شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 20 April , 2024 ساعت ×
بورس کماکان سبزپوش است
17 اردیبهشت 1401 - 14:59
شناسه : 27406
در نخستین روز معاملاتی هفته؛ شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز شنبه ۱۷ اردیبهشت‌ ماه، با ۱۴ هزار و ۷۸ ‌واحد افزایش، در ارتفاع یک ‌میلیون و ۵۴۳ هزار واحدی قرار گرفت.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، با توجه به اینکه بازار سهام بعد از نوسانات شدیدی که طی دو سال گذشته تجربه کرد و اعتماد سرمایه‌گذاران به دلیل اقدامات دولت پیشین از بین رفته بود، دولت سیزدهم از همان ابتدای آغاز به کار در تلاش برای ایجاد ثبات در این بازار بود که با اقدامات انجام شده، این مهم محقق شد؛ به طوری که روند بازار سرمایه از اسفند ماه سال گذشته، مثبت و به آرامش رسیده است. در واقع تلاش دولت در جلب اعتماد سهامداران و سرمایه‌گذاران بود که تحت تاثیر اعتماد دوباره به این بازار، زمینه رونق و تداوم رشد منطقی شاخص بورس را فراهم کرده‌اند.

روند مثبت بازار سهام تاکنون به صورت منطقی پیش رفته است. اکنون کارشناسان بر این عقیده هستند که قیمت سهام شرکت‌ها به نقطه‌ای از ارزندگی رسیده است و این بازار در بهترین موقعیت سرمایه‌گذاری و کسب بازدهی مناسب و منطقی قرار دارد.

بازار سهام امروز شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، معاملات خود را با فضایی مثبت آغاز کرد؛ به طوری که معامله‌گران در دو بازار بورس و فرابورس، بیش از ۱۱ میلیارد و ۶۶۷ میلیون سهم، حق‌تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۸۲ هزار و ۳۹ میلیارد ریال و در بیش از ۹۳۰ هزار و ۲۲ نوبت معامله شد.

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز با ۱۴ هزار و ۷۸ ‌واحد افزایش، در ارتفاع یک ‌میلیون و ۵۴۳ هزار واحد ایستاد. شاخص هم‌وزن نیز با سه هزار و ۸۴۹ واحد افزایش، به ۴۲۶ هزار و ۳۲۲ واحد و شاخص قیمت با دو هزار و ۳۹۲ واحد افزایش، به ۲۶۵ ‌هزار و ۲۲ واحد رسید. شاخص بازار اول، ۱۲ هزار و ۱۸ واحد و شاخص بازار دوم، ۲۳ هزار و ۷۴ واحد افزایش را ثبت کردند.

امروز در ادامه معاملات بورس تهران، بیش از هشت میلیارد و ۲۵۷ میلیون سهم، حق‌تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۵۴ هزار و ۶۸۲ میلیارد ریال و در ۵۷۰ هزار و ۹۴۲ نوبت معامله شد.

علاوه‌براین، در بین همه نمادها، نماد «پالایش نفت اصفهان (شپنا)» با یک‌ هزار و ۹۰۹ واحد، «پالایش نفت بندرعباس (شبندر)» با یک هزار و ۶۲۰ واحد، «گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان)» با یک هزار و ۴۰۴ واحد، «نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو)» با یک هزار و ۳۹۲ واحد، «پالایش نفت تهران (شتران)» با یک هزار و ۱۵۳ واحد و «شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)» با ۶۹۸ واحد با تاثیر مثبت بر شاخص بورس همراه شدند.

در مقابل «کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (حکشتی)» با ۳۱۹ واحد، « شرکت ملی صنایع مس ایران (فملی)» با ۲۰۱ واحد، «بانک پارسیان (وپارس)» با ۱۸۸ واحد، «کالسیمین (فاسمین)» با ۱۲۸ واحد، «بانک خاورمیانه (وخاور)» با ۶۹ واحد و «توسعه معادن روی ایران (کروی)» نیز با ۶۶ واحد تاثیر منفی بر شاخص بورس داشتند.

امروز نماد «شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)»، «پالایش نفت اصفهان (شپنا)»، «پالایش نفت بندرعباس (شبندر)»، «پالایش نفت تهران (شتران)»، «گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو (خگستر)»، «ایران‌خودرو (خودرو)» و «سایپا (خساپا)» در نمادهای پرتراکنش قرار داشتند. «گروه فرآورده نفتی» هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه یک میلیارد و ۱۸۱ میلیون برگه سهم به ارزش هشت هزار و ۴۳۸ میلیارد ریال داد و ستد شد.

آخرین وضعیت شاخص فرابورس

شاخص فرابورس نیز امروز شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، بیش از ۱۵۴ واحد افزایش داشت و به ۲۱ هزار و ۷۲ واحد رسید. در این بازار، سه میلیارد و ۴۱۰ میلیون برگه سهم و اوراق مالی به ارزش ۲۷ هزار و ۳۵۷ میلیارد ریال دادوستد شد و تعداد دفعات معاملات کل فرابورس بیش از ۳۵۹ هزار و ۸۰ نوبت بود.

نمادهای «پلیمر آریاساسول (آریا)»، «پالایش نفت لاوان (شاوان)»، «فرابورس ایران (فرابورس)»، «پتروشیمی تندگویان (شگویا)»، «پتروشیمی زاگرس (زاگرس)» و «گروه توسعه ملی مهر آیندگان (ومهان)» با تاثیر مثبت بر شاخص فرابورس همراه بودند.

گفتنی است، همچنین «مجتمع جهان فولاد سیرجان (فجهان)»، «شرکت‌آهن و فولاد ارفع (ارفع)»، «صنایع پتروشیمی تخت جمشید (شجم)»، «سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات (وسپهر)‌» و «پخش البرز (پخش)‌» تاثیر منفی بر شاخص کل فرابورس ایران داشتند.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.