جمعه, ۲۵ خرداد , ۱۴۰۳ Friday, 14 June , 2024 ساعت ×
صفحه اصلی » گروه » خبر » مس
بهره‌وری خط تولید مجتمع مس شهربابک به ۷۵ درصد بالاتر از ظرفیت اسمی کارخانه رسید
17 دی 1401 - 8:41
شناسه : 32415
مدیر امور تغلیظ مجتمع مس شهربابک اعلام کرد محمود حکمتی، مدیر امور تغلیظ مجتمع مس شهربابک با اشاره به این که ظرفیت فرآوری خط تولید کنسانتره مس از 625 تن به حدود 1000تن رسیده است، گفت: با انجام پروژه‌های اصلاحی، افزایش تولید 30 درصدی کارخانه تغلیظ مجتمع مس شهربابک رقم خورده است و بدین‌سان بهره‌وری خط تولید را به مقدار 75 درصد بالاتر از ظرفیت اسمی رسانده است و در رده برترین کارخانه‌های فرآوری مس دنیا قرار داریم.
ارسال توسط : منبع : مس پرس
پ
پ

به گزارش فلزات نیوز، مدیر امور تغلیظ مجتمع مس شهربابک با اعلام این مطلب گفت: با همت و خلاقیت کارکنان متخصص و پرسنل امور تغلیظ طی دو دهه اخیر ظرفیت فرآوری خط تولید کارخانه تغلیظ از ۶۲۵ تن به حدود ۱۰۰۰تن رسیده است.

وی افزود: با انجام خلاقانه اصلاحات تجهیزات و فرآیندهای زنجیره تولید، شناسایی و رفع تک تک گلوگاه‌های تولید بدون اعمال تغییرات بنیادین به تدریج ظرفیت فرآوری خط تولید از ۶۲۵ تن به حدود ۹۵۰ الی ۱۰۰۰ تن و بازیابی کلی خط تولید از ۸۴ درصد  به حدود ۹۰ درصد رسیده است.
حکمتی ادامه داد: حاصل بهبودهای چشمگیر این دو شاخص، بهره‌وری خط تولید را به مقدار ۷۵ درصد بالاتر از ظرفیت طراحی و اسمی کارخانه قرار داده است که از این جهت به لطف خداوند در رده برترین کارخانه‌های فرآوری مس دنیا قرار داریم.
مدیر امور تغلیظ با اشاره به برنامه تولید ماهانه گفت: با یاری خداوند متعال و همت و تلاش پرسنل سخت‌کوش و مصمم خود،امورمعدن و تغلیظ موفق شدند در آذرماه جاری با فرآوری ٧٠٠١٣١ تن خاک سولفوری در کارخانه تغلیظ ۱۴۹۴۴ تن کنسانتره با عیار ۲۴٫۸۷ معادل ۳۷۱۷ تن مس محتوی (۱۱۳٫۶درصد برنامه) را تولید نماید که علاوه بر محقق شدن برنامه تولید ماهانه، ۲۶۰۱ تن کنسانتره مازاد بر برنامه  تولید شده است.
حکمتی تصریح کرد:همچنین از ابتدای سال جاری کارخانه تغلیظ میدوک موفق شد با  فرآوری ۵۶۹۵۳۸۰ تن خاک سولفوری۱۱۶۵۷۱ تن کنسانتره با عیار ۲۶٫۴ معادل ۳۰۷۲۹ تن مس محتوا را تولید نموده و به کارخانجات ذوب مس (سرچشمه و خاتون آباد) تحویل دهد. 
وی با اشاره به قطعی برق کارخانه تغلیط میدوک در تابستان سال جاری اظهار داشت: دستیابی به این مقدار تولید کنسانتره در حالی صورت گرفت که از ابتدای سال جاری  محدودیت‌های اعمال شده برای کاهش مصرف برق در راستای همکاری همه‌جانبه  با سازمان برق منطقه‌ای استان کرمان حدود ۱۷۰٫۴ ساعت توقف کامل خط تولید و۱۹۵ ساعت، توقف  بخشی از خط تولید که معادل ۴ روز توقف شد، می‌توان گفت در مجموع مقدار ۲۷۰ ساعت توقف به خط تولید اعمال شد.
مدیر امور تغلیظ مجتمع مس شهربابک بیان داشت: تعامل سازنده بین کارشناسان تخصصی امورهای معدن و تغلیظ نیز موجب بهبود بلندینگ خاک و انتخاب ترکیب مناسب برای بهره‌وری حداکثری در کارخانه تغلیظ شده است که همین جا بر خود لازم می‌بینم از مدیریت محترم معدن و همکاران دلسوز ایشان در آن امور قدردانی و تشکر صمیمانه داشته باشم.
حکمتی در ادامه پروژه‌های اصلاحی کارخانه تغلیظ میدوک را مورد تاکید قرار داد و گفت: به موازات مسائل جاری امور تغلیظ، پروژه‌های اصلاحی دیگری نیز برای بهبود مستمر بهره‌وری تولید در دست اقدام داریم که می‌توان به پروژه توسعه مرحله رافر فلوتاسیون که با نصب هفت عدد سلول فلوتاسیون ومکو wemco 250 انجام خواهد شد، اشاره کرد.
وی هدف اصلی این پروژه اصلاحی را افزایش زمان  ماند و بهبود بازیابی کلی کارخانه عنوان کرد و افزود: محدودیت نرخ بار ورودی نیز تا ۳۰درصد برطرف خواهد شد و امید است طی یک‌سال‌ونیم آینده این پروژه  به بهره‌برداری برسد.
مدیر امور تغلیظ مجتمع مس شهربابک ادامه داد: همچنین طراحی، ساخت و نصب پک کامل خردایش جانبی بعد از سنگ‌شکن اولیه نیز در دست برنامه‌‎ریزی و اقدام امور تغلیظ قرار دارد که مطالعات اولیه شامل امکان‌سنجی‌های فرآیندی ظرفیت ساخت داخل، جانمایی و طراحی اولیه آن انجام شده و با تکمیل PFS به‌زودیFS آن نیز انجام و برای اخذ مجوزهای لازم اقدام خواهد شد.
به گفته حکمتی پیش‌بینی می‌شود این طرح حدود ۳۰ درصد به ظرفیت تولید بیافزاید و طی کمتر از دو سال آینده نیز به بهره‌برداری برسد.
وی اظهار کرد: از حمایت همه‌جانبه مدیریت عامل شرکت ملی صنایع مس ایران، مدیریت مجتمع، معاونت بهره‌برداری و همه معاونین، مدیران و همکاران عزیزم در امور تغلیظ و همه امور‌های پشتیبانی تشکر و قدردانی می‌کنم.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.