پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳ Thursday, 18 July , 2024 ساعت ×
ایران در رشد تولید فولاد در جایگاه سوم قرار گرفت
08 بهمن 1399 - 13:51
شناسه : 5878
ایران در تولید فولاد پس از ازبکستان و مولداوی که تولید ناچیزی دارند جایگاه سوم جهانی را از نظر «رشد» به دست آورد. مجموع تولید شمش فولاد ایران در سال 2020 به بیش از 29 میلیون تن رسید. کشورمان در سال گذشته عنوان دهمین تولیدکننده فولاد را به دست آورد
ارسال توسط : منبع : ایمیدرو
پ
پ

 به گزارش اخبارفلزات، انجمن جهانی فولاد با انتشار تصویری از وضعیت تولید فولاد در سال گذشته میلادی، اعلام کرد: متوسط رشد تولید ۶۴کشور عضو این نهاد در ۱۲ ماه سال قبل معادل منفی ۰٫۹ درصد بوده و به ۱ میلیارد و ۸۲۹ میلیون تن رسیده در حالی که تولید سال ۲۰۱۹، ۱ میلیارد و ۸۴۶ میلیون تن بوده است.
همچنین تولید فولاد ایران در سال ماقبل میلادی به ۲۵٫۶ میلیون تن رسیده بود که در سال ۲۰۲۰ با رشد ۱۳٫۴درصدی معادل ۲۹ میلیون و ۳۰هزار تن رسید یکی از مهم‌ترین دلایل رشد، توسعه طرح‌های فولاد با مشارکت بخش خصوصی و با راهبری ایمیدرو بوده است. کشورمان طبق رده‌بندی انجمن جهانی فولاد در جایگاه دهم تولید (طی سال ۲۰۲۰) ایستاد که بالاتر از اوکراین،‌ایتالیا و مکزیک است. پیش از ایران، برزیل با تولید ۳۱میلیون تنی،‌ در رتبه نهم قرار دارد.
طی مدت مورد بررسی کشور مصر نیز با تولید ۸٫۲ میلیون تنی همین میزان رشد را تجربه کرده است. ازبکستان با رشد   ۴۲٫۶ درصدی و مولداوی با افزایش ۱۸٫۷ درصدی به‌عنوان ۲ کشور عضو C.I.S در طول ۱۲ ماه سال گذشته به ترتیب ۹۵۰هزار و ۴۶۵هزار تن فولاد خام تولید کرده‌اند.

رشد تولید ۱۹درصدی ایران در ماه پایانی ۲۰۲۰
ایران در ماه پایانی سال گذشته (دسامبر) نیز با رشد ۱۹٫۲درصدی، افزون بر ۲٫۶ میلیون تن انواع شمش فولاد تولید کرد. این در حالی است که متوسط رشد تولید ماه دسامبر گذشته ۵٫۸درصد اعلام شد. تولید کل اعضای انجمن جهانی فولاد در ماه مورد اشاره به ۱۶۰٫۸ میلیون تن رسید.

افت تولید بزرگان آسیایی
چین به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده جهان،‌ در مدت مورد بررسی با رشد ۵٫۲ درصدی، ۱ میلیارد و ۵۲ میلیون تن فولاد خام تولید کرد. هند و ژاپن به ترتیب با تولید ۹۹٫۵ میلیون و ۸۳٫۱ میلیون تن در جایگاه دوم و سوم جهانی قرار دارند با این حال کره، ژاپن و هند به‌عنوان بزرگان این صنعت به ترتیب با کاهش ۶ درصد، ‌۱۶٫۲درصد و ۱۰٫۶درصد، روند نزولی تولید را تجربه کردند.
اتحادیه اروپا نیز با تولید ۱۳۸ میلیون تنی، متوسط کاهش ۱۱٫۸ درصدی را به ثبت رساند اما دیگر کشورهای اروپایی با تولید ۳۸ میلیون تنی، رشد ۳٫۹ درصدی را تجربه کردند. از سوی دیگر امریکای شمالی با کاهش ۱۵٫۵درصدی، ۱۰۱ میلیون تن فولاد خام تولید داشت. امریکای جنوبی نیز با تولید ۳۸ میلیون تنی، با کاهش ۸٫۴ درصدی مواجه شد. عربستان، قطر و امارات متحده عربی به‌عنوان کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس به ترتیب کاهش تولید ۵٫۱ درصدی، ۵۲٫۴ درصدی و ۱۸٫۲ درصدی را به ثبت رسانده‌اند.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.