پنج شنبه, ۱۷ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 6 June , 2024 ساعت ×
بحران انرژی، وابستگی اروپا به کانی سیاه را تشدید کرد
09 شهریور 1401 - 17:45
شناسه : 31389
در تازه‌‌‌ترین دور تحریم‌ها، اروپا واردات زغال‌سنگ از روسیه را در ماه جاری ممنوع اعلام کرد. مسئله‌‌‌‌ای که سبب افزایش تنش‌‌‌ها در بازار زغال‌سنگ شد و بهای آن را برای سومین بار در سال جاری میلادی افزایش داد.
ارسال توسط : منبع : دنیای اقتصاد
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، اجرای دور جدید تحریم‌‌‌‌های اروپا علیه روسیه، فشار‌‌‌ها برای تامین انرژی قاره‌ سبز را افزایش داده است. همچنین آغاز فصل سرما و افزایش تنش‌ها به سبب جنگ اوکراین و روسیه، سبب شده است تا تقاضا برای زغال‌سنگ در کشورهای مختلف افزایش پیدا کند. این عامل موجب شد تا کشورهای عمده صادرکننده زغال‌سنگ بر صادرات این کانی سیاه ممنوعیت‌هایی وضع کنند.

افزایش بهای گاز به‌‌‌ دلیل تشدید تنش‌‌‌ها بین اروپا و روسیه و تحریم اتحادیه اروپا در خصوص ممنوعیت واردات زغال‌‌‌سنگ از روسیه در ماه جاری میلادی، این عنصر را به یکی از  کانی‌های محبوب در دنیا تبدیل کرده است. طبق گزارش آژانس بین‌‌‌المللی انرژی، مصرف زغال‌سنگ در اروپا تا بیش از ۷‌ درصد در سال ۲۰۲۲ افزایش داشته است. همچنین این آژانس انتظار دارد مصرف جهانی زغال‌سنگ با ۰٫۷ درصد افزایش سالانه، به هشت میلیارد تن برسد.

این میزان به رکورد ثبت‌ شده در سال ۲۰۱۳ بسیار نزدیک است. تقاضای بالا برای این کانی در قاره سبز، موجب واردات زغال‌‌‌سنگ دریایی از آفریقای‌ جنوبی، اندونزی و حتی استرالیا که صادرات را ممنوع اعلام کرده شده است. همچنین پیش‌بینی می‌شود تقاضا برای زغال‌سنگ در هند، دومین مصرف‌‌‌‌ کننده این عنصر در دنیا پس از چین، تا پایان سال میلادی جاری حداقل ۱۰‌ درصد افزایش یابد؛ چرا که اقتصاد این کشور در حال توسعه است و مصرف برق نیز به‌‌‌ صورت مداوم بیشتر می‌شود. بهای کانی سیاه دوباره در حال اوج‌‌‌گیری بوده و از ابتدای ماه جاری میلادی، تاکنون قیمت زغال‌سنگ رشد ۸۰ درصدی را تجربه کرده است. روز گذشته نیز بهای این کانی با افزایش ۲۲ دلاری نسبت به هفته گذشته، به ۴۲۲ دلار به ازای هر تن برای ناحیه پرمصرف آسیا رسید.

چرا زغال‌‌‌سنگ گران شد؟

به گزارش موسسه «SMM»، خرید و فروش زغال‌سنگ اخیرا بیش از ۴‌ درصد رشد داشته است. یکی از عوامل این افزایش، اجرای تحریم‌‌‌های جدید اتحادیه اروپا بر واردات از طرف روسیه است. خبرها حاکی از آن است که در ماه آوریل ۲۰۲۲، اتحادیه اروپا به‌ طور رسمی نهمین دوره تحریم‌‌‌ها علیه روسیه از جمله ممنوعیت ۱۲۰ روزه خرید زغال‌سنگ را تصویب کرد که از ۱۰ ماه آگوست اجرایی شد.

زلنیسکی، رئیس‌ جمهور اوکراین، روسیه را عامل این گرانی می‌داند. وی در کنفرانس صنایع انرژی در نروژ عنوان کرد که روسیه از این مسئله برای ایجاد ترس اقتصادی استفاده می‌کند.

وی همچنین تاکید کرد که این کشور با به‌‌‌ وجود آوردن بحران قیمتی و ایجاد فقر و ضعیف کردن اروپا، قصد تشدید فشار بر اتحادیه اروپا را دارد. پیش‌بینی می‌شود که قیمت زغال‌‌‌سنگ از ماه آگوست تا ماه سپتامبر، روندی صعودی را آغاز کند و سپس به دلیل مازاد تولید دوره‌‌‌ای به قیمت ثابتی برسد. با این حال، کسری عرضه حجیم حدود ۳۱ میلیون و ۷۳۰‌ هزار تنی در ماه دسامبر در فصل زمستان سال‌ جاری به وجود خواهد آمد که تا آن زمان، زغال‌‌‌سنگ افزایش قیمت قابل‌ توجهی را به همراه خواهد داشت.

شتاب افزایش تولید و تقاضا

واهمه از کمبود زغال‌‌‌سنگ، رشد تقاضا برای این کانی سیاه را افزایش داده است. طبق گزارش آژانس بین‌‌‌الملی انرژی نیز مصرف زغال‌سنگ در سال ۲۰۲۳ افزایش پیدا خواهد کرد. وزارت زغال‌‌‌سنگ هند نیز در ۲۷ ژوئیه گزارش داد که به منظور پاسخگویی به تقاضای داخلی برای زغال‌‌‌سنگ کک‌‌‌شو، دولت هند برنامه افزایش تولید کک زغال‌سنگ را دنبال می‌کند که هدف آن تولید ۱۴۰ میلیون تن زغال‌‌‌سنگ تا سال ۲۰۳۰ است.

رسانه‌‌‌های هند گزارش دادند که انجمن مدیریت فولاد هند، حدود ۸۰‌ هزار تن زغال‌‌‌سنگ ‌‌‌کک‌‌‌شو از روسیه سفارش داده است که انتظار می‌رود ظرف چند هفته آینده به بندری در شرق هند برسد. دولت قزاقستان نیز برنامه‌‌‌هایی را برای جلوگیری از افزایش قیمت زغال‌‌‌سنگ برای مصرف داخلی این کشور دنبال می‌کند. پیش‌بینی می‌شود این کشور در سال‌ جاری، حدود ۹ میلیون و ۶۰۰‌ هزار تن زغال‌‌‌سنگ مصرف کند که از این میزان، دو میلیون و ۶۰۰‌ هزار تن در بخش آب و برق مصرف خواهد شد و هفت میلیون تن دیگر نیز در بازار به فروش می‌‌‌رسد.

علاوه‌‌‌‌براین، استرالیا تعرفه‌‌‌های زغال‌سنگ را برای محدود کردن صادرات افزایش داد. دولت چین نیز برای تشویق واردات زغال‌‌‌سنگ تعرفه‌‌‌های صفر را اعمال کرد؛ چراکه با وجود تشدید بحران مصرق برق در این کشور، کارخانه‌‌‌ها به مصرف زغال‌‌‌سنگ روی آورده‌اند. موج گرمای شدید در نواحی مرکزی چین موجب شد تا به سبب کاهش فشار بر شبکه برق این منطقه، برق صنایع قطع شود. همچنین در برخی مناطق به‌‌‌ دلیل گرمای شدید و استفاده بیشتر از تهویه، مصرف برق افزایش یافته است. به همین دلیل به گفته مقامات موج گرمای اخیر، اتکای چین به افزایش مصرف و تولید زغال‌‌‌سنگ را تقویت می‌کند. اتحادیه اروپا نیز به دنبال پرکردن شکاف ایجادشده در واردات زغال‌‌‌سنگ است. با در نظر گرفتن همه این موارد باید اذعان کرد که کمبود عرضه جهانی زغال‌‌‌سنگ تشدید شده است.

افزایش سود استرالیا برخلاف اندونزی

بررسی آمار و ارقام نشان می‌دهد که معادن زغال‌سنگ استرالیا، از افزایش تقاضای اروپا برای زغال‌سنگ‌‌‌ سود زیادی کسب کرده‌‌‌اند. میانگین قیمت زغال‌سنگ در این معادن ۴۰۰ دلار به ازای هر تن است که نسبت به سال گذشته، افزایش قابل‌ توجهی داشته است. البته بررسی‌ها نشان می‌دهد که اندونزی، بزرگ‌ترین صادر‌کننده زغال‌سنگ در دنیا، با وجود تحولات اخیر این افزایش قیمت را تجربه نکرده است. دلیل اصلی این مسئله، وابستگی اندونزی به دو مشتری عمده خود یعنی چین و هند است. مشتریان دیگر زغال‌سنگ این کشور، ژاپن و کره‌ جنوبی هستند که در مقایسه با هند و چین مقدار بسیاری کمتری را خریداری می‌کنند. همچنین اروپا تمایل بیشتری به خرید زغال‌سنگ معادن آفریقای جنوبی، ایالات‌ متحده و استرالیا دارد که زغال‌سنگ با کیفیت بالاتری تولید می‌کنند. این موضوع نیز نشان می‌دهد که احتمال کمی برای تصاحب بازار اروپا از سوی اندونزی وجود دارد.

انتهای پیام//

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.