پنج شنبه, ۲۳ فروردین , ۱۴۰۳ Thursday, 11 April , 2024 ساعت ×
بورس‌های جهانی روزی خوش به ارمغان آوردند
07 مهر 1400 - 9:04
شناسه : 18392
براساس گزارش‌های منتشر شده، در پایان معاملات روز گذشته در بازار بورس‌های جهانی بیشتر شاخص‌های مهم بورسی صعود کردند.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، موسسه رتبه‌بندی اس اند پی گلوبال در گزارش جدید خود با ابراز رضایت از افزایش سرعت احیای اقتصادی اروپا، برآورد خود از متوسط رشد اقتصادی کشورهای اروپایی را ۵.۱ درصد در سال جاری اعلام کرد که این رقم نسبت به تخمین صورت گرفته در گزارش پیشین ۰.۷ درصد بیشتر شده است. این موسسه همچنین با اعلام خبر بازگشت سطح تولید ناخالص داخلی اروپا به قبل از آغاز همه‌گیری، متوسط رشد اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال بعد را ۴.۵ درصد پیش‌بینی کرده است.

سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در گزارش جدیدی اعلام کرد که برآورد خود از متوسط رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۱ را نسبت به گزارش پیشین ۰.۱ درصد کاهش داده است. این نهاد اکنون انتظار دارد که اقتصاد جهانی سال جاری را با رشد ۵.۷ درصدی پشت سر بگذارد. به گفته سازمان توسعه و همکاری اقتصادی، ویروس کرونا کماکان یک ریسک قابل توجه بر سر راه اقتصاد جهانی محسوب می‌شود و شیوع سویه جهش یافته دلتا باعث خواهد شد تا سرعت احیای اقتصادی کندتر شود.

با نزدیک شدن به موعد سررسید بودجه دولت فدرال، ژانت یلن- وزیر خزانه‌داری آمریکا از اعضای کنگره این کشور خواسته است تا هر چه سریع‌تر با افزایش سقف بدهی دولت موافقت کنند. در صورتی که تا دو هفته دیگر توافقی در این زمینه بین دولت و کنگره حاصل نشود دولت به تعطیلی کشیده خواهد شد. یلن طی یادداشتی در وال استریت ژورنال نوشت موافقت نکردن کنگره با فزایش سقف بدهی دارای تبعات زیادی است و منجر به بروز یک فاجعه اقتصادی در آمریکا خواهد شد.

مرکز آمار اتحادیه اروپا اعلام کرد متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو طی دوازده ماه منتهی به ماه آگوست با ۰.۸ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۳.۰ درصد رسید تا نرخ تورم مجدد از سطح ۲ درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه فاصله گیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به طور متوسط ۳.۲ درصد بوده که از ماه گذشته ۰.۷ درصد بیشتر شده است. در مقایسه با ماه قبل، نرخ تورم در یک کشور کاهش و در ۲۵ کشور افزایش داشته است.

یوکیو ایشیزوکی کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری در موسسه دایوا سکیوریتیز، گفت: نرخ تورم در بیشتر کشورهای جهان کماکان مایه نگرانی است؛ چراکه کار بانک‌های مرکزی را برای اجرای دلخواه سیاست‌های جدید پس از دوره کرونا دشوار می‌کند. در آمریکا شاهد آن بوده‌ایم که تورم برای مدت طولانی بالای ۴ درصد باقی مانده است و این در صورت تداوم می‌تواند منجر به ایجاد چسبندگی قیمت اقلام ضروری شود که به نوبه خود منجر به دشوارتر شدن کاهش نرخ تورم خواهد شد.

بورس آمریکا

در وال استریت بیشتر شاخص‌ها نزولی بودند؛ تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین‌تری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۲۳ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۸۷۸.۷۲ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۱۵ درصد ریزش تا سطح ۴۴۴۸.۸۹ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۶ درصد کاهش در سطح ۱۴ هزار و ۹۷۲.۲۲ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس فلزات لندن با ۰.۱۷ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۰۶۳.۴۰ واحد بسته شد.  شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۲۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۵۷۳.۸۳ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با پیشروی ۰.۱۹ درصدی در سطح ۶۶۵۰.۹۱ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۱.۴۶ درصد بالا رفت و به ۹۰۰۲.۹۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۳ درصدی تا سطح ۳۰ هزار و ۲۴۰.۰۶ واحدی پایین رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ‌کنگ ۰.۰۷ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۲۰۸.۷۸ واحد بسته شد.

در چین شاخص «شانگهای  کامپوزیت» صعود ۰.۵۸ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۸۷۷.۳۷ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص «اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۰.۵۷ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۳۸۴.۱۷ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن صعودی بود. معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت «وست تگزاس اینتر مدیت» با ۱.۴۲ درصدافزایش به ۷۵.۳۹ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۱.۵۳ درصدی به ازای ۷۹.۴۰ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۰.۱۳ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۵۰.۱۰ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۰.۴۸ درصدی به ازای ۲۲.۶۷ دلار مبادله شد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.