جمعه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۳ Friday, 19 April , 2024 ساعت ×
بررسی اصلی‌ترین چالش‌های صنعت فولاد خوزستان
07 خرداد 1401 - 10:26
شناسه : 28389
در حضور معاون اقتصادی رییس‌جمهور مطرح شد: مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در جلسه هم‌اندیشی مدیران شرکت‌های فولادی استان خوزستان که با حضور محسن رضایی معاون اقتصادی رییس‌جمهور برگزار شد، مهم‌ترین چالش‌های این صنعت را تشریح کرد.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی فولاد خوزستان
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، در جلسه هم‌اندیشی مدیران شرکت‌های فولادی استان خوزستان که با حضور محسن رضایی معاون اقتصادی رییس‌جمهور برگزار شد که شامگاه دوشنبه دوم خرداد ماه ۱۴۰۱، در سالن کنفرانس مهمانسرای نور شرکت فولاد خوزستان برگزار شد، امین ابراهیمی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان، اظهار داشت: صنعت فولاد به عنوان یک صنعت پیشران جمهوری اسلامی ایران است. در دنیا طی سال ۲۰۲۰، چین با تولید یک هزار و ۵۳ میلیون تن با سهم ۶۰ درصدی رتبه اول تولید فولاد را داشته و ایران با تولید نزدیک به ۲۹ میلیون تن، سهم ۰٫۲ درصدی نسبت به صنعت فولاد دنیا را داشته است.

وی افزود: جایگاه ایران به برکت انقلاب اسلامی از ۱/۸ میلیون تن در قبل از انقلاب به عدد نزدیک به ۲۹ میلیون تن رسیده و هم‌اکنون، ظرفیت تولید میانی در کشور بالغ بر ۴۰ میلیون تن است که به واسطه این ظرفیت، کشور ایران به رتبه دهم تولیدکننده فولاد  دنیا دست پیدا کرد.

ابراهیمی با مقایسه روند تولید فولاد ایران با تولید فولاد جها، گفت: در ۱۰ سال گذشته، وضعیت رشد فولاد در دنیا عدد معادل ۲ درصد بوده،‌ با این حال که ایران رشد ۱۰ درصدی را داشته و این نشان می‌دهد که اقدامات خیلی خوبی را در این حوزه برای ایجاد ظرفیت ایجاد شده است.

در مسیر ارزآوری بیشتر

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان، بیان کرد: در مجموع ۴۰ میلیون تن ظرفیت قابل تولید داخل کشور برای صنعت فولاد در افق ۱۴۰۴ تعریف شده و قرار است ظرفیت تولید به ۵۵ میلیون تن برسد که با توجه به پیش‌بینی جمعیت ۹۰ میلیونی در سال ۱۴۰۴ و مصرف سرانه ۴۰۰ کیلوگرم به ازای هر نفر، پیش‌بینی می‌شود ۳۶ میلیون تن از این ۵۵ میلیون تن در داخل کشور استفاده شود و مابقی آن که حدود ۲۰ میلیون تن است برای مبحث صادرات استفاده شود، که این امر نزدیک به ۱۰ میلیارد یورو ارزآوری برای کشور را به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به محل‌های اجرای طرح‌های توسعه‌ای برای صنعت فولاد تصریح کرد: اجرای طرح‌های توسعه فولاد در ناحیه جنوبی کشور و نزدیک به آب‌های آزاد پیشنهاد شده و به سبب مزیتی که این مناطق برای تولیدات و صادرات بیشتر دارند مورد توجه قرار دارند و تاکید نیز بر این است که توسعه فولاد باید به جای کویرمحور، دریامحور باشد.

تامین دو برابری نیاز صنعت فولاد تا ۱۴۰۴

ابراهیمی، گریزی به وضعیت عرضه و تقاضا در افق ۱۴۰۴ داشت و تاکید کرد: یکی از چالش‌هایی که در صنعت فولاد مطرح شده است، فاصله بین عرضه و تقاضا است. از سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۴، ظرفیت نصب شده فولاد از ۴۵ تا ۵۵ میلیون تن پیش‌بینی می‌شود و بر اساس طرح‌های توسعه و اقداماتی که انجام خواهد شد، تقریبا دو برابر نیاز کشور را در صنعت فولاد تا سال ۱۴۰۴ تولید خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان، اضافه کرد: در سال ۱۴۰۰ نزدیک به چهار میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار در صنعت فولاد ارزآوری داشتیم. مجموعه فولاد خوزستان به واسطه موقعیت استراتژیکی که در استان خوزستان دارد، توانسته ۱/۴ میلیارد دلار از این ارزآوری را به خود اختصاص دهد که نزدیک به ۳ درصد کل ارزآوری کشور محسوب می‌شود.

وی عنوان کرد: در شرکت فولاد خوزستان، نیروهای متخصص و ماهری وجود دارند، دسترسی بسیار خوبی به منابع انرژی در استان وجود دارد و نسبت به سایر استان‌ها دسترسی مناسب‌تری به آب‌ها داریم. علاوه‌براین، یک هزار و ۸۰۰ کیلومتر مرز آبی و مرزهای خاکی در هم‌جواری با کشورهایی مانند عراق، برای بحث صادراتی وجود دارد.

ابراهیمی یادآور شد: متاسفانه در سنوات گذشته، طرح‌های توسعه‌ای که در صنعت فولاد عمدتا اتفاق افتاده به این صورت بوده که شرکت‌های معدنی به جای اینکه به کارهای اکتشافی بپردازند، به تولید فولاد روی آورده‌اند، در حالی که طرح های توسعه باید در استان خوزستان متمرکز شود، ولی استان‌های معدنی مثل کرمان، خراسان و …، که باید بحث‌های اکتشافی را دنبال کنند به این صنعت روی آورده‌اند.

معضلات عمده صنعت فولاد

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان، چهار چالش عمده صنعت فولاد را سنگ‌آهن، عدم توازن زنجیره، تامین برق و گاز، عوارض‌های سنگین صادراتی و مباحث حمل‌ونقل دانست و گفت: نزدیک ۱۶۷ میلیون تن سنگ معدن نیاز داریم که بر اساس طرح‌های موجود در کشور و طرح‌های فعال و جاری، نزدیک به ۳۲ میلیون تن کسری داریم تا بخواهیم به این هدف برسیم.

وی افزود: اگر بخواهیم افق ۱۴۰۴ را ببینیم، ۹ هزار و ۳۷۶ مگاوات برق نیاز داریم. آنچه در صنعت فولاد به عنوان برق مصرف می‌کنیم، ۹/۶ درصد مصرف برق در کشور است. به عبارتی تقریبا ۱۰ درصد؛ اما بیشتر این خاموشی‌ها و توقف‌ها در صنعت فولاد مشاهده می‌شود. طی سال گذشته معادل ۶ میلیارد دلار فرصت به واسطه قطع برق در صنعت فولاد را از دست دادیم. قطع برق در این صنعت، کاهش تولید را به دنبال خواهد داشت و یک چالش بسیار جدی به شمار می‌رود و متاسفانه برای تامین برق برای واحدهای مسکونی یا به هر منظور دیگری، اولین قطعی برق، برای صنعت فولاد است.

ابراهیمی در خصوص چالش انرژی گاز نیز گفت: میزان میانگین رشد سالیانه تولید گاز طی ۱۰ سال گذشته معادل میانگین رشد مصرف بوده و تقریباً ۸/۳ درصد است. در صنعت فولاد، گاز نقش خوراک را دارد و نه نقش سوخت؛ نقشی که کنار دست صنعت تولید است. مزیت رقابتی کشور برای تولید فولاد به روش کوره های احیا به واسطه داشتن منابع غنی گاز است، در حال حاضر این مزیت تبدیل به یک چالش بزرگ برای این صنعت شده و عمدتاً صحبت می‌شود که صنعت فولاد گاز زیاد مصرف می کند.

مدیذعامل شرکت فولاد خوزستان، ادامه داد: چالش بعدی موجود در صنعت فولاد که برای این شرکت ایجاد شده است، میزان مصرف آب قلمداد می‌شود؛ مصرف آب در صنعت فولاد ۲ درصد کل کشور است. وضعیت مصرف حال حاضر حدود ۲۵۵ میلیون مترمکعب بوده که پیش‌بینی می‌شود تا افق ۱۴۰۴، یک رشد ۱/۱ درصد مصرفی را داشته باشیم.

ابراهیمی، مطرح کرد: در حوزه حمل‌ونقل نیز، هم‌اکنون از لحاظ وضعیت جاده‌ای تا افق ۱۴۰۴، مشکلی نداریم، ولی حمل‌ونقل ریلی با توجه به افزایش قیمت در این حوزه باعث شده تا قیمت‌های تمام شده بین ۵ تا ۱۰ درصد افزایش پیدا کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: استفاده از مزیت‌های استان خوزستان برای طرح‌های توسعه، ایجاد شرکت‌های اکتشافی و زیرساخت، کمک به ادغام مجموعه‌های فولادی در راستای یکپارچه‌سازی زنجیره ارزش و مدیریت بهتر در کشور به واسطه نهادهای دولتی و کاهش محدودیت‌ها و عوارض صادراتی، پیشنهاداتی است که امیدواریم جهت رفع مشکلات صنعت فولاد پیگیری و دنبال شوند. انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.