چهارشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 12 June , 2024 ساعت ×
برنامه انجمن تازه تاسیس نوردکاران چیست؟
16 آذر 1399 - 9:09
شناسه : 2646
گرچه عملکرد نوردکاران قابلیت نظارت دارد اما انجمن نورد کاران سازوکار درستی ندارد و منافع خودشان را دنبال می‌کنند و هیچ گونه نظارتی بر فعالیت آن‌ها صورت نمی‌گیرد.
ارسال توسط :
پ
پ

جعفر صالحی معاون خرید ذوب آهن اصفهان با بیان اینکه انجمن تازه تاسیس نوردکاران سازوکار درستی ندارد و منافع خودشان را دنبال می کنند گفت: در خصوص نوردکاران بحث بر سر محصول نهایی است. نوردکاران شمش را از بورس می خرند اما طبق استاندارد و به میزان اعلام شده، عرضه نمی کنند. برای مثال اگر ۱۰۰هزار تن شمش را با قیمت نظارت شده وزارت صمت دریافت کنند، انتظار این است تا براساس ضریب تبدیل شمش به محصول، ۹۵ هزار تن محصول نهایی در بورس عرضه شود اما آیا این میزان را عرضه می‌کنند؟
صالحی اعلام کرد: واقعیت این است که برخی نوردکاران بخشی از محصول نهایی را خودشان در بازار توزیع می کنند و بخش دیگر را برای مثال میلگرد را همسان با قیمت شمش صادر می‌کنند.
به گفته این فعال بازار فولاد، اتفاقی که می‌افتد این است که نوردکاران محصول خود را در خارج از کشور به شرکتی که وابسته به خودشان است می فروشند؛ در حقیقت این شرکت ها میلگرد را خودشان به خودشان می فروشند و چون درآمدشان دلاری است سود سرشاری بدست می‌آورند.
معاون خرید ذوب آهن اصفهان گفت: اما در مورد فولادسازان اینطور نیست. فولادسازان مازاد نیاز را صادر می کنند و ارز حاصل از صادرات را به بانک مرکزی می دهند. به عبارتی رانتی که در اختیار نوردسازان که بخش خصوصی است در اختیار فولاد سازان نیست و موضوع مهم شفافیت عملکرد فولادسازان است.
وی در پایان اظهار داشت: گرچه عملکرد نوردکاران قابلیت نظارت دارد اما انجمن نورد کاران سازوکار درستی ندارد و منافع خودشان را دنبال می کنند و هیچ گونه نظارتی بر فعالیت آن ها صورت نمی‌گیرد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.