جمعه, ۱۸ خرداد , ۱۴۰۳ Friday, 7 June , 2024 ساعت ×
بورس‌های جهانی روز خوشی را سپری کردند
22 آبان 1400 - 12:10
شناسه : 20398
براساس گزارش‌های منتشر شده، بیشتر شاخص‌های مهم بورسی در جهان امروز روندی صعودی داشته‌اند.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، در هشداری آشکار برای اقتصاد آمریکا، شاخص خوش‌بینی به اقتصاد این کشور تا پایان ماه اکتبر به ۶۶.۸ واحد رسیده که این رقم ۴.۹ درصد کم‌‎تر از میزان ثبت شده در ماه گذشته است. با توجه به این روند انتظار می‌رود ورود جریان سرمایه‌های جدید به بخش‌های مختلف اقتصادی آمریکا کندتر شده و دولت مجبور شود به طور مستقیم نقدینگی بیشتری به بازارها تزریق کند. کار بررسی لایحه پیشنهادی دولت برای تخصیص یک تریلیون دلار اعتبار در مجلس سنا به زودی آغاز می‌شود.

وضعیت تورم نسبت به ماه‌های قبل نه تنها بهتر نشده که حالا با اوج گیری قیمت انرژی و مسکن و همچنین نقدینگی موجود روز به روز شرایط وخیم‌تری را تجربه می‌کند. نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماهه منتهی به ماه اکتبر با ۰.۸ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه گذشته به سطح ۶.۲ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۴ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار پیشین و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در ۳۰ سال اخیر بوده است.

تا پایان ماه اکتبر، تورم انتظاری فعالان اقتصادی آمریکا با افزایش ۰.۴ درصدی نسبت به ماه گذشته به ۵.۷ درصد رسید. افزایش انتظارات برای بالا ماندن تورم به کاهش اطمینان مصرف‌کنندگان منجر خواهد شد. پیش‌تر نیز گروهی از اقتصاددانان آمریکایی در نامه مشترکی هشدار داده بودند که تداوم روند کاهش اطمینان مصرف‌کنندگان به شرایط اقتصادی این کشور باعث خواهد شد تا رشد اقتصادی به دلیل کاهش سرمایه‌های ورودی جدید کاهش قابل توجهی پیدا کند.

دن اسپایسر تحلیلگر بازار سرمایه در موسسه ای ان زد، گفت: سه ماهه سوم سال دارای جنبه‌های مثبت و منفی بود و  شاهد بودیم شرکت‌های بزرگ شاخص اس اند پی ۵۰۰ یک رشد متوسط ۱۳ درصدی را در درآمد خود به نسبت فصل قبل ثبت کردند. از طرف دیگر ریسک‌های موجود بر سر راه بازار از جمله تورم و اخلال در زنجیره تامین طی این مدت نه تنها کم‌تر نشده بلکه بیشتر نیز شده است.

بورس آمریکا

در وال استریت همه شاخص‌ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۵ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۶ هزار و ۱۰۰.۳۱ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۷۲ درصد صعود تا سطح ۴۶۸۲.۸۵ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۰۱ درصد افزایش در سطح ۱۵ هزار و ۸۶۰.۹۶ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰»بورس فلزات لندن با ۰.۴۹ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۳۴۷.۹۱ واحد بسته شد.

شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۰۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۶ هزار و ۹۴.۰۷ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با پیشروی ۰.۴۵ درصدی در سطح ۷۰۹۱.۴۰ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۰.۱۳ درصد پایین رفت و به ۹۰۸۰.۸۱ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با افزایش ۱.۱۳ درصدی تا سطح ۲۹ هزار و ۶۰۹.۹۷ واحدی بالا رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ‌کنگ ۰.۳۲ درصد بالا رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۳۲۷.۹۸ واحد بسته شد.

در چین شاخص «شانگهای  کامپوزیت» افزایش ۰.۲۱ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۸۸۸.۳۸ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص «اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۰.۸۳ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۴۴۳.۰۵ واحدی به کار خود خاتمه داد.

در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن صعودی بود. معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها کاهشی بود. هر بشکه نفت «وست تگزاس اینتر مدیت» با ۰.۸۸ درصد کاهش به ۸۰.۷۹ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۰.۸۴ درصدی به ازای ۸۲.۱۷ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۴۱ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۶۴.۹۰ دلار معامله شد. هر اونس نقره با کاهش ۱.۱۷ درصدی به ازای ۲۳.۳۵ دلار مبادله شده است.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.