پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳ Thursday, 18 July , 2024 ساعت ×
برگزاری نمایشگاه بومی‌سازی شرکت ملی فولاد در آینده نه‌چندان دور
05 بهمن 1399 - 16:55
شناسه : 5651
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران از ایجاد نمایشگاه بومی‌سازی این شرکت در آینده‌ای نزدیک خبر داد.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، امیر حسین نادری با اعلام این خبر گفت : با وجود ذهنیت ساده ای که نسبت به بومی‌سازی وجود دارد مقوله بومی سازی بسیار پیچیده و دارای ابعاد مختلفی است. در یک اشاره مختصر ‌می‌توان بومی سازی را در دو بعد بررسی کرد، بعد اول بومی‌سازی به معنی شناخت کامل، قدرت انطباق و تغییرات دلخواه و قابلیت طراحی هدفمند در دانش فنی و فرآیندها در صنعت فولاد می‌باشد. در این مورد می‌توان به دانش فنی احیاء مستقیم پرد اشاره کرد که با این هدف شکل گرفته است و باید شاخص‌های مربوط به توانمندی واقعی در این زمینه شناسایی و بکار گرفته شوند.
وی با اشاره به بعد دوم بومی‌سازی ادامه داد : این بعد شامل بومی‌سازی ساخت تجهیزات، ماشین آلات و قطعات صنعت فولاد است که در این زمینه شاخص‌های بسیاری شناسایی و احصا شده‌اند. توانمندی ساخت تجهیزات بر اساس استانداردهای جهانی و با کیفیت به طور اقتصادی از اهم پارامترهای ضروری برای رسیدن به بومی‌سازی در حوزه تجهیزات است.
به گفته مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران، بومی‌سازی در صنعت فولاد کشور در نگاه نخست از منظر مالی الزامی است چرا که از خروج ارز جلوگیری کرده وعلاوه بر آن چرخه تولید را در شرکت‌های کوچک و متوسط رونق می‌بخشد. این موضوع باعث ایجاد کارآفرینی و اشتغال بیشتر نیز می‌شود.
نادری با بیان اینکه نگاه عمیق تر به بومی سازی نشان می‌دهد خوداتکایی در ساخت تجهیزات قدرت چانه زنی و عمق استراتژیک به صنعت فولاد کشور می‌دهد، افزود : امروزه که کشورمان جزو تولیدکننده‌های مطرح در عرصه جهانی می‌باشد نیازمند آن است که بتواند با تکیه بر دانش فنی بومی شده و تولیدات داخلی در این صنعت حضور یابد این مسئله در تجهیزات استراتژیک خود را بیشتر نمایان می‌کند. به طور مثال تجربه ای که در مورد الکترود گرافیتی در این صنعت وجود دارد نشان می‌دهد که در مقاطع بحرانی و حساس تنها می‌توان بر دانش و توان داخلی و بومی تکیه کرد.
وی تاکید کرد : شرکت ملی فولاد ایران به عنوان قدیمی‌ترین متولی صنعت فولاد و معدن در کشور می‌باشد. طبیعی است طی سالیان گذشته انبوهی از تجربه در زمینه‌های مختلف در صنعت فولاد در شرکت ملی فولاد ایران انباشته شده است. از سوی دیگر این شرکت با داشتن اشراف ۳۶۰ درجه بر بازار فولاد و بازیگران اصلی این بازار در صنعت فولاد می‌تواند به صورت دقیق تر نقاط قابل بهبود را شناسایی و نقاط قوت را پایدار کند. قدیمی ترین متولی فولاد کشور با برگزاری نمایشگاه فولاد می‌تواند کلیه این تجربیات را گرد هم آورده و با هم‌افزایی سایر بازیگران این حوزه اقدامات مهمی در زمینه توسعه توانمند سازی و بومی‌سازی در صنعت فولاد رقم بزند.
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران با اشاره به اینکه مهم‌ترین اقدام ما در مواجهه با هر پدیده‌ای در شناخت و درک ابعاد آن می‌باشد، خاطرنشان کرد : در بومی‌سازی تا کنون اقدامات بسیار مهمی در کشور انجام شده است و بسیاری از شرکت های بزرگ ما فعالیت‌های بسیار موثری انجام داده‌اند اما امروز نیازمند یک شناخت جامع و کامل از صنعت فولاد و تجهیزات آن می‌باشیم تا بر مبنای آن بتوان برنامه‌ریزی متناسب را برای اهداف مطلوب انجام داد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.