شنبه, ۱۳ خرداد , ۱۴۰۲ Saturday, 3 June , 2023 ساعت ×
برنامه وزارت نیرو برای تامین برق صنایع
29 خرداد 1401 - 19:16
شناسه : 29214
بر اساس گزارش‌های منتشر شده، وزارت نیرو در تابستان سال جاری با هدف حفظ پایداری جریان برق در کشور، اقدام به اجرای مجموعه برنامه‌هایی هدفمند متناسب با توانمندی و ظرفیت‌های هر صنعت کرده است.
ارسال توسط : منبع : خبرگزاری صداسیما
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، در بازه زمانی اوج بار شبکه سراسری و برای بخش صنایع، برنامه‌های متفاوتی مانند جابه‌جایی تعطیلات هفتگی از روز جمعه به یکی از روز‌های هفته، کاهش بار برنامه‌ریزی شده در ساعت‌های اوج بار شبکه، کاهش یا قطع برنامه‌ریزی شده ۲۴ ساعته و همچنین تعیین ساعت کار برنامه‌ریزی شده در نظر گرفته شده است. این برنامه‌ها متناسب با توان، ظرفیت و اهمیت صنایع و نیز توافق بین وزارت نیرو و مدیران هر مجموعه قابل انعطاف بوده که جزئیات آن به شرح زیر است.

جابه‌جایی تعطیلات هفتگی از روز جمعه به یکی از روز‌های هفته

یکی از امکان‌های مدیریت بار مصرف برق، انتقال روز تعطیلی هفتگی از روز جمعه به یکی از روز‌های هفته است که دوره اجرای آن از ابتدای تیر ماه تا انتهای مرداد ماه در نظر گرفته شده است و حداقل دوره همکاری باید چهار روز غیر مستمر باشد. در این طرح لازم است تا یک هفته قبل از آغاز عملیات، متن تفاهم‌نامه بین وزارت نیرو و شرکت مورد نظر امضا و در مدیریت سامانه پیک مصرف ثبت شود. البته برای اینکه صنایع در این بخش نهایت بهره‌برداری از انرژی برق را داشته باشند، به آن‌ها اجازه داده شده است تا در ساعت‌های پایانی شب تا هشت صبح روز تعطیل نیز فعالیت خود را ادامه دهند.

صنایع مشارکت‌کننده در این طرح، متناسب با نرخ خرید انرژی و نرخ خرید دیماند و بر اساس جدول مشخصی که به همین منظور طراحی شده است، در پایان دوره مشمول پاداش همکاری خواهند شد. پاداشی که به ساعت‌های همکاری بستگی دارد و هر چقدر ساعت‌های همکاری صنایع بیشتر باشد، میزان پاداش نیز بیشتر خواهد بود.

کاهش بار برنامه‌ریزی شده در ساعات اوج بار مصرف

یکی دیگر از امکان‌های مدیریت بار مصرف که در اختیار صنایع قرار داده شده است، کاهش بار برنامه‌ریزی شده در ساعت‌های اوج بار مصرف است. دوره همکاری در این برنامه از ۱۶ خرداد ماه آغاز شده است و تا ۱۵ شهریور ماه، حداکثر به مدت ۳۰۰ ساعت برای هر صنعت ادامه خواهد داشت. در این طرح دو بازه ساعت‌های همکاری مورد نیاز ۱۲ الی ۱۸ و ۲۰ الی ۲۳ و به عبارتی ساعت‌های اوج مصرف برق شبکه در نظر گرفته شده که مشترک می‌تواند همکاری خود را درون این دو بازه زمانی انتخاب کند. در این طرح نیز، حداقل دوره همکاری پنج روز غیر مستمر است و همکاری طی هر روز باید بیش از دو ساعت باشد که در این بازه زمانی صنایع باید میزان مصرف برق خود را بر اساس جداولی که به همین منظور و بر اساس متوسط دیماند مصرفی تهیه شده است، کاهش دهند.

مشترکان همکار در طرح فوق نیز بر اساس نرخ خرید دیماند و نرخ خرید انرژی و متناسب با ساعت‌های همکاری مشمول پاداش همکاری خواهند شد؛ پاداشی که هر چه زمان همکاری بیشتر باشد، افزایش خواهد یافت و در صورت همکاری مشترک کل روز‌های هفته ماه‌های تیر و مرداد کل مبلغ پاداش تا ۴۰ درصد نیز قابل افزایش است که رقم‌های قابل توجهی خواهد بود.

کاهش/ قطع بار برنامه‌ریزی شده ۲۴ ساعته

از دیگر امکان‌هایی که در تابستان سال جاری و به منظور مدیریت بار مصرف شبکه سراسری در اختیار صنایع قرار داده شده است، باید به کاهش یا قطع بار برنامه‌ریزی شده ۲۴ ساعته اشاره کرد که بازه زمانی اجرای آن ابتدای تیر ماه الی ۱۵ مرداد ماه است و حداقل بازه زمانی همکاری نیز باید پنج روز غیر مستمر باشد. این طرح نیز متناسب با توان و اهمیت هر صنعت انعطاف‌پذیر است و حداقل قدرت کاهش یافته برای هر مشترک همکار متناسب با متوسط دیماند مصرفی و ضرورت‌های موجود در آن صنعت در نظر گرفته خواهد شد.

به عنوان نمونه در صورت همکاری پنج روز مستمر و ۲۴ ساعته و کاهش ۸۰ درصدی مصرف، شرکت می‌تواند روز جمعه یا روز‌های تعطیل رسمی را نیز به طرح اضافه کند و در این ایام نیز از انرژی برق کافی استفاده کند. همچنین مشترکان در صورت تمایل می‌توانند این همکاری را تنها از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۲ اجرایی کنند. نکته بسیار مهم این است که شرکت می‌تواند با توجه به نیاز شبکه سراسری و شبکه محلی درخواست همکاری وزارت نیرو را تایید و یا رد کند و در این باره شرکت تولیدی از اختیار عمل برخوردار است که در صورت همکاری شرکت مانند دو طرح دیگر مشمول پاداش همکاری خواهد شد.

تعیین ساعت کار برنامه‌ریزی شده

از دیگر امکان‌های همکاری با صنایع در فصل گرم سال، باید به تعیین ساعت کار برنامه‌ریزی شده اشاره کرد. طرحی که بازه زمانی اجرای آن ابتدای تیر ماه تا انتهای مرداد ماه سال جاری بوده و برای صنایعی که دارای یک شیفت کاری هستند، در نظر گرفته شده است. در این طرح صنایع همکار باید ساعات کاری خود را از ساعت ۶ صبح و یا زودتر تا ۱۳ برنامه‌ریزی کنند و دیماند مصرفی شرکت‌ها باید از ساعت ۱۳ الی ۱۷ نسبت به ساعت‌های کاری روز حداقل ۷۰ درصد کاهش یابد.

توضیح دیگر در رابطه با این امکان همکاری، این است که حداقل بازه زمانی همکاری پنج روز مستمر است و به ازای هر روز همکاری، شرکت چهار ساعت پاداش همکاری دریافت خواهد کرد. همان‌طور که مشاهده می‌شود، وزارت نیرو با هدف حفظ پایداری جریان برق شبکه سراسری آن هم با یک برنامه مدون و البته منعطف در حوزه صنایع به استقبال روز‌های اوج بار مصرف رفته است و پیش‌بینی می‌شود که در صورت همکاری مطلوب صنایع با این برنامه، دوران اوج بار مصرف امسال با کمترین خسارت و آسیب ممکن سپری شود.

چنانکه علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو نیز روز پنج‌شنبه 26 خرداد ماه، در یک برنامه زنده تلویزیونی با اشاره به آمار مشترکان صنعتی کشور، بیان کرد: بر اساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت از ۶۳۰ هزار مشترک صنعتی در کشور، ۵۸۰ هزار مشترک بدون هیچ محدودیت و برنامه مدیریت مصرف، از انرژی کامل در اوج بار سال ۱۴۰۱ استفاده می‌کنند. با این حال، سال گذشته برق ۴۹ هزار و ۵۵۸ مشترک صنعتی هر روز هفته از ساعت ۱۱ صبح تا ۲۰ قطع می‌شد اما در سال جاری این محدودیت به ۱۲ ساعت در هفته طی یک روز و تنها از ساعت ۱۱ تا ۲۳ رسیده است.

محرابیان در پایان خاطرنشان کرد: شرایط برای ۴۴۲ مشترک بزرگ صنعتی نیز به نحوی برنامه‌ریزی شده است که میزان نیاز برق هر صنعت با توجه به جنبه‌های متفاوت از جمله مدیریت بازار به نحوی رقم بخورد که در سه ماه محدودیت، تنها یک ماه با مدیریت مصرف برق سروکار داشته باشند و طی دو ماه دیگر به طور کامل تامین انرژی شوند.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.