دوشنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۳ Monday, 27 May , 2024 ساعت ×
بازگشت ۴۰۰ واحد صنعتی راکد به چرخه تولید
20 مرداد 1400 - 13:24
شناسه : 16013
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: احیاء و راه‌اندازی مجدد حدود 400 واحد صنعتی به بهره‌برداری رسیده غیرفعال از ابتدای سال 1400 تاکنون در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور آغاز شده است.
ارسال توسط : منبع : شاتا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، علی رسولیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در آستانه روز ملی حمایت از صنایع کوچک، اظهار داشت: با راه‌اندازی مجدد این واحدها، برای پنج هزار و ۲۹۱ نفر اشتغال‌زایی یا تثبیت شغل شده است. علاوه بر این هم‌اکنون در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور بیش از ۴۸ هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط مستقر است که ۸۳ درصد آن‌ها فعال و با ظرفیت‌های مختلف درحال تولید هستند.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری راه‌اندازی مجدد یک هزار و ۶۰۰ واحد در سراسر کشور در دستور کار قرار گرفته است، افزود: نرخ رشد تعطیلی واحدهای صنعتی طی پنج ماهه گذشته نیز ۱۷ درصد کاهش داشته است. و با بازگشت حدود ۴۰۰ واحد صنعتی به چرخه تولید از ابتدای امسال، ۲۳ درصد از برنامه تدوین شده برای احیاء صنایع کوچک و متوسط در سال ۱۴۰۰ عملیاتی شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت: با توجه به برنامه‌‌ریزی احیاء ۲۸ هزار و ۸۰۰ شغل در واحدهای صنعتی راکد، آمار تحقق یافته اشتغال در واحدهای احیاء شده بیش از ۱۸ درصد از مجموع اشتغال مورد نظر از محل این برنامه است.

رسولیان بیان کرد: رشته صنایع فلزی با ۲۵٫۸ درصد، شیمیایی با ۲۲ درصد و غذایی با ۱۶٫۹ درصد به ترتیب بیشترین تعداد راه‌اندازی مجدد واحدهای صنعتی را از ابتدای امسال به خود اختصاص داده‌اند.

وی ادامه داد: سرانه اشتغال هر واحد صنعتی که مجدد راه‌اندازی شود، به‌طور متوسط ۱۸ نفر و با سرمایه‌گذاری ۲۴ هزار میلیارد ریال است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، اذعان داشت: راه‌اندازی مجدد واحدهای صنعتی به بهره‌برداری رسیده غیرفعال از طریق واگذاری به سرمایه‌‌گذار جدید، تامین مالی، اخذ شریک سرمایه‌گذار، تامین مواد اولیه، اجاره به شرط تملیک، حل مشکلات اختلاف شرکاء و … انجام شد.

رسولیان با اشاره به چرخه عمر فناوری و محصول در صنعت، تصریح کرد: چرخه محصول نمایانگر دوره عمر فناوری و نمودار رشد بازار آن است؛ به‌طوری که از مرحله ایده‌پردازی در قالب یک طرح مهندسی تا تولید و رشد محصول و نحوه واکنش بازار نسبت به انتشار محصول، کسب و کارها با تحولات مختلفی در مراحل جنینی، رشد، بلوغ و زوال مواجه می‌شوند.

وی یادآور شد: از این رو باید توجه داشت که هر محصول یک چرخه عمر مشخصی دارد و یک بنگاه همیشه نمی‌تواند فعال باشد، زیرا شاید درگیر تغییر فناوری، تغییر روش تولید، تغییر نوع محصول و … شود و مدتی راکد و سپس فعالیت خود را آغاز کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۹ نیز با تمهیدات اتخاذ شده و همکاری دستگاه قضایی، شبکه بانکی، استانداری و کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید استان‌ها، یک هزار و ۵۵۷ واحد صنعتی به بهره‌برداری رسیده غیرفعال با اشتغال‌زایی ۲۵ هزار و ۹۸۸ نفر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور به چرخه تولید بازگشتند.

لازم به توضیح است که سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن ۵۰۵ شهرک و ۳۲۴ ناحیه صنعتی و سه منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌برداری، ۸۱ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، ۶ شهرک فناوری، ۴۰ مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲ مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، ۹۳ هزار و ۹۲۳ قرارداد منعقده و بهره‌برداری از ۴۸ هزار و ۱۲ واحد صنعتی و سه هزار و ۱۴۵ واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم ۹۶۲ هزار و ۲۴۳ نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.