دوشنبه, ۱۸ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 8 July , 2024 ساعت ×
برگزاری جلسه مشترک وزارت صمت و بانک مرکزی ایران
21 تیر 1400 - 11:29
شناسه : 15008
جلسه مشترک بین مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی به منظور طرح و بررسی مسائل مختلف بانکی در راستای تامین کالاهای اساسی، واردات مواد اولیه تولید و تسهیل در امور صادرات با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت با رییس کل بانک مرکزی برگزار شد.
ارسال توسط : منبع : ایمیدرو
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، علیرضا رزم‌حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت در این جلسه با اشاره به محدودیت‌های بانکی و ارزی که به کشور تحمیل شده است، اظهار داشت: از همکاری و هماهنگی بانک مرکزی با وزارتخانه تشکر می‌کنیم و امیدواریم تقویت ارتباط بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی در راستای حل مشکلات حوزه تولید و همچنین رفع موانع موجود در خصوص تامین ارز و رفع تعهدات ارزی بازرگانان و تجار مثبت باشد.

پیگیری رفع تعهدات ارزی

محمدصادق نیارکی مفتح قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی نیز در ادامه جلسه ضمن قدردانی از تلاش و همکاری بانک مرکزی با وزارتخانه، گفت: یکی از مشکلات بانک‌های خصوصی در زمینه ارسال برخط اطلاعات مربوط به رفع تعهدات ارزی بازرگانان به مراجع مربوطه است که خواستار پیگیری و رفع هستیم.

ضرورت بازنگری سیاست‌های بانکی در حوزه تعهدات ارزی

ارائه بسته پیشنهادی در راستای حمایت از تولید، موضوع دیگری بود که در این جلسه توسط سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح شد.

وی ایجاد سرمایه جدید در بخش تولید را مهم خواند و ضمن درخواست ایجاد یک نگاه جدید به موضوعات بانکی و تسهیلات، بر بازنگری سیاست‌های بانک مرکزی در این زمینه تاکید کرد.

رشد ۸ درصدی صنعت در سال ۱۳۹۹

مهدی صادقی نیارکی معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از این جلسه با اشاره به کاهش ارزش واردات و رشد بیش از ۸ درصدی صنعت در سال گذشته، نکاتی را در زمینه پرداخت تسهیلات به بخش صنایع مطرح و خواستار همکاری بیشتر بانک مرکزی در خصوص موضوع «برات بدون تعهد» در راستای تامین مواد اولیه تولید و استمرار رشد صنعت در کشور شد.

گفتنی است، تشکیل کمیته ماده ۲ جهت تعیین تکلیف موضوع رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان، برخط بودن اطلاعات بین دستگاه‌های مرتبط با تجارت بین‌المللی و افزایش مهلت رفع تعهدات ارزی از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه بود.

اکبر کمیجانی رییس بانک مرکزی ایران نیز در پایان این جلسه به ارتباط مستمر بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و در خصوص مسائل مطرح شده در نشست فوق، ضمن استناد به گزارشات مدیران بانک مرکزی و با توجه به پیشنهادات وزارتخانه، دستورات لازم جهت پیگیری این موضوعات را صادر کرد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.