پنج شنبه, ۱۰ اسفند , ۱۴۰۲ Thursday, 29 February , 2024 ساعت ×
بورس امروز شاهد صعود معدنی‌‌ها و افت خودرویی‌ها بود
09 اسفند 1401 - 16:18
شناسه : 33898
در پایان معاملات ‌امروز سه‌شنبه نهم اسفندماه 1401، 395 نماد رشد قیمت داشتند و 260 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 60درصد بازار رشد قیمت داشتند و 40درصد بازار افت قیمت داشتند. شاخص کل هم‌وزن با رشد 4هزار و 343 واحدی در رقم 538هزار و 802 واحدی ایستاد.
ارسال توسط : منبع : اقتصادنیوز
پ
پ

به گزارش فلزات‌نیوز، در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل با افزایش ۲۹هزار و ۵۰ واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک‌میلیون و ۸۳۸هزار و ۱۲۳ واحد بالا آمد. 

شاخص کل هم‌وزن با رشد ۴هزار و ۳۴۳ واحدی در رقم ۵۳۸هزار و ۸۰۲ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با افزایش ۳۲۸ واحدی در سطح ۲۳هزار و ۴۳ واحد قرار گرفت. شاخص کل هم‌وزن فرابورس نیز ۸۹۸ واحد رشد کرد و به رقم ۹۴هزار و ۸۳۰ واحد رسیده است. 

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، ۳۹۵ نماد رشد قیمت داشتند و ۲۶۰ نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، ۶۰درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۴۰درصد بازار افت قیمت داشتند. 

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌ها

امروز نمادهای کگل، کچاد و فارس بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل وپاسار، فخوز، و نمادهای خودرویی؛ خودرو، خساپا، خبهمن و خگستر بزرگان قرمزپوش بازار سه‌شنبه بودند.

در فرابورس نیز نمادهای صبا، زاگرس و فغدیر بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس گذاشتند و نمادهای وسپهر، ارفع و دی بیشترین اثر منفی بر شاخص داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز شستا بیشترین تراکنش را داشت و خزامیا و خودرو در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای انتخاب، گدنا و فروژ پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

ارزش معاملات بازار 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۴۵هزار و ۱۳۸میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۳۰هزار و ۷۱۸میلیارد تومان بود که ۶۸درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

امروز ارزش معاملات خرد سهام نیز با کاهش ۲۲درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۹هزار و ۴۷۶میلیارد تومان رسید. 

امروز نماد خزامیا بیشترین ارزش معاملات بازار را داشت و پس از آن، شستا و شپنا رتبه‌های دوم و سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند و پس از آن‌ها، نمادهای خودرو، فولاد و خگستر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی) در صدر قرار گرفته است. خزامیا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خودرو تعلق داشت. دو نماد خساپا و دی نیز در بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات سه‌شنبه، ۱۰۸ نماد صف خرید داشتند و ۴۰ نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید با رشد ۱۷درصدی به ۸۰۰میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز ۹درصد کاهش یافت و ۲۹۰میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد کچاد (شرکت چادرملو) با صف خرید ۲۳۵میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از کچاد، نمادهای فپنتا (شرکت سپنتا) و تاپیکو (شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات نماد ثعمرا با صف فروش ۴ میلیارد تومانی بیشترین صف فروش را داشت و انرژی۱ و بالاس دیگر نمادهایی بودند که بیشترین صف فروش را داشتند.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.