دوشنبه, ۱۸ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 8 July , 2024 ساعت ×
بهره‌برداری از طرح‌های معدنی و زیرساختی ایمیدرو تا پایان سال جاری
16 مرداد 1402 - 16:52
شناسه : 35395
معاون برنامه‌ریزی و توانمندسازی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران از تکمیل و بهره‌برداری از طرح‌ها و پروژه‌های این سازمان به ارزش بیش از دو میلیارد دلار تا پایان امسال خبر داد.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش «فلزات‌نیوز»، سمیه خلوصی بیان کرد: از جمله مهم‌ترین این طرح‌ها، تکمیل و بهره‌برداری از طرح سرب و روی مهدی‌آباد است که با جذب مستقیم سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی به انجام رسید. برای این طرح بزرگ که بهره‌برداری از خط تولید ۲۰۰ هزار تنی تولید کنسانتره روی است، بیش از ۲۵۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری جذب شد و سرمایه‌گذار طرح، اقدام به تجهیز معدن و احداث کارخانه کنسانتره روی کرده است.

وی ادامه داد: علاوه‌براین، دو طرح در زمینه تولید کنسانتره مس شامل واحدهای تغلیظ درآلو و دره‌زار تکمیل شده و آماده بهره‌برداری است. امسال همچنین دو طرح فولادسازی نی‌ریز و سفیددشت، از مجموع هفت طرح فولادسازی ایمیدرو اجرایی خواهد شد.

معاون برنامه‌ریزی و توانمندسازی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در زمینه فعالیت‌های ایمیدرو در حوزه زیرساخت، به مبادله تفاهم‌نامه وزارتخانه‌های صمت و نیرو در سال ۱۴۰۰ برای ساخت نیروگاه توسط واحدهای بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی اشاره کرد و گفت: سال گذشته نخستین مورد از این نیروگاه‌ها در سمنان به بهره‌برداری رسید و در نیمه نخست امسال، فاز اول نیروگاه فولاد مبارکه به ظرفیت ۳۰۰ مگاوات افتتاح خواهد شد. همچنین فاز دوم این نیروگاه به ظرفیت ۳۰۰ مگاوات و دو نیروگاه دیگر توسط شرکت‌های گل‌گهر و آلومینیوم المهدی، به تدریج تا پایان سال به بهره‌برداری خواهند رسید.

خلوصی در ادامه با اشاره به سایر اقدامات انجام شده از سوی ایمیدرو در حوزه تامین زیرساخت‌ها، به آغاز به‌کار دو مگاپروژه انتقال آب در دولت مردمی اشاره کرد و افزود: طی دو سال گذشته از زمان آغاز به‌کار دولت سیزدهم تاکنون، نزدیک به ۸۰۰ میلیون دلار طرح و پروژه در زمینه‌های مختلف اکتشاف، زیرساخت و… توسط ایمیدرو تکمیل شد و به بهره‌برداری رسید. خطوط لوله طرح انتقال آب صفه به استان اصفهان و همچنین انتقال آب دریای عمان به سه استان سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی تا سال آینده به صورت فاز به فاز تکمیل شده و به بهره‌برداری خواهند رسید. در کنار این مگاپروژه‌ها، اجرای سایر پروژه‌ها و طرح‌های جاده‌سازی و برق‌رسانی به معادن کوچک هم در دستور کار است.

وی به مبادله تفاهم‌نامه بین ایمیدرو و سازمان زمین‌شناسی در موضوع اکتشافات اشاره کرد و گفت: در این تفاهم‌نامه همکاری بیشتر بین دو سازمان مورد تاکید قرار گرفته است. کار در این بخش از خراسان جنوبی و کردستان آغاز شده و در دیگر استان‌ها نیز ادامه می‌یابد و البته این تفاهم‌نامه به جز هدف‌گذاری ۴۰۰ هزار متری حفاری ایمیدرو در موضوع اکتشافات است.

معاونت برنامه‌ریزی و توانمندسازی ایمیدرو اظهار داشت: با توجه به اینکه تعداد پروژه‌های بهره‌برداری شده در سال ۱۴۰۱ اندک بود، منجر به اشتغال‌زایی مستقیم برای ۹۰۰ نفر و غیرمستقیم برای چهار هزار و ۷۰۰ نفر شد. در سال جاری و با پروژه‌ها و طرح‌های یاد شده، انتظار می‌رود برای بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ نفر به طور مستقیم و افزون بر ۱۷ هزار نفر به طور غیرمستقیم اشتغال‌زایی ایجاد شود.

خلوصی با اشاره به برنامه‌های این سازمان در زمینه توسعه فناوری، از برنامه‌ریزی ایمیدرو برای شناسایی شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور توانمندسازی آن‌ها در زمینه عناصر حیاتی و راهبردی خبر داد و گفت: اکنون ۱۶ عنصر حیاتی و راهبردی در کشور اولویت‌بندی شده و با توانمندسازی شرکت‌های یاد شده، به دنبال دستیابی به دانش فنی استحصال این عناصر هستیم.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.