دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
بازگشت ۶ هزار معدن به چرخه تولید
14 تیر 1400 - 10:34
شناسه : 14735
اجرای بهنگام‌سازی چارچوب معادن کشور از اسفند ماه ١٣٩٩ شروع و تا پایان اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ ادامه داشت که در این راستا بر اساس آخرین نتایج اعلامی مرکز آمار، تعداد کل معادن کشور در سال ۱۴۰۰ برابر با ۱۰ هزار و ۱۷۰ معدن بوده است که از این تعداد 6 هزار و ۸۶۱ معدن فعال و سه ‌هزار و ۳۰۹ معدن غیرفعال هستند.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، در این طرح کارشناسان معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها با مراجعه به سازمان‌های ذی‌ربط در استان، پس از دریافت اطلاعات معادن، وضعیت فعالیت معادن را بررسی و اطلاعات تکمیلی را به مرکز آمار ایران ارسال می‌کنند.

بر اساس یافته‌های این طرح از ۶ هزار و ۸۶۱ معدن فعال، ۶ هزار و ۴۴۹ معدن فقط در حال بهره‌برداری، ٢٨٩ معدن در حال بهره‌برداری و اکتشاف و ١٢٣ معدن در حال بهره‌برداری، تجهیز و آماده‌سازی هستند.

یافته‌های این طرح موید این است که از سه‌ هزار و ۳۰۹ معدن غیرفعال در کشور، ٢٩٨ معدن فقط در حال تجهیز و آماده‌سازی، ۶۰ معدن دارای فعالیت کم‌تر از ٣٠ روز، ۵۱۳ معدن تعطیل دائم، ٢٠٨ معدن تعطیل موقت و ۴۳۰ معدن سایر موارد را شامل می‌شود.

گفتنی است، در بررسی سایر علل غیرفعال شدن معادن کشور، بلوکه شدن معدن، رکود بازار، نداشتن مجوز، مشکلات حقوقی و زیست‌محیطی بیشترین فراوانی را به خود اختصاص دادند.

شایان ذکر است که ایران همچنین با دارا بودن ۴ درصد از سهم فلز روی دنیا ظرفیتی بالغ بر ۱۱ میلیون تن دارد. کل ذخایر اثبات شده معادن ایران در حدود ۶۰ میلیارد تن برآورد شده که با اجرای اولویت نخست اکتشافی کشور در گستره‌­ای به مساحت ۵۰۰ هزار کیلومتر مربع، انتظار می‌رود به بیش از ۱۰۰ میلیارد تن برسد. از این رو بخش معدن و صنایع معدنی یکی از حوزه­‌های مهم و اثرگذار در تولید و تجارت کشور به شمار می‌­آید.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.