شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 20 April , 2024 ساعت ×
بازخرید سهام، راهی برای احیای بازار سرمایه
01 اردیبهشت 1400 - 12:54
شناسه : 10895
درحالی که دامنه روزهای چراغ قرمز بازار سرمایه به سال جدید هم کشیده شده است، یک کارشناس ارشد بازار سرمایه، با بیان اینکه مجموع سود خالص شرکت‌های بورسی و فرابورسی در پایان سال مالی ۱۳۹۹، حدود ۴۳۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: هرچند با توجه به اعتماد از دست رفته و شرایط بازار باید حمایت‌های چند جانبه صورت گیرد اما می‌توان بازخرید سهام را یکی از راه حل‌های احیای بازار سرمایه در این روزها دانست.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، مجید امروی کارشناس ارشد بازار سرمایه با بیان اینکه شرکت‌های بالغ در چرخه عمر که دارای جریان‌های نقدی مستمر و محدودیت در فرصت‌های رشد هستند، اظهار داشت: این شرکت‌ها تمایل به پرداخت بخش قابل توجهی از این جریانات نقدی به سهامداران در قالب سود تقسیمی را دارند که برای پرداخت این جریان از دو روش شامل پرداخت سود تقسیمی و روش دوم بازخرید سهام می‌توان استفاده کرد.

وی افزود: در مقابل، شرکت‌های رشدی با فرصت‌های مناسب سرمایه‌گذاری، ترجیح می‌دهند تا بخش قابل توجهی از جریانات نقدی را در پروژه‌های جدید سرمایه‌گذاری کنند.

این کارشناس بازارسرمایه با تاکید بر اینکه بازخرید سهام زمانی اتفاق می‌افتد که شرکت‌ بخشی از سهام منتشر شده خود را بازخرید کند، گفت: به طور کلی سه حالت می‌تواند منجر به بازخرید سهام شود. نخست اینکه شرکت با انتشار اوراق بدهی از منابع حاصل شده برای بازخرید سهام استفاده کند. دوم نگهداری سهام برای اعطای آن به کارکنان شرکت و سومین حالت زمانی رخ می‌دهد که شرکت دارای وجوه نقد مازاد باشد.

مزایای بازخرید سهام

امروی در خصوص مزایای بازخرید سهام، اذعان داشت: با توجه به این نکته که اعلام برنامه بازخرید سهام توسط شرکت در پی اعتقاد مدیران به کمتر بودن قیمت سهام از ارزش ذاتی آن است، به نوعی مخابره سیگنال مثبت به سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: زمانی که شرکت سود تقسیمی پرداخت می‌کند، سرمایه‌گذار ملزم به دریافت سود نقدی است. درحالی که در بازخرید سهام، سرمایه‌گذار بین نگهداری سهم و فروش سهم به شرکت اختیار خواهد داشت. از سوی دیگر پرداخت سود تقسیمی در کوتاه‌مدت باعث چسبندگی و کاهش سود تقسیمی می‌شود که به منزله سیگنال منفی برای سرمایه‌گذاران است. برای همین است که مدیریت شرکت تمایلی به افزایش آن پیدا نمی‌کند. اگر افزایش در جریانات نقدی به صورت مقطعی و یکباره باشد، مدیریت ممکن است بازخرید سهام را نسبت به پرداخت سود تقسیمی ارجح بداند.

کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: شرکت‌ها می‌توانند برای رسیدن به سیاست تقسیم سود هدف، از مدل سود باقی مانده استفاده کنند که منجر به ثبات در نسبت سود تقسیمی می‌شود؛ درحالی که تعداد سهام بازخرید شده در هر سال می‌تواند متفاوت باشد. کمک به اعطای سهام به کارکنان شرکت نیز مزیت دیگر بازخرید سهام محسوب می‌شود. اما باید دقت کرد که شرکت‌ها باید در بازخرید سهام، مدیریت و استراتژی داشته باشند تا منجر به کاهش قیمت پس از بازخرید سهام نشوند.

تسهیل آیین‌نامه سهام خزانه، به احیای بازار کمک می‌کند

امروی در ادامه با بیان اینکه طبق ماده ۱۹۸ لایحه اصلاحی قانون تجارت، خرید سهام توسط خود شرکت ممنوع است، اظهار کرد: طبق تبصره ۵ ماده ۲۸ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، مصوبه ۲۹ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰، این امکان با مقرراتی که با پیشنهاد سازمان بورس و اوراق بهادار به تصویب شورای عالی بورس می‌رسد، ممکن شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در همین راستا، شورای عالی بورس در تاریخ ۱۵ تیرماه سال ۱۳۹۴، آیین‌نامه خرید، نگهداری و عرضه سهام خزانه را تصویب کرد اما تعدد مواد و تبصره‌های این مصوبه مانند تبصره ۲ ماده ۵ آن (در فرایند افزایش سرمایه قبل از شروع پذیره‌نویسی ناشر باید فاقد هرگونه سهام خزانه باشد) کار را برای شرکت‌ها دشوار کرده و منجر به کاهش کارایی آن شده است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.