چهارشنبه, ۱۷ خرداد , ۱۴۰۲ Wednesday, 7 June , 2023 ساعت ×
برگزاری نشست کمیسیون صنایع و معادن مجلس
26 مهر 1400 - 12:25
شناسه : 19264
نشست کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی صبح روز یکشنبه 25 مهر ماه با حضور رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونان آن برگزار شد.
ارسال توسط : منبع : شاتا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، روح‌الله عباس پور نماینده مردم بوئین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دستور کار جلسه امروز کمیسیون بررسی ابهامات شورای نگهبان و ایراد شورای عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام به طرح ساماندهی صنعت خودرو بود، اظهار داشت: مقرر شد کارگروهی به ریاست رییس کمیته صنعت کمیسیون صنایع و معادن تشکیل شود تا سازوکارهای موردنیاز برای واردات خودرو را در آن پیش‌بینی کنیم.

وی افزود: در این نشست وزیر صنعت، معدن و تجارت از کمیسیون صنایع و معادن خواست که برای ساماندهی بازار خودرو مهلتی داده شود، زیرا وی برنامه‌ای ۶ ماهه برای مسائل مربوط به صنعت خودرو مانند افزایش تولید، تعدیل قیمت و… دارد.

نماینده مردم بوئین زهرا و آوج در مجلس یازدهم، گفت: هرچند وزارت صنعت، معدن و تجارت و معاونت ارزی بانک مرکزی به دلیل ارز موردنیاز برای واردات خودرو با این موضوع مخالف هستند، اما کمیسیون صنایع و معادن به دنبال واردات خودرو بدون تحمیل فشار به منابع ارزی کشور است.

عباسپور در تشریح طرح ساماندهی صنعت خودرو بیان کرد: این طرح در مجلس دهم تدوین و تصویب شد، اما شورای نگهبان به آن ایراد گرفت. در همین راستا کمیسیون صنایع و معادن مجلس یازدهم به منظور تامین نظر شورای نگهبان، طرح ساماندهی صنعت خودرو را اصلاح کرد که براساس آن خودرو به صورت محدود و با توجه به نیاز کشور وارد خواهد شد. همچنین در این مصوبه منابع ارزی موردنیاز برای واردات خودرو از طریق ارز منشا خارجی و صادرات قطعات خودرو تامین می‌شود و شورای رقابت نیز هر ۶ ماه میزان نیاز کشور به واردات خودرو را تامین می‌کند.

وی در پایان با اشاره به طرح تولید پایدار زنجیره فولاد، خاطرنشان کرد: هرچند کمیسیون صنایع و معادن طرحی درباره ساماندهی بازار فولاد دارد که در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت، اما وزیر صمت در نشست امروز از کمیسیون خواست که برای بررسی این طرح فرصتی به وزارت صنعت، معدن و تجارت داده شود، زیرا این وزارتخانه برنامه جامعی برای ساماندهی این حوزه در نظر دارد. البته کمیسیون صنایع و معادن مجلس در جریان بررسی طرح مذکور نظرات دولت دوازدهم و کارشناسان را دریافت کرده است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.