یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳ Sunday, 14 April , 2024 ساعت ×
ایمنی تولیدات مقاطع ساختمانی دغدغه اصلی ذوب‌آهن
12 دی 1400 - 10:45
شناسه : 22517
مدیر مهندسی نورد شرکت ذوب‌آهن گفت: این شرکت به‌عنوان یکی از معتبرترین مجموعه‌های تولیدکننده مقاطع ساختمانی و صنعتی دغدغه ایمنی را دارد.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی ذوب‌آهن
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، محمد امین یوسف زاده مدیر مهندسی نورد شرکت ذوب‌آهن، اظهار داشت: از نهادهای نظارتی مثل نظام مهندسی و سازمان استاندارد خواستاریم که نظارت‌های خود را افزایش داده و سخت‌گیری و جرایم سنگین‌تری را برای افزایش ضریب ایمنی در ساخت سازه‌های ساختمانی اعمال کنند تا مصرف‌کننده ضمن رسیدن به ایمنی کافی در سازه مورد نظر با خیال راحت محصولات ساختمانی را خریداری و مصرف کند. نباید اجازه داد که از کم اطلاعی بخشی از جامعه سوءاستفاده شود و تولیدات بی کیفیت را به آن‌ها عرضه کنند.

وی به افزایش مقاومت و ایمنی سازه‌های فلزی در دیگر کشورها از جمله ژاپن اشاره کرد و افزود: همین مسئله باعث شد در زلزله‌های بالای ۶ و ۷ ریشتر در مقایسه با سازه‌های بتنی (که در ایران بسیار رایج است) شاهد کاهش تخریب‌ها شویم. هنوز در ایران برخی از تولیدکنندگان بی نام و نشان خصوصی مرتکب تقلب‌هایی در تولید میلگردها می‌شوند و گاهی میلگرد ۱۴ را به اسم ۱۶ به فروش می‌رسانند که این امر در بحران‌هایی مثل زلزله، تلفات و فوتی‌ها را افزایش می‌دهد.

مدیر مهندسی نورد شرکت ذوب‌آهن با بیان اینکه شرکت از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین تولیدکنندگان مقاطع ساختمانی از جمله میلگرد و تیرآهن است، گفت: بین ۲۰ تا ۲۵ درصد میلگرد کشور هم اکنون توسط ذوب‌آهن تولید می‌شود.

یوسف‌زاده با اشاره به اینکه در مقاطعی نیز واردات میلگرد را شاهد بودیم و از واردات کم و به تولید داخل افزوده شد، بیان کرد: تیرآهن و میلگردهای تولیدی در ذوب‌آهن از مقاومت بالایی برخوردار هستند. کیفیت یک محصول فولادی در درجه اول تابع کیفیت و روش تولید آن است، در ذوب‌آهن، محصولات از سنگ معدن تولید می‌شود که از بالاترین سطح کیفی برخوردار است و در درجه دوم به مشخصات فنی و مکانیکی در مرحله نورد بر می‌گردد که ذوب‌آهن اصفهان در آن نیز سرآمد است.

وی ادامه داد: در ایران کارخانجات متعددی از جمله ذوب‌آهن اصفهان میلگرد تولید می‌کنند. علاوه بر این در ایران ساخت سازه‌ها با تمرکز روی سازه‌های بتنی است که در مقایسه با سازه فولادی برپایه انواع تیرآهن از مقاومت خمشی کمتری برخوردار بوده و سازه‌های تیرآهنی زاویه خمش بیشتری را تحمل می‌کنند، اما این امر هنوز در ایران به‌عنوان یک کشور زلزله خیز به‌خوبی جا نیفتاده است. میلگردهای ساختمانی به دو روش آلیاژی که برپایه منگنز و میکرو آلیاژها، و ترمکسی یا با عملیات حرارتی تولید می‌شود.

مدیر مهندسی نورد شرکت ذوب‌آهن اذعان داشت: در ذوب‌آهن اصفهان عمده میلگردهای آجدار ساختمانی به روش آلیاژی تولید می‌شود و این شرکت از ابتدا اقدام به تولید نیمه آلیاژها کردکه در مقایسه با روش ترمکسی خواص مکانیکی یکنواخت‌تر و بهتری را دارد. بنابراین انتظار استحکام بیشتری از آن در مقابل بلای طبیعی وجود دارد که همینطور نیز است.

یوسف‌زاده در پایان خاطرنشان کرد: ذوب‌آهن اصفهان در عرصه تولید میلگرد و تیرآهن، کنترل کیفی بسیار قوی دارد، در این عرصه برند و شاخص هستیم و این شرکت همپای شرکت‌های فولادی دنیا فعالیت می‌کند و مشتریان با اطمینان و امنیت بالایی محصولات این شرکت را می‌خرند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.