۱ یعنی مرداد ماه امسال ۱۱۲٫۷ میلیون تن فولاد تولید کردند که ۷٫۳ درصد کم‌تر شده است. تولید فولاد کشورهای آمریکای شمالی نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۴٫۴ درصد افزایش یافته و به ۱۰٫۲ میلیون تن رسید. همچنین تولید فولاد کشورهای مستقل مشترک‌المنافع در این بازه زمانی با ۳٫۶ درصد افزایش به ۸٫۸ میلیون تن رسیده است.

گفتنی است، کشورهای آمریکای جنوبی نیز با ۱۷٫۲ درصد بیشتر تولید فولاد در ماه جولای، چهار میلیون تن تولید داشته‌اند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.