جمعه, ۱۸ خرداد , ۱۴۰۳ Friday, 7 June , 2024 ساعت ×
ایران دومین تولیدکننده آهن اسفنجی جهان
18 بهمن 1399 - 9:49
شناسه : 6469
بر اساس آمار منتشر شده، ایران با تولید ۲۷ میلیون و ۹۰۷ هزار تن آهن‌اسفنجی، رتبه دوم جهانی را پس از هند به خود اختصاص داده است.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، سال گذشته میزان تولید آهن‌اسفنجی برابر با ۲۷ میلیون و ۹۰۷ هزار تن بود که در مقایسه با ۲۶ میلیون و ۳۵۹ هزار تن عملکرد سال ۱۳۹۷، رشد ۶ درصدی داشت.
ایران پس از هند دومین تولیدکننده آهن‌اسفنجی جهان محسوب می‌شود و در چارچوب طرح‌های هفتگانه فولاد استانی (سفید دشت، نی ریز، قائنات، بافت، سبزوار، شادگان و میانه)، ظرفیت‌های ۸۰۰ هزارتنی آهن‌اسفنجی طراحی شده است.

رتبه سوم جهانی در تولید سنگ گچ

ایران به عنوان سومین کشور تولیدکننده سنگ گچ جهان، بیشترین مورد مصرف این ماده معدنی را در خاورمیانه برای ساختمان‌سازی برعهده دارد. همچنین اسپانیا به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده اروپایی، رتبه ششم در جهان را به خود اختصاص داده است.
علاوه بر این، با گسترش استفاده از دیوارهای گچی پیش‌ساخته در آسیا به همراه افزایش مصرف گچ در این قاره بزرگ،  همواره به توسعه صنعت ساخت‌وساز بستگی دارد. حدود ۹۵ درصد از این ماده معدنی مصرف شده در گچ ساختمان، ساخت سیمان پرتلند و محصولات دیوارهای پیش‌ساخته استفاده می‌شود.

سومین تولید کننده بنتونیت

بنتونیت یکی از مواد معدنی پر کاربرد در صنایع مختلف است که از آن در صنعت فولاد، گندله‌سازی، حفاری چاه‌های نفت، تولید محصولات شوینده و بهداشتی، تصفیه روغن، ریخته‌گری، حوزه کشاورزی و سایر موارد استفاده می‌شود. در این زمینه، ایران رتبه سوم جهانی را به خود اختصاص داده است. 

جایگاه چهارم جهانی در زمینه استرانتیوم

بر اساس آمار وزارت صمت، ایران در زمینه تولید ماده معدنی استرانتیوم جایگاه چهارم را در قالب آمار ۲۰۲۰ به خود اختصاص داده است.
استرانتیوم معمولا در طبیعت به‌ وجود می‌آید و درصد بسیار کمی از تمام سنگ‌ها و صخره‌های آتشفشانی را به خود اختصاص می‌دهد. این عنصر به مقدار زیاد به شکل رسوبات ته‌نشین شده وجود دارد که سهولت در توسعه و استخراج معدن را فراهم می‌آورد.
مقدار این ذخایر کم است، اما با این حال کانی استرونتانیت مناسب‌تر است؛ زیرا استرانسیوم (استرانتیوم)  بیشتر به‌صورت کربنات استفاده می‌شود. مقدار محلول آن در آب دریا همانند کلسیم کم بوده و بیشتر تمایل به تشکیل دادن کربنات و سولفات نامحلول دارد. برخی از سنگ‌های آهکی می‌توانند حاوی مقادیر بالایی از استرانسیم باشند. عمده‌ترین کانی تجاری برای تولید استرانسیوم، سلستین بوده که معمولا به صورت روباز و به طریقه سنگ دستی استخراج می‌شود.

رتبه چهارم دنیا در زمینه باریت 

برپایه داده‌های آماری وزارتخانه، ایران در سال گذشته میلادی در جایگاه چهارمین تولیدکننده باریت بوده است.
باریت در واقع پرکننده و افزایش‌دهنده وزن در تولیداتی مانند رنگ، پلاستیک و لاستیک کاربرد دارد. بعضی از کاربردهای خاص این ماده معدنی در ترمز و صفحه کلاچ، برای محافظت و جلای فلز خودرو است. همچنین از این ماده به عنوان عامل وزن‌دهی در لاستیک و پوشش سیمانی خطوط لوله نفتی زیر آب استفاده می‌شود، مصرف عمده باریت در حفاری نفت و گاز است. آمریکا به عنوان مصرف‌کننده عمده باریت در دنیا به دلیل تغییراتی که در تقاضا نسبت به این محصول داشته، روی تولید و تجارت جهانی تاثیر گذاشته است. رتبه ایران در بین کشورهای تولیدکننده، چهارم است. ایران از نظر ذخایر شناسایی شده معدنی با حدود ۵۷ میلیارد تن که حدود ۳۷ میلیارد تن قطعی و بقیه احتمالی است، جایگاه پانزدهم دنیا را در اختیار دارد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.